Pandeminin birinci yılını çoktan geride bıraktık. Hepimiz için zorlu olan bu yıl, aynı zamanda bize verdiği hayat dersleri ile öğretici bir sene de oldu. Birçoğumuz özgürce zaman geçirebilmenin, sağlığımızdan endişe etmeden güne başlayabilmenin, sevdiklerimizle birlikte olabilmenin kıymetini çok daha iyi biliyoruz artık. Belki de bu yüzden birçoğumuz hayatın hayallerimizi ve planlarımızı erteleyemeyeceğimiz kadar kısa olduğunun farkına vardı bu sene. Eğer ki siz de bunun farkına varanlardan birisi iseniz size bir önerim var: Peşine düştüğünüz hayallerinizin ve gerçekleştirmek istediğiniz planlarınızın arasında biraz da dansa yer açın; çünkü bachatanın size söyleyecekleri var!

NEREDEN ÇIKTI BU BACHATA?

Sosyal medya trendleri arasında da sık sık görebileceğimiz bir dans çeşidi olan bachatanın kökleri aslında Dominik Cumhuriyeti’ne dayanıyor; fakat dünyanın her köşesinde farklı farklı yorumlarla tekrar tekrar şekilleniyor bu dans. Her ne kadar bu dansın çıkış noktası bir çeşit “çiftleşme çağrısı” olsa da, getirilen farklı farklı yorumların da etkisiyle, günümüzde birçoğumuzda duygusal bir dans izlenimi bırakıyor bachata. Bachatanın temel hareketlerinin daha çok alt gövde hareketleri, ve spesifik olarak kalça hareketleri, olduğu düşünülür ise kalçaların daha çok ve daha yumuşak kullanılması da uyandırdığı duygusal izlenimi bir o kadar artırıyor.

FARKLI FARKLI DANSLAR AMA HEPSİ DE BACHATA!

Daha önce de belirttiğimiz gibi bachata çok farklı yorumları ve stilleri bulunan bir dans türü. Dolayısıyle maalesef ki tüm stillerden tek bir yazıda bahsetmek de mümkün değil; fakat akla ilk gelen birkaç tarzdan bahsetmezsek de olmaz.

Dominican Bachata: Dominican bachata, hem bachata dans tarzının hem de bachata müziğinin doğduğu yerden geliyor dans pistlerine. Müziği ve partnerlerin kalça vuruşları arasındaki adımları ile karakterize olan bu dans, tüm Karayipler’i etkisi altına almış durumda. Zaman içerisinde daha hareketli, daha eğlenceli ve romantik bir şekle kavuşmuş olsa da Dominican bachata sosyal dans için yaratılmış ve hâlâ geliştirilmekte olan bir dans çeşidi.

Geleneksel Bachata: Geleneksel bachata aslına bakarsanız orijinal bachatadan teknik açıdan tamamen farklı. Dahası bu dansın çıkış noktası, orijinal bachatanın adımlarının yanlış anlaşılması ve bunun üzerine Batılı dans okullarının orijinal adımları daha basit bir teknikle değiştirmesi. Haliyle orijinal bachatadan tamamen farklı bir uslüp izliyoruz geleneksel bachatayı izlerken.

Moderna: Bu tarzın köklerinin İspanya’da bulunması oldukça muhtemel. Aslına bakarsanız temelde geleneksel bachata ile de oldukça fazla ortak noktaya sahip; fakat modernada salsa, tango gibi çeşitli stillerden de esintiler bulmak mümkün. Üstelik bachata dansı tarzda alt gövde hareketlerinin ağırlıklı olduğunu göz önünde bulundurursak modernada üst gövde hareketlerinin diğer bachata çeşitlerine oranla daha çok vurgulandığına da şahit olabiliriz. Sadece üst gövde hareketleri değil, aynı zamanda özellikle kadınların olmak üzere dansçıların kalça hareketleri de daha vurguludur modernada.

Bachatango: Maalesef ki bachatango, bachatanın ana vatanı Dominik Cumhuriyeti’nde pek duyulmuş bir tarz değil; fakat yabancı eğitmenler arasında oldukça popüler bir stil. Karakteristik özelliği ise, çeşitli Latin dans tekniklerinin ve ağırlıklı olarak tangodan alınan stillerin bachataya eklenmesi ile, dansa daha yoğun bir duygusallık kazandırılmasıdır.

Sensual Bachata: İspanya’da popüler olan bir stildir. Sensual bachatada, bachatanın özünden kopmayan daha uzun hareketler ve vücut dalgaları görürüz. Birlikte bachataya daha şehvetli ve duygusal bir atmosfer kazandıran bu değişiklikler, biraz da dans ve tiyatronun birleşimini gözler önüne serer.

SENSUAL BACHATANIN GÖZDE ÇİFTİ: CORNEL VE RİTHİKA

Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi bachata sosyal medyada da çok sık karşımıza çıkan bir dans çeşidi. Eminim birçoğumuz farklı farklı dansçıların, ister profesyonel ister acemi olsun, sosyal mecralarda paylaştıkları bachata videolarına denk gelmişizdir. Cornel ve Rithika bu dansçıların arasında gözde bir çift. Aralarındaki güçlü duygusal bağ sayesinde bachataya getirdikleri özgün ve duygusal yorumlarıyla sensual bachatayı daha da romantik kılan bu çift, aynı zamanda bu tarzı dünyada daha çok bilinir ve beğenilir hâle de getirdi.

Başarılı çiftimiz geçtiğimiz günlerde Kyiv Dans Festivali’nde hem festivalin katılımcılarına hem de sosyal medyadan festivali takip edenlere görsel bir şölen sundular. Kyiv’den sonra İstanbul’da da görmeyi beklediğimiz Cornel ve Rithika, maalesef ki pandemi kısıtlamaları sebebi ile İstanbul Dans Festivali’ne katılamayacaklarını birkaç gün önce duyurdular. Öte yandan sevilen çift, bir sonraki İstanbul Dans Festivali için ise yeşil ışık yakıp takipçilerini bir hayli mutlu etti.

Cornel ve Rithika’dan da görüyoruz ki bachata onu dinleyenlere çok şey söylüyor. Yarım kalan duygularımızı birbirimiz ile nasıl tamamlayacağımızı öğretiyor bize söyledikleriyle. Hatta ruhumuzda gizli kalan hisleri bulmamız için bize rehberlik ediyor yeri geldiğinde. Bedenlerimizin ahenkle bir bütün oluşunun masalını fısıldıyor kulaklarımıza. Özgürce konuşabilmek için her zaman seslere ihtiyacımız olmadığını kanıtlıyor bize. Kısacası bachata bize gerçek dünyanın içinde bambaşka bir gerçekliğin öyküsünü anlatıyor. Eğer ki siz de bu öyküyü bizzat yaşamak isterseniz planlarınızın ve hayallerinizin arasında bir de bachataya yer açın. Eminim ki bachata kulağınıza çok güzel şeyler fısıldayacaktır hayat hakkında.

Kaynakça:

onedanceturkey.com

Leave a Reply