Alternatif ve Yeşil Bir Okul: Tvind

PISA sonuçlarına göre bilim, okuma oranı ve matematik konularında verdikleri eğitim sayesinde en başarılı öğrencileri yetiştiren ülkeler arasında İskandinav ülkelerini görmeye alışkınız. Eğitim sistemlerinin öğrencilerine sundukları konfor ve öğrecilerde gözle görülür başarılar elde etmelerine olan etkisinden dolayı kendimizi sık sık İskandinav ülkelerine imrenerek bakarken buluyoruz.  Fakat, ülkemizde muhtemelen şu ana hiç duymadığımız ama 1970’lerden beri Danimarka’da eğitim vermekte olan alternatif bir okul olan Tvind School kesinlikle hem Türk hem de Avrupa çapındaki okullardan farklılıkları dolayısıyla ayrılıyor. Tvind School, fikir ve işleyişi olarak takdir topladığı kadar geçtiğimiz yıllarda dolandırıcılık gibi suçlardan dolayı da medyanın gündeminde yer almakta.

Tvind School kavramı ilk olarak, solcu hareketlerinin hız kazandığı 1970’lerin başında 6 Danimarkalı gencin bir arsa satın alması ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için kollarını sıvamaları ile gündeme geliyor. Bünyesinde özel okul, insani yardım kuruluşları ve işletmeleri barındıran bu konfederasyon ise ismini Danca’da ‘zikzak’ anlamına gelen ‘Tvind’ kelimesinden alıyor. Tvind School şu an Dünya’nın dört bir yanından gelen öğrenciler, öğretmenler ve gönüllülerle beraber çalışarak sorunları olan gençlere alternatif bir eğitim sunmayı amaçlıyor. Bu noktada Tvind’in sadece bir okuldan ibaret olmadığı, kapılarını yardıma muhtaçlara, madde bağımlılarına ve fiziksel veya zihinsel engelli insanlara açması gündeme geliyor. Diğer okullardan Tvind’i ayıran bir diğer nokta ise, okulun teoriye dayalı bir eğitim yerine görmeye ve olayları birinci elden yaşama fırsatı yaratarak öğrencilerine bir şeyler katmayı hedeflemesi.

Yaklaşık 20 farklı ülkeden gelen katılımcılar ve 100’den fazla insanın bir arada yaşamasına olanak sağlayan ve onlara komün hayatta yaşabilmeleri için gereken temel eğitimi de veren Tvind projesi, öğrencilerini mezun ettikten sonra onları Afrika veya Ortadoğu ülkelerinde mülteci kamplarında gönüllü olarak çalışıp, mültecilerin yaşamlarını gözlemleyip, deneyimlemeleri için yollamayı amaçlıyor. Arazi sınırları içerisinde ihtiyacı olanların bakımının herkes tarafından üstlenilmesi ve el birliği ile yardım edilmesi sahip oldukları komün hayat tarzının altını çiziyor. Verdiği eğitimle Tvind, sosyal sorumluluğu, farklı kültürlere hoşgörülü yaklaşımı ve katılımcılığı öğrencilerine aşılayarak, geldikleri aile, kültür ve yaşadıkları sıkıntılı geçmişleri göz ardı ederek gençleri hayata hazırlıyor.

Okul aynı zamanda bulunduğu arazi kapsamında uyguladığı çevreci ve sürdürülebilir bir takım doğa projeleri ile çevre dostu yaşama da dikkat çekiyor. Güneş panellerinden ve rüzgar güllerinden elde edilen enerji ile gelecek nesillere sürdürülebilir bir çevre bırakmak amaçlanıyor.

Bireyden çok toplumun çıkarlarına önem veren ve komünal yaşam tarzını benimseyen Tvind, kapitalist sisteme karşı olan güçlü duruşundan ve gün geçtikçe genişlemesinden dolayı başta Danimarka hükümeti olmak üzere birçok insan ve medya tarafından karalama kampanyanlarının ve davaların hedefi halinde. Gazeteciler ve araştırmacılar tarafından okulun kar amacı gütmeyen hedeflerinin aksine geniş çaplı bir kara para aklama ağının varlığı keşfedildi ve vergi kaçakçılığı gibi suçlardan dolayı Tvind’in kıdemli üyeleri hapis cezasına çarptırıldı. Hala Interpol tarafından aranan bazı suçluların ise Meksika’da saklandıklarına inanılmakta.

2001’de vergi kaçakçılığı suçunun yanında, okulun faaliyetlerini amaçları dışına Üçüncü dünya ülkelerinde tarlaların, çiftliklerin, fabrikaların, mağazaların ve mülklerin kiralayarak çıktığı da öne sürüldü. Milyonlarca dolar değerinde olan toplanılan insani yardım fonlarının ise Tvind üyelerinin kişisel harcamaları için kullanıldığı savcılar tarafından iddia edildi.

Yüzleştiği bütün karalama kampanyalarına ve davalara rağmen bugüne kadar ayakta kalmayı başaran Tvind School hala Danimarka’nın Ulfborg şehrinde istikrarlı bir şekilde çalışmalarına devam ediyor ve dünyanın dört bir yanından katılımcılarını bekliyor.

Kaynaklar:

https://www.tvind.dk/

https://ab-ilan.com/danimarkada-alternatif-bir-okul-tvind-school/

https://en.wikipedia.org/wiki/Tvind

http://news.bbc.co.uk/2/hi/programmes/crossing_continents/1885116.stm

https://www.google.com/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwi_jrLf2PfhAhWD2qQKHftdBSIQjRx6BAgBEAU&url=https%3A%2F%2Fgaiadergi.com%2Fdanimarkada-alternatif-bir-okul-tvind-school%2F&psig=AOvVaw1cVVMrYeMH-UyBS1G-x4kc&ust=1556709216268962

https://www.google.com/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjb7PCO2ffhAhUJKewKHXMfABQQjRx6BAgBEAU&url=https%3A%2F%2Fgaiadergi.com%2Fdanimarkada-alternatif-bir-okul-tvind-school%2Ftvind-2%2F&psig=AOvVaw1cVVMrYeMH-UyBS1G-x4kc&ust=1556709216268962

https://www.google.com/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjh-fKq2ffhAhXPMewKHQcoABEQjRx6BAgBEAU&url=https%3A%2F%2Foneworldcenter.eu%2Fvisiting-tvind-and-folkecenter%2F&psig=AOvVaw1cVVMrYeMH-UyBS1G-x4kc&ust=1556709216268962

 

 

Leave a Reply