Kadınlar ve Erkekler için Acil Giyim Dolabı!

Profesyonel yaşama adım adım yaklaştığımız üniversite döneminde olmazsa olmazlarımızı belirleyip elde etmek için çalışmalara başlamak gerek. Elbette akademik başarı, deneyim, iş etiği çok önemli; ancak bunları görmeden önce, ilk dış görünüşümüzle etkiliyoruz karşımızdakileri. Tarz sahibi olmak, temiz ve özenli giyinmek insanın kendisine, işine ve birlikte çalıştığı insanlara da saygısının bir göstergesi.

İş hayatı bir yana, insan her an ihtiyaçlarını karşılayabilecek ve aynı zamanda sağlıklı parçalardan oluşan bir dolaba ihtiyaç duyar. Hepimiz önemli bir yemek veya bir yakınımızın düğünü öncesi fellik fellik stiletto veya takım elbise aradığımız, bir tane bulup tam olarak içimize sinmese bile başka çaremiz olmadığı için satın aldığımız bir dönem yaşamışızdır. Bazı parçalara ihtiyacımız olacağı kesindir; bu yüzden bunları belirleyip zamana yayarak en kaliteliyi bulup almak en iyisi olacaktır.

Öncelikle cinsiyet fark etmeksizin giyimine özen gösteren herkese birkaç tavsiyem var:

  • Sentetik kumaştan üretilen kıyafetleri almamaya çalışın. Teniniz terletmeyen, nefes alan, doğal kumaşları hak ediyor. Bu yüzden bir giysiyi almaya karar vermeden önce iç kısmında dikili olan etiketten hangi malzemeden üretildiğini iyice okuyun. Pamuk, viskon, modal, yün, keten, kenevir, ipek, kaşmir, bambu, cupro ve benzeri malzemeler doğal ya da yarı doğaldırlar ve giyimde tercih edilmelidirler. Polyester en tehlikeli kumaş türüdür, derinin nefes almasını engeller, bu yüzden terletir ve bakteri, mantar vb. oluşumuna sebep olur. Suni deri yerine gerçek dana derisi ve süet deri tercih etmeye çalışın. Zaten tendeki o yumuşacık hissini, kokusunu giydikten sonra fark edeceksiniz.

 

  • Yorgun günleriniz için önceden ayarladığınız birkaç acil durum kombininiz olsun. Hepimiz bazen geç kalkarız, güne hasta ya da keyifsiz başlayabiliriz. Bu gibi durumlarda dolabı açıp dakikalarca “Ne giysem?” diye düşünmenize gerek kalmaması için giydiğinizde özgüvenli hissettiğiniz bir kaç kombini önceden aklınıza yazın. Lacivert, siyah ve beyaz renkleri tercih edebilirsiniz, her ortama uyar ve zahmetsizce şık ve özgüvenli görünmenizi sağlarlar.

 

  • Vücudunuzu tanıyın. Bir başkasının üzerinde çok güzel duran bir elbise modeli sizde aynı etkiyi yaratmayabilir, çünkü farklı vücut tiplerimiz var. Ben insanın kendisini en iyi hissettiği şekilde giyinmesi taraftarıyım ve kıyafet öyle bir şey ki her zaman askıda veya mankende durduğu gibi durmuyor ne yazık ki üzerimizde. O yüzden tavsiyem; size en çok hangi pantolon tipinin, hangi tarz yakanın, hangi elbise modelinin daha çok yakıştığını deneyerek bulmanız.

 

  • Cilt alt tonunuzu öğrenin. Cilt alt tonu, ten renginizden bağımsızdır, hangi renklerin güzelliğinizi daha öne çıkardığıyla ilgilidir. Kabaca sıcak, soğuk ve nötr olarak üçe ayrılır. Cilt alt tonunuzu nasıl bulabileceğinizle ilgili bir videonun linkini ekliyorum; ancak tavsiyem gün ışığı altında hangi renklerin yüzünüzü ve gözlerinizi daha güzel gösterdiğini yine deneyerek bulmanız.

 

  • Ayakkabılarınızın temiz olmasına daima dikkat edin. Bir yerde okumuştum, yeni tanıştığımız insanlarda bilinçsizce en çok dikkat ettiğimiz şey, ayakkabılarıymış. Ayakkabıları temiz ve boyalı insanlara daha çok güvenmeye, onların sorumluluk sahibi ve görgülü olduğunu düşünmeye eğilimliymişiz. Küçük ama etkili bir ayrıntı.

 

  • Son olarak da küçüklüğümden beri babamın verdiği bir tavsiye: “Üzerinde üçten fazla ana renk olmasın.” Eskiden bir kulağımdan girip diğerinden çıkardı ama şimdi mantıklı geliyor. Üçten fazla ana renk hem göz yoruyor, hem de Disney Channel’ın gençlik dizilerinden fırlamış gibi görünmeye gerek yok. Ne kadar sadelik ve az renk, o kadar asalet.

 

Şimdi gelelim “Acil Giyim Dolabı”mıza. Bu terimi kullanmayı seviyorum çünkü ciddi ve önemli havası veriyor. E öyle tabii. Giyim ciddi bir iştir. Bu düşünceyle, her dolapta olması gereken parçaları sizler için derledim. Önce kadınlarınkine bir bakalım:

Siyah Elbise

Şık ve sade bir siyah elbise gerek iş yerinde, gerek bir kutlamada, gerekse özel bir akşam yemeğinde rahatlıkla giyilebilir. Siyah asil bir renktir, kusurları ve fazla kiloları gizler. Siyah elbisenizi siyah bir topuklu ayakkabı veya babetle ve sade takılarla tamamlayabileceğiniz gibi; nude veya kırmızı bir stilettoyla ve renkli takılarla da tamamlayabilirsiniz.

 

Kot ve Deri Ceketler

Gelelim bahar mevsimi kurtarıcılarımız kot ve deri ceketlere. Kot ve deri ceketlerin kullanımı oldukça rahattır, hemen hemen her kıyafete uyum sağlayabilirler. Kot ceketle ilgili yapmamanız gereken tek şey, onu aynı tonda bir kot pantolonla kombinlemek. Kot ceketiniz koyu tondaysa açık renk pantolonla, ya da tam tersi şeklinde kombinlemeye çalışın. Bunun dışında çiçek desenli/desensiz bol veya kalem eteklerle, elbiselerle, tulumlarla, kareli gömleklerle de kullanabilirsiniz.

 

Deri ceketler için de benzer bir tavsiyem var; deri taytlarla ve kumaş pantolonlarla kullanmayın. Baştan aşağı deriyi taşıması zor; riskli (bkz. siyah çöp poşeti). Kumaş pantolonlar ise derinin asi ve rahat ruhuyla çatıştığından birlikte kullanılmamalılar. Bunlar dışında nasıl kombinleyeceğiniz size kalmış.

 

Beyaz Gömlek

Ve tahmin edebileceğiniz üzere beyaz gömlekler. Bu parçadan dolabınızda en az 3 tane olmasını tavsiye ederim; bir tanesi spor bir model, bir tanesi resmi, bir diğeri de yedek olması için. Çünkü gerek iş hayatında, gerekse günlük hayatta ne giyeceğinizi bilemediğiniz her an beyaz gömlekler kurtarıcınız olacak. Bu yıl moda olan, boyuna bağlanan küçük ipek eşarplarla da çok şık durduğu kesin.

 

Siyah veya Nude Topuklu Ayakkabı/Stiletto

Bu topukluların uyum sağlayamayacağı kombin yok; kot da giyseniz, kumaş pantolon da giyseniz, elbise de giyseniz size feminen bir duruş katacaklar; özgüven de cabası. Bir tek rahat olmasına dikkat edin. İlginç bir batıl inanç var; “Topuklu ayakkabı illa ki biraz acıtır” şeklinde. Hiçbir ayakkabı ayağı acıtmamalı; acıtıyorsa ayağınıza uygun değildir. Aramaya devam edin.

 

Kalem Etek

Geldik en sevdiğim etek çeşidine. Kalem etekler kumaşına ve rengine göre iş yaşamında da, günlük yaşamda da kullanıma uygunlardır ve kıvrımlarınızı çok güzel vurgularlar. Son zamanlarda penye kalem etekleri spor ayakkabılarla kombinlemek moda oldu; sıcak yaz günleri için serin tutacak, rahat bir seçim.

Deri Kemer

Kemersiz acil durum dolabı olur mu? Önemli bir tavsiyem var; bacak boyunuz uzun görünsün istiyorsanız gömleğinizi, kazağınızı veya tişörtünüzü daima pantolonunuzun içine koyun. Ve bunu yaptığınızda da mutlaka kemer takın; bomboş bir pantolon beli görüntüsü yerine kemer çok daha şık duracaktır. Bol, dökümlü bir elbise giydiğinizde de belinizi ince göstermek, vücut hatlarınızı öne çıkarmak amaçlı kemer kullanabilirsiniz. Bunun dışında hırkaların, ceketlerin veya kalın yün atkıların üstünde de kullanabilirsiniz.

Beyaz Tişört

Tercihen pamuklu. Beyaz tişörtler her renkle ve tarzla uyumlu, ayrıca çok da rahat olduklarından oldukça sık tercih ederiz. Tavsiyem; aynı gömlekte olduğu gibi en az üç tane edinmeniz.

 

Kot Pantolon

Ve geldi hem rahat, hem daima moda, hem de her şeyle uyumlu sadık yârime: kot pantolon! Fazla söze gerek yok; alın, her rengini alın, “mom jeans” denen bol kesimlilerden alın, ispanyol paça denen üst kısmı oturup dizden itibaren bollaşanlardan alın, “skinny” denen vücuda tam oturanlardan alın… Kot pantolonun fazlası olmaz.

 

 

Portföy Çanta

“Clutch” da denen el çantaları, özellikle yanınıza çok fazla şey almanız gerekmediğinde (örneğin bir akşam yemeğinde veya kutlamada) oldukça rahat kullanılabilirler. Ve yalnızca elbiseyle de değil; son yıllarda her şekilde kombinlenebildiklerini görüyoruz.

Fular/Eşarp

İster kış, ister yaz olsun dümdüz bir kombine renk ve hareket getirebilir fularlar. Bağlama stilleri ise sınırsız; bazılarına bu videodan ulaşabilirsiniz.

 

Palto veya Pelerin

O buz gibi kış günlerinde (özellikle Ankara’nın ayazında) giyerken hem sıcacık hissedip hem de tarz görünebileceğiniz parça ise palto. Paltolar diz kapağının aşağısına kadar uzandığından bacaklarınızın üst kısmını soğuktan korur; pelerinler ise Parizyen stili çağrıştırdıklarından oldukça şıklar.

 

 

Siyah/Kahverengi Bot

Bu iki renk, kalan tüm renklerle uyumlu olduğundan kullanışlıdır. Aynı renk ve dokudaki kemerlerle de harika duracaklar.

 

 

Böylelikle kadınlar için acil durum dolabımızı oluşturmuş olduk. Şimdi sıra erkeklerinkinde:

Kol Saati

Bir erkek dolabının en önemli parçalarından biri kol saati. Artık telefonlarımız olduğundan zamanı öğrenmek için kullanmıyoruz kol saatlerini; daha çok bir statü simgesi gibi. Ve en iyi yanı da her tarza ve bileğe uygun büyük, küçük, renkli, klasik, dijital, mekanik, deri, silikon ya da metal kayışlı binlerce saat olması. Ancak şunu da unutmayalım; her saat, her kıyafetle TAKILMAZ. Bu yüzden farklı tarzlarda birkaç saat edinmeniz iyi bir fikir.

 

Beyaz Gömlek

Aynı kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de beyaz gömlek olmazsa olmazlardandır. Farklı tarzlarda en az üç tane edinin; en kurtarıcı parçalardandır ve asla eskimez. Bir gömlek alırken dikkat etmeniz gereken yegane şey düğmelerin patlayacakmış gibi gergin durmaması. Lütfen beyler, germeyin bizi.

 

Siyah Takım Elbise

Düğünlerin, ciddi davetlerin kurtarıcısı siyah takım elbise. Mesafeli, ciddi ve güçlü imajı yaratmak istiyorsanız siyah renk doğru bir tercihtir, tabi bunu kırmızı gibi kontrast renkte bir kravatla  sertleştirmeniz veya açık pembe/lila bir gömlekle yumuşatmanız da mümkün.

 

Lacivert Takım Elbise

Siyahtansa lacivert, günlük kullanıma daha uygundur. Lacivert karşıya “ne yaptığımı biliyorum, güvenilirim” mesajı verir.

 

Gri Takım Elbise

Yine siyah kadar sert olmayan, dengeyi ve sakinliği temsil eden gri de iş hayatında çokça tercih edilen renkler arasında. Hakim yaka ve bisiklet yaka kazaklarla, lacivert ya da bordo yeleklerle kombinleyebileceğiniz gibi, sade bir görüntü için sadece gri parçalarla da kombinleyebilirsiniz.

 

Mavi Gömlek

Beyaz gömlek kadar olmasa da mavi gömlek de iş hayatında çok sık tercih edilen, hemen hemen her takım elbiseye uyabilecek bir renktir. Spor bir kombine de çok rahat uyum sağlar. Yine bir kaç tane edinmenizde fayda var.

 

Beyaz Tişört

Gömlek ve ceketlerin içine ya da tek başına, beyaz tişörtleri çok farklı kombinlerde kullanabilirsiniz. Polo yaka olanlarını gömlek yerine kullanabileceğiniz gibi.

 

 

Deri Kemer

Kot da kumaş pantolon da giyseniz; o tarza uygun bir kemer ve kemerle aynı renkteki ayakkabı sizi anında “tarz sahibi” yapacaktır. Ama bu, farklı renklerdeki ayakkabı ve kemerleri bir arada kullanamayacağınız anlamına gelmiyor.

 

Klasik Ayakkabı

Yukarıda saydığım takım elbiselerin altına giyilebilecek türden resmi, tercihen deri ayakkabılar. En çok tercih edilen renkleri siyah ve kahverengidir; tabi ki zevkinize kalmış. Bazı ayakkabı çeşitlerine ve nasıl giyilebileceklerine buradan ve şuradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Kot Pantolon

Siyah ya da koyu mavi olursa daha rahat kombinlersiniz. Bir de unutmadan, elbette zevkler ve renkler tartışılmaz ama “super skinny” denen, vücuda tam oturan modeli giymeyi pek tercih etmeyin; bazı durumlarda tayt görüntüsü ortaya çıkabiliyor çünkü.

 

 

Deri Ceket

Deri ceketler de her erkeğin dolabında olması gereken parçalardan. Hem maskülendirler ve üst vücudu cüsseli gösterirler; hem de serin bahar günleri için vazgeçilmeziniz olacaklar. Ancak tavsiyem, kumaş takımlarla kullanmamanız.

 

  

Fular/Atkı

Erkekler saat dışında çok fazla aksesuar kullanmıyorlar, ama hep söylediğim gibi; dümdüz bir kombine imzanızı atmanız için sizi yansıtan bir parça gereklidir. Bu yüzden fular ve atkılar bahar/kış dolabınızda mutlaka olmalı, zevkinize uygun birçok çeşit bulmanız mümkün.

 

 

 

Palto

Son olarak da erkeklere monttan daha çok yakıştığını düşündüğüm parça: Palto. Paltolar veya kaşe kabanlar asil parçalardır, yakasını dik kullanmanızı tavsiye ederim; özellikle fularlarla kombinlediğinizde. Balıkçı yaka kazaklarla da harika dururlar.

 

 

Elbette olmazsa olmaz parçalar bünyeye göre değişiklik gösterebilir; ben de sizin için hepsinin ortak paydasında bulunanlarla dört mevsimlik bir dolap oluşturdum. Ne giydiğinizden daha önemli bir şey varsa, o da mutluluğunuz ve özgüveninizdir. Yorumu ve imzayı size bırakıyorum. Harika bir gün olsun.

Görsel Kaynakçası:

Leave a Reply