Yakın zamanlarda hayatımıza giren ve şifa dolu bir içecek olarak gördüğümüz matcha çayı, bu aralar sosyal medya ve sosyal çevremizde oldukça gündemde. Peki bilim insanları tarafından da bir çok yönüyle önerilen bu çay nedir ve nasıl kullanılır?

Matcha Nedir ve Nasıl Elde Edilir?

Bilinenin aksine biz matcha çayı ile yeni tanışmıyoruz. Aslında, yeşil çay ailesinden olan bu çay türü “camellia sinensis” denen bir bitki türünden elde ediliyor ki bu da yeşil çay ile akraba olduğunun bir göstergesi. Bu nedenle başka bir türevini sıklıkla tükettiğimiz bu çay, çok da yeni bir geçmişe sahip değil. Yetiştirme tarzı açısından değişiklik gösteren bu bitki, hem toplanırken hem de çay formuna geçirilirken zahmetli aşamalardan geçmekte. İçindeki amino asidi ve meşhur yeşil rengini korumak için çaya dönüşme serüveninin büyük bir kısmını karanlık alanlarda geçiriyor. İmalat aşamasına gelince de elle toplanıp damarlarından ayrılarak ultra toz haline ulaşılıncaya kadar granit taşlarla öğütülüyor.

Matcha Çayı Nasıl Hazırlanır?

Matcha tozunu çay halinde tüketmek, üretiminin aksine aşırı bir zahmet gerektirmiyor.

Malzemeler: 2 çay kaşığı matcha, bir fincan sıcak su, karıştırıcı alet

Yapılışı: 2 çay kaşığı matcha tozunu yarım fincan sıcak su ile karıştırıcı alet yardımıyla demleninceye kadar karıştırın. Daha sonra üzerine kalan sıcak suyu ekleyerek çayınızı afiyetle içebilirsiniz.

Bonus Bilgi: Eğer biraz daha geleneksel bir şekilde hazırlamak isterseniz “bamboo whisk” denilen bambu karıştırıcıdan edinebilirsiniz. 

Tariflerinizi Çeşitlendirin!

Matcha Latte Yapın

Malzemeler: 2 çay kaşığı matcha tozu, isteğe bağlı soğuk veya sıcak süt, 1 çay kaşığı bal, yarım fincan sıcak su

Yapılışı: 2 çay kaşığı matcha tozunu yarım fincan sıcak su ile karıştırıcı alet yardımıyla demleninceye kadar karıştırın. Daha sonrasında karışıma 1 çay kaşığı balı ekleyin. Son olarak tercihiniz olan soğuk/sıcak sütü tüm karışımın üstüne ekleyin. Eğer soğuk tercih ettiyseniz buz koymayı ihmal etmeyin.

Kek ve Kurabiyelerinize Ekleyin

Her zaman elinizin gittiği kek ve kurabiye tariflerine 2 çay kaşığı matcha tozu ekleyin.

Bonus Bilgi: Krema ve soslarınızı renklendirmek için gıda boyasına sağlıklı bir alternatif olarak da matcha tozunu tercih edebilirsiniz.

Kaynakça

http://www.meleksona.com/recipe/matchali-kurabiye-🍪/

https://gimmedelicious.com/diy-iced-matcha-latte/

https://www.rafinera.com/blog/yemek-pisirme-onerileri/matcha-cayi-nedir-faydalari-nelerdir

https://cindyhumblogs.wordpress.com/2014/12/07/how-not-to-make-a-matcha-latte/

https://muglaajans.com/2019/04/30/matcha-cayi-ve-faydalari/

https://www.pinterest.cl/pin/281543710599459/

Leave a Reply