“Do It Yourself” (D.I.Y.) Akımı Hakkında Bilmeniz Gereken 4 Şey

Son zamanlarda sosyal medyada D.I.Y. videoları çok sık karşımıza çıkıyor. Eski ve kullanılmayan eşyalarımızı ihtiyaçlarımız doğrultusunda nasıl değerlendirebileceğimizle ilgili fikir gösteren ve ilham veren bu videolar sayesinde dekorasyondan kıyafete, aksesuardan oyuncağa bir çok şey yapabiliyoruz. Bazılarımız talimatları izleyerek harikalar yaratırken bazılarımız, ne yazık ki, videoları hayranlıkla izlemesine rağmen denemeye cesaret edemiyoruz. Bu yazım özellikle aklındaki soru işaretleri yüzünden cesaret edemeyenlerin akıllarındaki soruları cevaplandıracak!

#1

     D.I.Y. trendinin faydaları saymakla bitmiyor. Hem ihtiyaçlarımıza para harcamadan ulaşıp tasarruf yapıyoruz, hem de kullanılmayan eşyalarımızın dolaplarımızda ve raflarımızda gereksiz yer işgal etmesini engelliyoruz. Çevreye katkılarını hemen göremesek de uzun vadede tüketimi, dolayısıyla üretimi azaltarak tüm dünyaya avantaj sağlayacağına inanıyorum.

#2

      Gerekli malzemelere sahip olmak ve talimatlara uymak maalesef her zaman videolardakilerin aynılarını yapabilmek için yeterli olmuyor. El alışkanlığı ve malzeme kalitesi farkının yanı sıra bazı D.I.Y. videosu yapımcıları hile yapabiliyorlar; fabrikasyon ürünü elle yapılmış gibi gösteren videolar hazırlıyorlar. Bize neden bu kötülüğü yaptıkları hakkında bir fikrim yok ama hayal kırıklıklarının önüne geçmek için alınabilecek bazı önlemler var. Öncelikle, daha güvenilir kaynaklardan D.I.Y. videoları izlemeyi tercih etmeliyiz. Bir de, eğer bir videodaki malzemelerin 2/3’üne halihazırda sahip değilsek o videoyu unutup başka birine geçmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz yoksa hem emeklerimiz hem de paramız çöpe gidebilir.

#3

     Çoğu D.I.Y. videosunda farklı aletler kullanıldığını hepimiz fark etmişizdir. İzlediğimiz videodaki şeyi yapmak için silikon tabancasından maşaya bir çok farklı eşyaya ihtiyaç duyabiliriz. Eğer gereken alet elimizde yoksa çaresi var; çevremizdeki insanlara ve komşularımıza sorabiliriz, gerekirse dahil olduğunuz whatsapp gruplarına veya okulumuzun yardımlaşma platformuna yazabiliriz. Eğer hala gereken aleti ödünç alabileceğiniz bir yer bulamazsak gidip satın almak yerine vazgeçmek konsepte daha uygun olur. İlk maddede söylediğim gibi, D.I.Y. akımının asıl amacı tüketimi azaltmak ve elimizdeki malzemeleri değerlendirmek.

#4

   D.I.Y. videolarıyla eski kıyafetlerimizden harikalar yaratabiliriz ama öncesinde düşünmemiz gereken bazı şeyler var. Mesela bir videoda çok güzel bir elbise beğendiysek onu yapmak için en sevdiğimiz tişortu kesip biçmek yerine sıkıldığımız ve gözden çıkardığımız bir tişortu kullanmamız daha doğru olur. Ayrıca bazı videolarda kıyafetlerin kesilen yerlerini düzeltmek için dikiş makinası kullanıyorlar; dikiş makinası olmadan yapılan kıyafetler kalitesiz veya çirkin görünebiliyorlar. Bu tarz sorunlarla karşılaşmamak için kıyafeti yapmaya girişmeden önce dikiş makinası kullanan tanıdıklarımıza yapmak istediğimiz kıyafetleri gösterip yardım isteyebiliriz.


Kaynakça

https://www.energir.com/blogue/en/at-home/diy-more-than-working-with-your-hands-its-the-greener-option/

http://www.woohome.com/diy-2/34-insanely-cool-and-easy-diy-project-tutorials

http://www.stylemotivation.com/24-stylish-diy-clothing-tutorials/


Leave a Reply