Thomas Shelby Böyle Giyinmeyi Nereden Öğrendi?

Aynı anda hem 1900’ler İngiltere’sinin atmosferini başarıyla yansıtan, hem izleyenlerin gözlerine bayram ettiren bir dizi; Peaky Blinders. Bu tür dizileri pek tercih etmememe rağmen izlediğim ilk bölüm itibariyle çok sevdim ve bu ayki yazımın konusunun Tommy’nin stili olmasına karar verdim. Bilmeyenleriniz için kısaca dizi hakkında bilgi vereyim: Peaky Blinders, Birinci Dünya Savaşı sonrasında Birmingham’ı kontrolü altına alan bir çetenin adı. Çete, Shelby ailesinin üyelerinden oluşuyor ve liderleri İrlandalı oyuncu Cillian Murphy’nin canlandırdığı Thomas Shelby. Filmin esin kaynağı hemen hemen aynı dönemde faaliyet gösteren, şık giyimleri ve şapkalarına diktikleri jiletle kurbanlarını dövmeleriyle bilinen aynı adlı bir gençlik çetesi.

Dizideki herkesin stili mükemmel olmakla beraber ben bu yazımda yalnızca Thomas Shelby’ninkini inceleyeceğim. Diğer karakterlerinkini merak ediyorsanız izleyin ve görün derim; pişman olmayacaksınız.

Thomas Shelby’yi karizmatik bir lider yapan birçok etmen var: Asi saç kesimi, kıyafetleri, duruşu, davranışları, ses tonu ve elbette zekası. Saç kesimini ele alalım. Murphy’nin yüz tipi dikdörtgen, elmacık kemikleri belirgin ve çene çizgisi güçlü olduğundan yüz hatlarını ortaya çıkaran bir kesim gerekiyordu ve aynı zamanda geniş alnını gizlemeliydi. Aşağıdaki resimde gördüğünüz üzere Murphy’nin saç çizgisi şakaklarına doğru açılıyor. Üstteki uzun kısmı alnına düşürerek bu açıklığı gizlemiş oluyorlar. Ayrıca yanları çok kısa keserek bütün dikkati yüz hatlarına çekiyorlar.

 

Gelelim şapkalarına. Shelby’yi dizi boyunca “newsboy cap” denen, bizim çoğunlukla kasket diye adlandırdığımız şapka tipiyle görüyoruz çünkü çetenin imzası niteliğinde bu şapka. Kasketin yanı sıra nadiren de olsa fedora şapka kullanıyorlar.

 

Thomas gibi meşgul bir iş(!) adamıysanız bazen takım elbisenin de hakkını vermeniz gerekir. Bu üç takımda farklı olan neler var? Örneğin yakanın görüntüsü. İlkinde “the air tie” olarak tabir edilen, gömlek düğmelerini sonuna kadar ilikleyip kravat takmadan elde edilen stili görüyoruz. Shelby dizi boyunca bu stili çokça tercih ediyor; çoğunlukla yuvarlak yaka (club collar) gömleklerle, aynı bu fotoğrafta olduğu gibi. Bu görünümün günümüzde de erkekler tarafından çokça kullanıldığını söylemeden geçmeyeyim, ki alışılmadık bir biçimde zarif durduğu kesin. İkinci fotoğrafta koyu mavi damatlığını İtalyan yaka gömleğiyle kombinlemiş. Son fotoğraftaysa “wingtip tuxedo” adı verilen, papyonla kullanılan bir yaka stili tercih edilmiş.

 

Shelby stilinin bir diğer önemli detayıysa aksesuarlar, renkler ve desenler; yani kombini özel yapacak imza parçalar. İlk fotoğraftaki gibi kontrast çizgili bir gömlek, kravat iğnesi ve/veya cep saati, yüz tipine uygun bir gözlük, deri eldivenler, yüzük, kol ve yaka düğmeleriyle klasik bir görüntü Shelby’leştirilmiş.

 

Ayakkabılarına gelirsek, Thomas Shelby’nin Oxford stili dışında bir ayakkabı tercih etmesi düşünülemezdi. Oxford deri botlar ve klasik “cap toe” denen, burun kısmı ekleme gibi görünen modelle asil beyefendi görünümü tamamlanmış.

 

Genellikle dört cepli slim-fit yelekler de Shelby tarzının olmazsa olmazlarından. Takım elbisenin kalanıyla aynı renk ve kumaştan veya aşağıda gördüğünüz gibi iki parçalı (kumaş-deri) da olabiliyorlar.

 

 

Son olarak, paltoları. Yakası ikinci fotoğraftaki gibi siyah kadife veya birincideki gibi düz, kaşe, diz hizasının biraz altındaki paltolar; Shelby’nin asil ve güçlü görünümündeki en büyük etmen. Shelby’ orta boylu veya uzun sayılabileceğinden böyle bir paltoyu mükemmel taşımış.

 

Böylelikle bu ayki yazımın da sonuna geldim sevgili modaseverler. Gelecek yazımda görüşmek üzere, kendinize çok iyi bakın, hoşçakalın!

Bonus:

 

Kaynakça:

Leave a Reply