Kış Aylarında Cilde Destek

Ocak ayının gelmesiyle kış artık kapıdan içeri girdi. Hava sıcaklığı şimdiden eksileri göstermeye başladı. Bu kuru havalarda unutmamamız gereken bir şey var: cildimizi dinlemek.

Havanın soğumasıyla cildimiz kendi isteklerini bize yavaş yavaş belli etmeye başlar, ellerimizin kurumasından cildimizin yardım çağrısını duyabiliriz. Cildimiz, soğuk havalarda daha az yağlanır, dolayısıyla kurumaya başlar. Eğer cildinizde yoğun ağrı hissediyorsanız dokunsanız acıyorsa bunun bir sebebi de havalardır. Peki, bu kış aylarında cildimizi nasıl koruyacağız?

 

Cildinizin nem ihtiyacını giderin.

Vücudunuz su kaybediyor ve kuruyor. Her şeyden önce vücudunuza su girişi çok önemli. Su içmeyi ihmal etmeyin. Nemlendirici krem kullanmak şart. Burada dikkat etmek gereken en önemli nokta vücut tipinizin yaz ve kış aylarında farklılaşabilmesi. Yanlış nemlendirici kullanmamak adına vücut analizinizi yaptırmakta yarar var.  Ama genel olarak içerisinde E vitamini, C vitamini ve hyaluronik asit içeren nemlendiricileri kullanmak daha iyi sonuçlar verebiliyor.

Yüz Temizliğine Dikkat!

Gün içerisinde gerek makyaj için kullandığımız malzemeler gerekse dışarıdaki hava koşulları derimizi etkiler. Bu sebeple gece yatmadan önce derimizin temizlenmesi gerekir. Yüz temizliğiniz için seçeceğiniz üründe alkolün olmaması gerekir çünkü bu yüzünüzün nem tabakasını ortadan kaldırarak kış aylarında daha kuru bir cildinizin olmasına sebep olur.

 

Duş Alırken Sıcak Su Düşmanınızdır.

Her ne kadar bu soğuk havalarda ısınmak için sıcak duşu tercih etmek daha iyi bir seçimmiş gibi gözükse de sıcak suyun etkisiyle deriniz daha fazla kurur. Ilık su ile yapılan duşlar deriniz için daha sağlıklıdır. Duş sonrasında cildinizi nemlendirmekten zarar gelmez bunun için kremleri kullanabileceğiniz gibi doğal bir nemlendirici olan gül suyunu da kullanabilirsiniz.

 

Parfüm kullanımınızı değiştirin.

Parfümlerin neredeyse hepsi içerisinde alkol bulundurmaktadır. Alkol de önceden belirttiğim gibi nem tabakasını ortadan kaldırarak cildi kurutmaktadır. Bu durumda uzmanlar kışın parfüm kullanılmamasını önerir. Fakat siz eğer parfümsüz yaşayamam diyenlerdenseniz, parfümlerinizi direkt vücudunuza uygulamak yerine giysilerinize sıkabilirsiniz. 

 

Kendinizi hem soğuğa hem güneş ışığına karşı koruyun.

Soğuklardan cildinizi korumak için elinizden geldiği kadar vücudunuzu kapatın, ellerinizi korumak için eldiven kullanmayı unutmayın. Yağmur, kar ve rüzgardan vücudunuzu kıyafetlerle korurken güneş ışığına karşı hala korunaksız olduğunuzu unutmayın. İnsanlar tarafından en çok yapılan hatalardan biri güneş kremine sadece yaz aylarında kullanılması gereken bir şey gözüyle bakmasıdır. Kışın da güneş yazın olduğu kadar zararlıdır ve bu sebeple kişinin cildini güneş kremi ile koruması gerekir.

Bu küçük ipuçları ile kışınızı daha mutlu bir ciltle geçirebilirsiniz. Unutmayın, siz ne kadar cildinizi mutlu ederseniz o da size iyi nitelikte bir hayat sağlayacaktır.

Görsel Kaynakça:

https://www.brigstockskinandlaser.com/wp-content/uploads/2015/11/shutterstock_233907889-540×280.jpg

http://www.1ciltbakimi.com/wp-content/uploads/2015/10/Kuru-Cilt-Bakımı.jpg

https://www.br.de/br-fernsehen/sendungen/gesundheit/kalt-duschen-abhaerten-winter-100.html

https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2013/11/27/toxic-perfume-chemicals.aspx

http://www.aksam.com.tr/cumartesi/soguk-havalarda-cildiniz-pul-pul-dokulmesin/haber-572675

Leave a Reply