DESENLER: NASIL KOMBİNLEYECEĞİZ?

Yıllar geçtikçe moda dünyası hazinesine daha çok desen katıyor. Eskiden yıllara göre öne çıkan belirli desenler olmasına rağmen günümüzde tüm desenleri görmek mümkün. Giyildiğinde oldukça karakteristik bir görünüm katan desenli kıyafetlerin kombinlenme şekli her zaman merak konusu olmuştur. Desenin içindeki renklerden biriyle mi kombinlenmeli, öyleyse içindeki hangi renkle kombinlenmeli, yoksa deseni öne çıkarmak için geri kalan siyah ya da beyaz mı olmalı? Artık modada tabular kalkıyor! Genel moda algısında bir parça karışıksa veya desenliyse diğer parçalar düz olmalı düşüncesi olsa da günümüz trendinde artık bu desenleri karıştırmak var! Bu karışıklığın nasıl hoş görünebileceğine bir göz atalım. 

1950’lerden gelen puantiye deseni, 50’li ve 60’lı yıllarda öne çıkan domestik dişiliği sembolize ediyordu. Marilyn Monroe ve Audrey Hepburn gibi dönem ikonlarının da tercihi olan bu desen 90’lı yıllardan sonra eski popülaritesine tekrar kavuştu. Retro bir tarz oluşturmak için tercih edebileceğimiz bu tatlı desen genelde siyah üstüne beyaz noktalardan oluşuyor olsa da kırmızı üzeri beyaz gibi çeşitli renklerde de karşımıza çıkabiliyor. Her ne kadar siyah, beyaz ya da kırmızıyla hoş dursa da puantiye desenini çizgi, hayvan ve çiçek desenleriyle kombinlemek çok şık bir görüntü oluşturabiliyor. 

Leopar, zebra, yılan… Günümüzde oldukça yaygın olarak kullanan hayvan desenleri her zaman iddialı bir görünüm sağlar. Yine bu desenleri düz renklerle kombinleyebileceğimiz gibi farklı desenlerle de karıştırmamız mümkün. Margot Robbie’nin üzerinde gördüğümüz gibi leopar deseninin kırmızı ekoselerle kombini benim favorilerimden.

Kamuflaj deseni kullanımı kısıtlı gibi görünse de çizgi ya da hayvan deseni gibi farklı renk ve desenlerle de kombin edilebilir. Ne demiştik, tabular yıkılalı çok oluyor. 

Modaya yön veren büyük markaların da ürünlerinde karışık desenleri kullandığını görebiliriz. Örnek olarak Versace kendine has meşhur şal desenine hayvan, dama, çiçek veya çizgi desenlerini karıştırmayı ihmal etmiyor ve sonucunda da festival tadında parçalar çıkıyor. 

Burberry de ismiyle ikonikleşen ekose desenini farklı ekoseli veya çizgili parçalarla karıştırmayı çok seviyor. Son iki yılda gerçekleştirdiği defilelerde hem kadın hem de erkek modeller üzerinde örneklerine sıkça rastladığımız bu farklı desen kombinleri, bizlere bu trendin oldukça uzun süreceği sinyallerini veriyor. 

Farklı desenleri kombinlemek kadar aynı desenin farklı boyut ve renkteki hallerini kombinlemek de oldukça revaçta. Max Mara ve Fendi’nin modellerinde yıllardır gördüğümüz bu örnekler de oldukça havalı duruyor. 

Ben bunlara alışamıyorum, bana fazla cesur geliyor diyebilirsiniz. Her ne kadar tabular yıkılıyor dense de böyle karışımlar insanı vezir de edebilir rezil de. Bu durumda çizgi desenler tercihiniz olabilir. Birçok desene göre sade ve sakin olan çizgili parçalar kombininizi kurtarabilir. 

Kaynakça:

https://www.bakimlikadin.net/farkli-desen-kombinleri/

https://www.buseterim.com.tr/tr/moda/tasarimcilar/fendi-den-karanlik-sezon

https://www.hurriyet.com.tr/mahmure/galeri-2020-londra-moda-haftasi-burberry-defilesi-41449585/9

http://modayadair.blogspot.com/2015/02/cizgi-ve-puantiye-bir-arada.html

https://www.morhipo.com/versace-101497450-k-tshirt/27560114/detay

https://www.morhipo.com/versace-101305267-e-gomlek/22238332/detay

Nani Nani !!Trend Alarm Kamuflaj Desenler Nasıl Giyilir

Nasıl Giyilir: Puantiye

https://nazliiyilmaz.blogspot.com/2018/02/max-mara-fendi-ve-prada-fw18-defileleri.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed:+NazliYilmazBlog+(NAZLI+YILMAZ+BLOG)

https://nbcmontana.com/news/entertainment/gallery/kendall-jenner-headlines-london-fashion-weeks-burberry-show#photo-2

https://www.trendlervemoda.com/bir-moda-duayeni-gibi-leopar-desen-giymenin-yollari/leopar-desen-ile-uyumlu-farkli-desenler-2019-moda/

https://vogue.com.tr/unlu-stili/margot-robbie-ile-hafta-sonuna-giris

Leave a Reply