Evet, İncesaz hayranlarının  neredeyse 1 yıldır bekledikleri İncesaz’ın 8. Albümü geçtiğimiz günlerde çıktı. 16 Ocak’ta Ankara’da (ODTÜ KKM) konser veren sanatçılar, konserden sonra hem albümlerini imzaladılar hem de hayranlarıyla ile sohbet ettiler. Yine her zaman olduğu gibi herkes konserden memnun ayrıldı. Dilek Türkan ve Derya Türkan ayrıldıktan* sonra, İncesaz severler büyük bir üzüntüye uğramıştı. Yakından takip edenler; 8. albüme Bora Ebeoğlu ile devam edileceğini tahmin ediyorlardı ama İncesaz genç birini daha kadroya ekledi: Ezgi Köker.

"İncesaz ODTÜ KKM'de"

“İncesaz ODTÜ KKM’de”

"Ezgi Köker"

“Ezgi Köker”

Bazı arkadaşlarım bana Dilek Türkan’dan sonra gelecek olan solist onun yerini doldurabilir mi diye soruyorlardı. Bu albümün solistlerinden Ezgi Köker, İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı mezunu ve 2006’dan bu yana Cumhurbaşkanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nda görev alıyor. Şunu demeliyim ki Ezgi Hanım’ın sesi de Dilek Türkan gibi masalsı. Özellikle Üsküdar’a Gider İken adlı parçayı çok kaliteli yorumlamış. Kısaca; Ezgi Köker seçimi iyi bir seçim olmuş. Umarım uzun yıllar İncesaz & Ezgi Köker ikilisini bir arada görürüz. Albümün diğer solisti Bora Ebeoğlu, Oya-Bora ikilisinden ve Aria grubu ile yaptığı dizi ve film müzikleri ile tanınıyor. (bkz. Deli Yürek – Haydarinna)

 

İmdi, biraz da teknik bilgi verelim. Geçsin Günler albümünde 11 adet şarkı bulunmakta:

incesaz-kapak-2-482x350

“Son albüm”

 1. Geçsin Günler
 2. Derya
 3. Laterna
 4. Bahriyeli
 5. Oyun
 6. Mahallede Akşamlar
 7. Sevdayla Hesaplaşılmaz
 8. Rüzgar Uyumuş
 9. Bana Bir Aşk Masalından Şarkılar Söyle
 10. Senden İz Yok
 11. Üsküdar’a Gider İken

Albümdeki besteler; Erol Sayan, Refik Fersan, Birol Yayla, Murat Aydemir ve Cengiz Onural imzası taşıyor. Geçsin Günler’de İncesaz’a Emre Erdal (klasik kemençe), Hakkı Öztürk (viyolonsel) ve Evrim Güvemli (klarinet) konuk sanatçı olarak eşlik ediyor. Ayrıca üç şarkıda yer alan Rezonans Acapella Korosu, albüme sesleri ile renk katıyor.

Sevdayla Hesaplaşılmaz, Bana Bir Aşk Masalından Şarkılar Söyle şarkılarını ben merak ediyordum, çünkü eski yorumlarını dinlemiştim bu yüzden daha objektif bir değerlendirme yapabilirdim.  Öncelikle; Sevdayla Hesaplaşılmazın caz türünü andıran girişi orijinal olmuş. Yalnız üstad Cengiz Onural, keşke “Âh bu akşamlarda ne var, ıhlamur kokuyor odam” cümlesindeki “akşam” kelimesini “sabah” ile değiştirmese imiş. Bir de eski girişte kemençenin daha ön planda olmasından mıdır nedir daha ruha dokunuyor gibi geliyordu. Tabii şunu belirtmek lazım; ilk yorumu uzun yıllar dinlediğimiz için bir anda yeniyi kanıksamak siz değerli okurlarımız da takdir eder ki biraz zor oluyor.  Asıl istanbul kemençesinin eskiye nazaran ön plana çıkarılmadığı şarkı Bana Bir Aşk Masalından Şarkılar Söyle olmuş. Burada İncesazseverler kuşkusuz Derya Türkan’ın icrasını arayacaklardır. Bir süreliğine ara verdiğini açıklayan Derya Türkan, umarım en kısa zamanda gruba geri katılır.

Albümde italik ile belirttiğim şarkılar enstrümantal. Laterna anlayacağınız üzere hareketli bir parça ve bestesi Murat Aydemir’e ait. Diğer enstrümantal parça olan Oyun ise Cengiz Onural’ın bestesi. İncesaz’ın 7. Albümü enstrümantal parçalardan oluştuğundan; bu albümde beklediğim gibi fazla enstrümantal parça yok.

Albümdeki güfteli eserler gayet güzel. Hepsine değinsem uzadıkça uzar ama başlarda dediğim gibi Üsküdar’a Gider İken adlı parça bence bu albümün en güzide parçası. Tabii ki de Bana Bir Aşk Masalından Şarkılar Söyle ve Sevdayla Hesaplaşılmaz’ın bu albümde yer alması da albümün ayrı  bir güzelliği. Her ne kadar bazı İncesazseverler Dilek Türkan’ı arasalar da ben inanıyorum ki belli bir süre sonra Ezgi Hanım’ı da benimseyeceklerdir.

"İncesaz Ekibi"

“İncesaz Ekibi”

Solistlerimizin ikisi de kadife sesli olunca ve İstanbul Müziği’ni yapabilecek en iyi ekip olan İncesaz sazı eline alınca; günlük hayatın stresinden uzaklaştıracak bir albüm Geçsin Günler. Yine bir sürü öğrenci finallere çalışırken bu şarkıları dinleyecek, iş yoğunluğundan kurtulmak isteyen çalışanlar bu albümdeki şarkılarla nefes alacaklar.

Son olarak; kaliteli müzik bulmanın zor olduğu şu günlerde yeni bir albümle imdadımıza yetişen İncesaz’a bu son albümü için teşekkür ediyorum. Umarım uzun yıllar boyunca güzel parçalarıyla biz değerli hayranlarını memnun ederler.

İncesaz – Sevdayla Hesaplaşılmaz:

 

*“http://www.gazetebilkent.com/2013/06/23/dilek-turkan-ve-incesaz-yollarini-ayirdi/”

Leave a Reply

1 comment

 1. Buğrahan Tolga

  İncesaz hayranlarını tatmin edebilen bir yazı olmuş. Lakin “Bahriyeli” şarkısı albümün en önemli şarkısı olabilirdi çünkü bir sürü güzide ses Üsküdar’a Gider İken’i söylemiştir. Ayrıca siz Ezgi Köker hakkında çok iyimser konuşmuşsunuz. Ezgi Köker’in daha çok çalışması lazım. Yazarın kaleminden daha çok İncesaz yazısı okumak isteriz.