Milan Fashion Week’te Yeni Sezonun Trendleri

Dünyanın en büyük uluslararası moda etkinliğinin New York ve  Londra’dan sonra 3.durağı Milano oldu. 20 Eylül’de moda severlerle buluşan etkinliğin açılışı Gucci defilesiyle yapıldı.

GUCCI

Gucci defilesinin geneline 80 ve 90’lar havası hakimdi. Sıkça kullanılan inci kolyeler, dönemin kabarık ve sıra dışı saçları ve en önemli detay bel çantası… Asla şık bulmasam da, Gucci’nin bu defilesiyle de anlaşıldığı gibi bu sene çokça bel çantası göreceğimiz belli oldu. Defilede canlı renkler ve payetler etkin olarak kullanılmıştı. Kadınlardaki oversize ve bomber ceketler maskülenliği öne çıkarırken ayakkabılarda kadın zerafeti ön plandaydı. Ayakkabılardan bahsetmişken yaza damgasını vuran gucci terlikleri artık görmeyen kalmamıştır. Gucci Milano’da da bu yazın trendini devam ettirmiş ancak mevsim normallerinin etkisiyle çorap üstüne terlik kombinleri yapmış. Bunu moda dünyasına neden yaptın Gucci?

Ve göz kanatan terlik ayrıntılarından bir örnek…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Favori erkek ve kadın look’um.

 

 

 

 

 

Dolge&Gabbana

Sonraki defile benim için daha iç açıcıydı. Gerçi o iki kelimeyi duyunca içim açılıyor desem yeridir. Dolce&Gabbana! Eğlenceli, rengarenk adeta festival tadında bir defile. Modellerin yüz makyajı renkli rujlar, hafif allıklar ve yine renki farlarla yapılmıştı. Her modelin saçı sade yapılmış ancak gösterişli aksesuarlar ve renkli çiçeklerle süslenmişti. Tasarımlar; kırmızı, mavi, pembe, turuncu gibi birçok rengin canlı tonlarını içeriyordu. Her parçanın kendine özgü bir ışıltısı vardı. Doğanın desenleri sıkça kullanılmış ve ortaya bol çiçekli, zebra desenli ve meyve ayrıntılı parçalar çıkmış.

Bunlarla birlikte iskambil kağıtlarının bulunduğu birçok tasarım defileye renk kattı. Dolce&Gabbana’nın vazgeçilmezi etnik motifler her zamanki gibi bu defileye de yön verdi.

Doğanın tasarımla birleştiği tasarımlar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Domenico Dolce ve Stefano Gabbana’nın iskambil destesinden bir kaç kare

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FENDI

Fendi bu sezon renk ve desen seçimleriyle sıkıcı bir çizgide yer aldı. Tasarımların geneline soluk ve natürel renkler hakimken desenler kareli, yatay ve dikey çizgiler üzerine yoğunlaşmıştı. Kıyafet tasarımlarıyla sınıfta kalmasına rağmen, çantaları isminin hakkını vermişti. Rahat kullanımlı, şık ve deri çantaların bir çoğu püsküllerle, bir çoğu da kıyafetlerde olduğu gibi çizgi tasarımlarla süslenmişti. Geçtiğimiz sezona damgasını vuran çiçek detaylı deri çanta askıları, bu defilede de göz alıcı bir şekilde trendini sürdürdü.

Sıklıkla kullanılan çizgi detaylı tasarımlar

Çiçek detaylı deri askılı çanta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kendall Jenner’ın taşıdığı logo işlemeli kürk detaylı bomber defilenin beğendiğim nadir parçalarından oldu. Diğer tarafta ise su yeşili dekolte detaylı ceket defilenin sıkıcılığını kurtarmaya yeterli bir parçaydı.

 

 

 

 

PRADA

Kadın giyimde maskülen akımın yavaş yavaş azaldığı bu günlerde, koca bir defileyi maskülen tasarımlarla doldurmak zaten azalmış popülaritesini daha da aşağıya çekti. Tasarımların ana hatları maskülen parçalar üzerine kurulmuş. Klasik erkek giyimi ile özdeşleşmiş ceketler, yelekler ve papyonlar sıkça kullanılmış. Ancak, biraz detaya inildiğinde feminen kalıntıları renkli taş işlemelerde ve leopar desenlerde bulabildim. Yine de, modellerin makyajsız ve dağınık görünümlü toplu saçları, defileyi tamamen feminen zerafetinden uzak adeta bir erkek giyim defilesine çevirmiş. Neyse, belki bu koleksiyondan giyinmek isteyen erkekler çıkar ve Prada satışları tekrar artışa geçer.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MOSCHINO

Benim ebedi aşkım, Moschino. Üstümden Prada’nın tüm yan etkilerini aldı. Tasarımların tamamı eğlenceli, yaratıcı ve genç. Çoğunluğu gotik modasından esintiler taşıyan defilenin, en ilginç tasarımları çiçeklilerdi. Sıradışı olan; kıyafetler çiçek desenli filan değil, kıyafetlerin kendisi çiçek. Bu çiçekler defileye bambaşka bir hava katmıştı. Bir yanda deri çizmeler içinde file çoraplarla kombinlenmiş asi ruhlu, zımbalı, güçlü tasarımlar. Öbür yanda canlı, rengarenk, masum çiçekler. Ortaya harika bir kontrast uyumu çıkmış.

 

 

Hadid kardeşler Moschino ile anlaşmasını bu sezon da sürdürdü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Milan Fashion Week’e genel bakış

  • Son zamanlarda popülaritesi artan tulumlar önümüzdeki sezonun da trendlerinde yerini aldı. Birçok ünlü marka, tasarımlarında tuluma yer verdi.
  • Tasarımların çoğunda parlak renkler ile koyu ve güçlü renkler birlikte kullanılmıştı.
  • Kuş tüyü görünümlü parçalar hem kabarık etek olarak hem de abiye elbiselerde kendini gösterdi.
  • Trençkotlar bu sezon da moda ancak yaka ve kol detayları klasikten uzak. Bir çok marka kısa kollu trençkotlar sergilerken bir çoğu geniş, maskülen ve fırfırlı yakayı tercih etti.
  • Ne yazık ki, çorap üstüne terlik kombinleyen tek marka Gucci değildi. Birçok ünlü marka terliklerini hatta topuklu ayakkabıları içinde çorap ile sergilediler.
  • Bu sezonun bir başka dikkat çeken özelliği ise; Prada, Gucci ve Fendi’nin retro çantalar üretmesiydi. Bu çantalar 90’larda aynı markalar tarafından üretilip dönemin en çok satılan ikonik çantaları.

Görsel Kaynaklar için: instyle.com.tr

İlayda Eva Baygın

 

 

Leave a Reply