YENİ BİR ALIŞKANLIK: KURŞUN GEÇİRMEZ KAHVE

Kahvaltı yerine alternatif bir seçenek olan kurşun geçirmez kahve; şekersiz, sütsüz kahvenin bir tatlı/yemek kaşığı hindistan cevizi ya da tuzsuz tereyağı ile olan karışımıdır.

Kahvenin yaratıcısı Dave Asprey, Tibet’in yağlı çay geleneğinden etkilenen tırmanışçı, yağlı çay tüketimi ile tırmanış esnasında performansının büyük ölçüde arttığını görüyor ve evine döndüğünde aynı mantıkla kahvesine yağ karıştırıyor ve “bulletproof”, yani kurşun geçirmez kahveyi buluyor.

Bulletproof Coffee: Benefits, Side Effects, and Recipe - Fitwirr

Sabahları hafif sporlar yapan, aralıklı oruç veya keto diyeti uygalayan kişilerin tercihi olan bu kahvenin sağladığı faydalardan bazıları:
• Güne enerjik bir şekilde başlatması. İçerisindeki kafein yağ yakımına yardım ederken, alınan yağ size yeterli enerjiyi sağlayacaktır.
• Kilo kaybında yardımcı olması. Uzun süre tok tutmasının yanı sıra, kahvaltının yerine geçen bu kahve; günlük kalori ihtiyacınızın önemli bir bölümünü bu sayede atlamanıza yardımcı oluyor.
• Hücre yenileyici olmasının yanı sıra kronik yorgunluğa da birebir.

Bazıları bu kahvenin faydalarını sayarak bitiremezken, olaya çekimser bakanlar da mevcut:
• Besin içeriği konusunda sınıfta kalıyor.
• Yüksek doymuş yağ içeriyor ve kolestrol seviyesini yükseltiyor.


Kurşun geçirmez kahveyi kullanmak için, içeriği ve tüketimini diyetinize göre şekillendirebilirsiniz. Sonuçta vücudumuzu dinleyip neye ihtiyacı varsa ona onu vermek en güzel beslenme şekli! Herkesin vücut tipi ve beslenme düzeni farklı olduğu için nasıl kullanmanız gerektiği tamemen siz kalmış.

Kaynakça:

https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/what-bulletproof-coffee

https://www.healthline.com/nutrition/3-reasons-why-bulletproof-coffee-is-a-bad-idea

Leave a Reply