Londra’da Semt Pazarı: Portobello Road Market

Londra’nın batısında Notting Hill’de bulunan Portobello Road; antikacılarıyla, ikinci el eşya satan dükkanlarıyla, sahaflarıyla ve en önemlisi, İngiliz ruhunun yanında farklı kültürlere de ev sahipliği yapan pazarıyla ünlü bir sokak. Portobello adı, 1793 yılında bir İngiliz amiralin gümüş ithalatı ile geçinen Puerto Bello adlı kasabayı ele geçirme başarısını anımsatması niyetiyle bu sokağa verilmiş. Sokak bugünkü görünümüne ise Viktorya döneminden sonra kavuşmuştur. 1850 yılından önce Portobello çiftliği ve Kensal Green semtini birbirine bağlayan orkidelerle kaplı bir yol görünümünde olan Portobello Road, 19. yüzyılın ikinci yarısında halkın kalburüstü kesiminin malikanelerinin bulunduğu Paddington ve Notting Hill adlı semtlerinin tam ortasında kalınca adını duyurmaya başlamış. O günlerden beri atmosferi ve renkli evleriyle zaten başlı başına ziyaretçileri kendisine çeken sokağın popülaritesi, 1999 yılında Julia Roberts ve Hugh Grant’ın oynadığı Notting Hill filminden sonra daha da artmış.

Notting Hill filmindeki kitapçı @13-15 Blenheim Crescent, Portobello Road

Aslında 1940’lara kadar, Portobello Road pazarı diğer Londra pazarları gibi gıda ve diğer temel ürünleri satıyormuş. 1940’larda, insanlar buraya giderek eşyalarını satmaya başlamışlar ve daha sonraları antika konusunda uzmanlaşmış diğer tüccarlar da tezgahlarını burada açmaya başlamışlar. Dolayısıyla gün geçtikçe Portobello Road Market antikalarıyla meşhur hale gelmiş. Bugün pazar, antikalarla birlikte 5 ana bölümden oluşuyor:

 • İkinci el eşyalar: Golborne Road – Westway
 • Giyim/moda: Westway bölgesi
 • Ev eşyaları: Westway – Talbot Road
 • Meyve/sebze, gıda: Talbot Road – Elgin Crescent
 • Antikalar: Elgin Crescent – Chepstow Villas

Birbirine geçmiş bu beş pazardan oluşan Portobello Road Market’ta iki binin üzerinde stand bulunuyor ve Notting Hill metro istasyonuna yakın olan girişinde antikadan mücevhere, dünyanın değişik yerlerinden gelen bozuk paralardan tablolara, gümüş takımlarından sadece kolleksiyoncuların ilgisini çekebilecek antikalara kadar, diğer pazarlarda bulamayacağınız türde eşyalara yer veriliyor. Pazarın orta kısmında ise kültürler arası yolculuk yaptıran İtalyan, Fas, Filistin gibi dünya mutfaklarına ait yiyecekler bulunuyor. Tabii bunlar bir yana, turistik mekanların vazgeçilmezi nutellalı krep kuyruğunda da bulabilirsiniz kendinizi, n’apalım insanın yemeyeceği varsa bile o kokuya karşı koyamıyor.

Bir yanda antikalar, ikinci el kıyafetler, kitaplar; bir yandan mis gibi yemek kokuları; bir yandan sokak sanatçılarının sesleri; insanların alkışları… İnanır mısınız bir kalabalık ancak bu kadar bunaltmadı. Cumartesi sabahı gitmiştim Portobello’ya, metrodan indiğimde o kadar sakindi ki sokaklar, yine abartılan bir yere mi geldim acaba diyerek etrafı yoklamıştım. Fakat umudumu kaybetmeyip sokakların arasından geçerek seslerin geldiği yeri bulmaya çalıştım. Sokağa girdiğimde sanki birden perde açılmıştı ve kalabalığa karışmıştım.

O renkli sokağa girince gezmeye hangi taraftan başlayacağımı bilemedim ve bir süre sağa sola gidip geldim, dönüşte ise her yerini ama her yerini gezmiştim. Hem karnım hem gözüm doymuştu. Enerji konularına saygımdan dolayı, böyle yerlerin beni hep kendine çektiğini düşünürüm. Sanki her detay ısrarla gözüme takılıp kendini gösterir bana, her insan yüzüne aşina olurum birden, her antikanın hatırasını hissederim içten içe, her müziğin sesi kalır kulaklarımda.

*Burano ve Murano adalarını anlattığım yazıda oradaki evleri Portobello Road’dakilere benzettiğimi söylemiştim. Boyama kitabında renklendirilmiş gibi rengarenk evler, kanatlı pencereleri süsleyen çiçekleriyle size poz veriyor adeta.

 

Sokak boyunca dizilen kafelerin, butiklerin, kitapçıların vitrinleri o kadar güzel ve özenle hazırlanmış ki içeri girip dolaşmadan devam edemiyorsunuz. Sıra sıra dizilmiş tezgahlarda koleksiyoner olmasanız da her an olabilirmiş hissi sizi esir alıyor. Eski kitaplar, plaklar, albümler, tabelalar, paralar, kıyafetler, aksesuarlar… Aklınıza gelebilecek her türlü “ıvır zıvır” burada mevcut.

 

Ziyaret Günleri ve Saatleri

Pazartesi – Çarşamba: 09:00 – 18:00

Perşembe: 09:00 – 13:00

Cuma & Cumartesi: 09:00 – 19:00

Pazardayken sokağın bir tarafındaki vitrinlere o kadar hipnoz olmuştum ki diğer tarafına hiç geçemediğimi fark edip yolun başına geri dönmüştüm. Hal böyle olunca en az yarım gününüzü buraya ayırmanızda fayda var. Bana kalırsa büyük antika pazarının da kurulduğu cumartesi günü gitmeniz daha güzel olacaktır. Kalabalıklığı konusunda bir şey diyemeyeceğim, belki de ilk defa kalabalığa sürüklenmenizi öneriyorum sizlere ama gitmişken o kalabalığın atmosferini görmenizin daha keyifli olacağını düşünüyorum.

Cuma

 • Güney Portobello Yolu – Antikalar
 • Pazarın orta kısmı – Yiyecek, aksesuar, ev eşyaları
 • Portobello Green, Kuzey Portobello – Vintage kıyafetler & aksesuarlar, ufak süs eşyaları (bric-a-brac), koleksiyonlar
 • Golborne Yolu – Ufak süs eşyaları, mobilya, yiyecek

 

Cumartesi

Cuma günü sayılanlara ek olarak;

 • Antika pazarı – Açık
 • Westbourne Grove – Portobello Yolu ve Kensington Park Yolu arasında antika pazarı kuruluyor
 • Portobello Green – Cuma Günlerine kıyasla daha modern parçalar satılıyor

*Westbourne Grove’dan Golborne Road’a ve Westway’in altından Ladbroke Grove’a kadar uzanan tezgahlar kuruluyor.

*Cumartesi giderseniz çok geç vakte kalmasanız iyi olur, biraz erken gidip insanlar akın etmeden rahat rahat gezebilirsiniz.

 

Pazar

 • Portobello Green – Genellikle vintage kıyafetler ve ufak süs eşyaları satılıyor

*Pazar günleri ne Portobello ne de Golborne Road’daki sokak pazarları kurulu oluyor, aklınızda olsun.

 

Pazartesi/Salı/Çarşamba

 • Portobello Road (Elgin Crescent ve Westway arasında) – Meyve, sebze, ev eşyaları, bazı kıyafet standları
 • Golborne Road – Meyve, sebze, sıcak yiyecekler

 

Perşembe

 • Portobello ve Golborne Road – Standlar öğlen 1’de kapanacak şekilde yarım gün açık bulunuyor.

Adres: Portobello Road, 72 Tavistock Road, W11 1AN, London

 

Daha fazlası için;

http://www.portobelloroad.co.uk/photo-gallery/

http://shopportobello.co.uk/portobello-market-photos/ 

http://londraasfalti.blogspot.com/2008/01/portobello-road-pazar.html

http://nelercektimneler.blogspot.com/2012/04/notting-hill-london.html

https://es.123rf.com/photo_61559167_tienda-de-antigüedades-de-portobello-road-market-en-notting-hill-londres.html

VIAJES: LONDRES A TRAVÉS DE SUS MERCADOS

Leave a Reply