GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE MODA: 80’LER

Modanın yıllar içindeki değişimini ele aldığımızda her zaman günümüz modasını nasıl etkilediğini ve ne kadar benzer olduğunu görebiliyoruz. Ancak öyle bir dönem var ki modanın nasıl böyle büyük bir değişime girdiği merak konusu.

Birçok moda akımının görüldüğü bu dönemin en gözde ve dominant tarafı 70’lerde ilk sinyallerini veren disko trendleri olmuştu. Medya ve teknolojinin gelişip ilerlemesi insanlara yeni eğlence anlayışları kazandırmıştı. Atari ve oyun konsolları tüm dünyayı değiştirmişti, meşhur Pac-Man gibi. Sadece müzik yayını yapan kanalların( başta MTV olmak üzere) açılmasıyla disko anlayışı döneme damga vurmayı başarmıştı. Bir yandan da aerobiğin yaygınlaşmasıyla bu iki efekt birleşerek o iddialı parçayı oluşturmuştu: renkli ve parlak taytlar.

Tayt demişken, anlam veremediğimiz, 2000ler başında bile hala kullanılmaya devam edilmiş olan yıldız parçalardan tozlukları unutmak ne mümkün! Aerobik trendi saç modelleri ve aksesuarlarını da etkilemiş, yerli yersiz kullanılan saç bantlarını ortaya çıkarmıştı. Disko ve eğlence anlayışının baskınlığıyla yaygınlaşan neon renkleri, hem bu tip aksesuarlarda (iri küpeler gibi) hem de makyaj trendlerinde görebiliyoruz.

Bu büyük akımdan Türkiye de nasibini almıştı ki filmlerde zengin kız aerobik yapmasa ayıp oluyordu. Bu filmlere dahil olan alakası sorgulanabilecek aerobik sahneleri ve aerobik yapan karakterler hızla etkisini göstermiş, sonra ise tamamen yok olmuştu. Tabii ki peşinde de bu ilginç stili getirip bırakmıştı… Hülya Avşar’ın Mavi Mavi filmindeki kıyafet ve hareketleri her şeyi özetler nitelikte.

Bu kısma kadar incelediğimiz, günümüzde pek rastlamadığımız ve beğenilmeyen parçalar bizlere ne kadar absürt gelse de son zamanlarda bunları tekrar görmeye başladık. Nasıl mı? Katy Perry’nin Last Friday Night klibinde bu tarzı tam anlamıyla görmemiz mümkün. Perry, neon aksesuar ve kıyafetleri, kabarık perma görünümlü saçları ve canlı renklerdeki makyajıyla bizlere o dönemi izlettirdi. 80’lere ait mini dar etekleri de görebildik. Ayrıca Dua Lipa, 80’lerin popüler şarkılarından olan Olivia Newton-John’a ait Physical şarkısından esinlenerek yine ayı adla şarkısını çıkardıktan sonra bir de workout videosu paylaştı. 80’lerdeki Physical klibinde olduğu gibi egzersiz ve aerobik hareketlerinden oluşan bu video bizlere 80’ler sentezi yaşatıyordu da haberimiz yoktu. Son zamanların gözde şarkılarından Shakira ve Black Eyed Peas işbirliğinden Girl Like Me klibinde de 80’lerin yansıması kostüm ve aerobik hareketlerini görmemiz mümkün.

80’lerin bir diğer popüler akımı ise dönemin ve hali hazırda günümüzün ikonlarından Madonna’nın da popüler kültüre yaydığı, punk içeren hafif asi bir tarzdı. Zımbalı ceketler, yırtık yüksek bel denimler, kısa eldivenler, asimetrik toplanmış kabarık saçlar ve koyu bordo rujlar, bolca zincirli veya haç sembollü aksesuarlar ve mini eteklerine eşlik eden siyah desenli çoraplar… “B*tch she’s Madonna!

Saçlarda bu asimetrik toplamaların yanı sıra hem erkek hem kadınlar için permalar ve kısa aslan yelesi kesimi saçlar oldukça revaçtaydı.

Dönemin siyasi etkileri ve dünyanın çoğu yerindeki darbeler ve güç savaşları düşünüldüğünde, vatkaların bu dönemde bu kadar moda olmasını açıklayabiliriz. Omuzları geniş gösteren vatkalar hem askeri hem de güçlü bir görünüm veriyordu. Günümüzdeyse vatkaların proporsiyonu daha güzel ve biçimli göstermesi için kullanıldığını biliyoruz. Öyle ki basic tişörtlerde bile vatkalar var artık.

1980’lerden günümüze gelen bir diğer stil ise bol kazaklarla yüksek bel pantolonları kazağı içine sokarak kombinlemek. Çok çabasız ve havalı durduklarını itiraf etmeliyiz. Aynı zamanda kimsenin tekrar moda olacağını ve hatta klasik ve şık olarak kombinleneceğini tahmin bile etmediği bel çantaları da 80’lerden “hortladı” desek yeridir.

Erkeklerde David Bowie’nin yanı sıra Michael Jackson modaya damgasını vurmuştu. Özenli, anlamlı, kendine has ve sıra dışı parçalarıyla (özellikle ceketleri ve aksesuarları) birçok kişi ve parçaya ilham olmuştu.

Kaynakça

https://dmldyd99.home.blog/2018/12/11/must-be-popular-with-this-song-at-gym-in-80s-olivia-newton-john-physical/

https://nl.pinterest.com/pin/465067098992686050/

https://onedio.com/haber/bayildigimiz-turk-filmlerinin-absurtlukte-cigir-acmayi-hak-eden-asiri-ilginc-13-ozeti-813158

https://tr.pinterest.com/pin/359513982745654369/

https://www.esquireme.com/content/44672-the-style-oddity-david-bowies-80s-style-filesthe-style-oddity-david-bowies-80s-style-files

https://www.giyimvemoda.com/moda-dunyasi/1980li-yillarda-moda/321

https://www.glamourmagazine.co.uk/gallery/iconic-perms-80s

https://www.imdb.com/title/tt1964831/

https://www.pinterest.cl/pin/248401735670544293/

https://www.pinterest.co.uk/pin/487092515942082971/

https://www.theleathercity.com/product/michael-jackson-bad-jacket/

https://www.trendyol.com/bershka/kadin-beyaz-omzu-pilili-t-shirt-01924538-p-36534817

Leave a Reply