Dünya’nın En Mutlu İnsanlarından Sırlar: HYGGE

Biliyorum herkes günlük yaşamında pek çok stresli ve tatmin etmeyen duygu tadıyor. Aslında bakarsanız haksız da değiliz yani okul, iş, özel hayat derken hep yoğunuz ve hepsini bir arada huzurlu ve mutlu şekilde yürütmeye çalışmak çok zor ama aynı zamanda kendimizi tatmin ve mutlu edecek şeyler bulmak da bizim için sağlıklı olan ve hayattan zevk almak için yapmamız gereken bir şey. Kısacası mutluluk önemli ve bunu stresli günlerde bile elde etmek aslında o kadar zor ve ulaşılmaz değil. Gelin bunu bu konuda dünya çapında dikkat çeken insanlardan hep birlikte öğrenelim. Kimler mi bunlar derseniz tabii ki Danimarkalılar. Son zamanlarda yapılan tüm mutluluk araştırmalarında hep zirvede onlar vardı yani onlardan öğrenecek çok şey var mutluluk hakkında ve haliyle de Mutluluk Araştırma Enstitüsü de yine Danimarka’da bulunuyor.

Gelin hep birlikte bu mutluluğun temeli neye dayanıyor bakalım. Aslında Danimarkalıların sanat olarak gördüğü mutlu ve huzurlu yaşama yönelik verdikleri cevap tek kelime: HYGGE. Bu kelimenin pek çok anlamı var ama Meik Wiking’in yine aynı adlı kitabında geçtiği en basit anlamıyla “mutluluk sanatı” veya “ruhun rahatlaması” gibi anlamlar en sık kullanılanlardan her ne kadar konsepte göre adı değişse de ama önemli olan kişi nasıl tanımlamak isterse ve nasıl mutlu oluyorsa o şekilde tanıması çünkü burada kelimeden daha çok insanlara verdiği mesaj ve felsefe değerli. Felsefenin dayandırıldığı şeylerden bazıları: Atmosfer, anı yaşamak, eşitlik, minnettarlık, harmoni, ateşkes ve birliktelik.

 

ATMOSFER

Yaşadığımız alan mutlu olabilmek için çok önemli. Hygge’ya göre yaşadığımız, bulunduğumuz alan bize rahatlık hissini yaşatmalı. Buna birkaç ayrıntı ile ulaşabiliyor mesela ışık çok önemli rahat hissedebilmek için. Evde ya da odanız da çok parlak ve göz alan ışıklardan çok loş bir ışık olmalı. Bunu sağlamak için en iyi yöntem mum bulundurmak aslında. Ancak burada mum seçiminizde dikkat etmeniz gereken şey mumun organik ve kokusuz olması yani kimyasallardan uzak ve beden sağlığına uygun olmalı.

Eğer bir gün Danimarka’ya giderseniz mum satan yerlerde neredeyse kokulu mumun yok denecek kadar az olduğunu görmeniz muhtemel üstelik Danimarka mum satış rakamlarının en yüksek olduğu ülkelerden.

Bunun yanında genel olarak evinizin, yaşam alanınızın dekorasyonuna özen gösterin ve evden pofuduk, güzel desenli battaniyeleri de eksik etmeyin.

 

ANI YAŞAMAK

Herkesin elinde bir telefon, tablet yada laptop peki hiç biriyle konuşurken ya da vakit geçirirken bunları elinize almadan durmayı ve anın tadını çıkarmayı denediniz mi? Zaten denediyseniz bu felsefe tam size göre çünkü bir daha elinizi teknolojik aletlere sadece işiniz olduğunda almaya başlıyorsunuz. Bu durum hem özel hem iş hayatı için geçerli, odaklanmak ve mutlu olmak için işiniz olmadıkça o an bulunduğunuz insana odağınızı verin ki hem o mutlu olsun hem de siz. Ayrıca anın tadını çıkarmak istiyorsanız kesinlikle sağlıklı bir rutine de sahip olmalısınız. Uyku düzeni ve yedikleriniz çok önemli bir yere sahip. Hem sağlıklı olan hem de sizi mutlu eden yiyecekler, içecekler bulmaya çalışın. Ama Danimarkalılar sağlıklı beslenirken de kurabiye ve kahve keyiflerinden ödün vermiyorlar. Önemli olan dengeyi sağlamak.

 

EŞİTLİK

Danimarkalılar için iş paylaşımı çok önemli. Örneğin bir arkadaşınıza kalmaya gittiğiniz de o gün yapılacak yemek için malzeme, ihtiyaçlardan bazılarını siz götürün. Böylelikle ilişkileriniz güçlenirken, yaptığınız şeylerden daha çok zevk almaya başlarsınız.

 

MİNNETTARLIK

Sahip olduğunuz şeylerin değerini bilin ve onlara sahip olduğunuz için ne kadar şanslı olduğunuzu kendinize hep hatırlatmaya çalışın. Daha pozitif olun ve minnet duymayı bilin.

 

HARMONİ

Hem yaşadıkları ortamda hem de ilişkilerde aykırılıklardan uzak olunması gerek Danimarkalılara göre. Onlara göre her şeyin fazlası ve aşırısı insanı mutsuz yapıyor.

 

ATEŞKES VE BİRLİKTELİK

Danimarkalılar ev hayatında politika konuşmayı sevmiyormuş ve tartışma çıkaracak konulardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışıyorlarmış. Aynı zamanda uzun uzun oturulan akşam yemeği sofraları da favorilerinden ve yorucu bir günün ardından keyif alınabilecek bir iletişim yöntemi.

 

 

Kitap Kaynakçası:

 The Little Bok of HYGGE The Danish Way To Live Well, Meik WIKING

 

Görsel Kaynakça:

 

http://www.buseterim.com.tr/upload/default/2017/10/11/hygge1.jpg

https://iskandinavevim.files.wordpress.com/2017/01/p1-e1488291368234.jpg?w=1000

https://www.gizushka.com/wp-content/uploads/2017/12/hygge-danimarka-mutluluk-felsefesi-3.jpg

http://www.brandlifemag.com/wp-content/uploads/2016/01/kosecerenoztuna_02-1170×780.jpg

https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/2_9351_4.jpg

 

 

 

 

Leave a Reply