Uzak Doğu Mutfağı Sevenlere Küçük Bir Sır: Guangzhou Wuyang

Noodleları, sushileri, rameni ve çeşit çeşit mantılarıyla Uzak doğu mutfağının dünyanın en çok talep gören mutfaklarından biri olduğunu, en basitinden izlediğimiz dizi ve filmlerde bile rahatlıkla görebiliyoruz. Uzak doğu mutfağı soslu tavuk yemeklerinden kimchisine, çorbalarından mantılarına kadar içerisinde Türk damak tadına hitap edebilecek pek çok lezzet bulunduran ve güzel garnitürlere sahip olan bir mutfak.

Bugün yazımda bahsedeceğim yer ise, Uzak doğu mutfağını Ankara’da en güzel temsil eden yerlerden olan ve müşteri portföyü %70-80 oranında Uzak doğululardan oluşan; kısacası bir nevi “saklı cevher” diyebileceğimiz Guangzhou Wuyang. 

Guangzhou Wuyang’ın dışarıdan görünümü

Öncelikle detaylara inmeden restoranın geçmişinden ve mekânın telafuzu son derece zor olan isminin geldiği yerden bahsedelim biraz. 1987’de Kenan Evren’in Çin ziyareti sırasında yapılan kültür anlaşması sonucu açılan Guangzhou Wuyang, Çin elçiliği tarafından işletilmeye başlanmış  ve 2001’de özelleşen restoranın işletmeciliği, o zamanın aşçısı Fayao Ding tarafından devralınmış. Wuyang Guangzhou, Çin’de bir eyalet ve wuyang bu şehrin simgesi. Adını ise eski çağlarda kıtlık ve açlık hüküm sürerken insanlara yol gösterici olan Wuyang’dan ve yine Wuyang’ın pirinç bularak insanları açlıktan kurtardığı Guangzhou şehrinden alıyor.

Kalabalık bir Guangzhou Wuyang sofrası

İşletilmeye başlandığı tarihten de anlaşılacağı gibi Ankara’nın en eski Çin lokantalarından biri aynı zamanda Guanghou Wuyang. Yemeklerin mimarı, yıllardır Ankara’da çalışan Çinli aşçılar. Daily News, Zaman gazetesi ve ASO medya gibi mecralarda haberleri yapılmış olmakla birlikte Hürriyet tarafından Türkiye’deki en iyi Çin restoranları arasında gösterilmiş. Şimdiki Türkiye Cumhurbaşkanı ile Çin Cumhurbaşkanı da ayrıca yemek yaptığı isimler arasında. Bünyesinde 100’den fazla Uzak doğu yemeği servis ediliyor. Esasında Çin restoranı olmakla birlikte Japon ve Kore mutfağında da oldukça başarılı olduğu biliniyor. Mekân 12.00 ile 22.00 saatleri arasında faaliyet gösteriyor. 

Fotoğraf çekme isteğimizi kırmayan aşçımız

İlk gördüğünüzde son derece sade ve şatafatsız olmasıyla dikkat çekiyor Guangzhou Wuyang. Öncesinde defalarca yanından geçmiş olmama rağmen hiç dönüp ” Burası ne acaba?” dememiştim mesela. Gösterişe, pazarlamaya ihtiyaç duymamış; müşteri kitlesi “Burayı bilen bilir” olan ve özünü hiç bozmamış bir yer. Dünyada durum tam olarak ne bilemiyorum ancak Türkiye’de çoğu Uzak doğu restoranında Amerikan tarzı yemeklere alışmış bir toplum olduğumuz için, dekorasyonundan tutun servis şekline kadar Uzak doğu ve Amerikan mutfağının bir karışımı servis ediliyor müşterilere. Bu da haliyle otantik bir deneyim yaşanılmasına engel oluyor. Guangzhou Wuyang bu açıdan bu tarz sorunlar yaşamayacağınız bir adres diyebilirim.

Acılı Ekşili Çorba

6’lı California Roll

Tatlı ve ekşi soslu tavuk

Haşlanmış Mantı

Önerilebilecekler bazında düşündüğümde, buranın özellikle çorbalarını çok başarılı bulduğumu ve mutlaka denenmesi gerektiğini söyleyebilirim. Acılı ekşili çorbası ile tatlı ve ekşi soslu tavuğu ilk aklıma gelenlerden. Bunun yanı sıra genel olarak et yemeklerini ve mantılarını oldukça beğendiğimi söyleyebilirim. Şu anda menüde görünmemekle birlikte denk gelirseniz mutlaka kızarmış dondurmasını da yemenizi ayrıca tavsiye ederim. Burada yapılan kızarmış dondurma daha önce en azından benim hiçbir yerde rastlamadığım bir şekilde servis ediliyor. Dondurmayla kızarmış olan tabaka arasında çikolatalı kekimsi bir tabaka var ve özel olarak hazırlanmış ballı bir karışımla kaplanmış bir şekilde servis ediliyor. Bu karışım hakkındaki detayları her ne kadar öğrenmiş olsam da şu an tam olarak hatırlayamadığım için yazamıyorum. Tek hatırladığım evde yapılamayacak kadar karmaşık oluşu.

Kızarmış Dondurma

Garsonların sohbet etmeye eğilimli sevecen tavrı da ayrıca dikkat çekenlerden. Yemek sırasında kısa aralıklarla yanınıza gelip Çin çayınızı tazeliyorlar. Gittiğim zamanlarda sırf bu yüzden kaç kere “Teşekkür ederim” diyerek gülümsediğimi hatırlamıyorum. Yemekler oldukça doyurucu porsiyonlarla önünüze geliyor. Kalkarken mide fesadı geçirdiğinizi hissedebiliyorsunuz. Bu bakımdan “Geldim ama aç kalktım” diyebileceğiniz bir durum olmuyor. Mekânda sınırsız olarak Çin çayı servis edildiğini de ayrıca belirtelim.

Çin Çayı

Benim Uzak doğu mutfağıyla tanışmam şans eseri biraz farklı oldu diyebilirim. Uzak doğu mutfağına ait olan pek çok yemeğin hem yerlisi tarafından evde yapılmış versiyonlarını yeme hem de yapma fırsatına sahip oldum Uzak doğu kökenli arkadaşlara sahip olduğum için. Bu bakımdan, deneyimlerimden yola çıkarak, Guangzhou Wuyang’ın, en azından Ankara bazında Uzak doğu mutfağının orijinal halini en iyi yansıtan yer olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu açıdan, Uzak doğu mutfağına merak salmış olanların bu yeri es geçmemesini şiddetle tavsiye ederim.

Görsel Kaynaklar:

https://www.tutyakala.com/uzun-omurlu-chopsticks-10-set-cin-yemegi-cubuklari-pmu575

://ekplate.com/blog/2016/01/31/facts-about-chinese-food/

http://gretaninkelebekleri.blogspot.com.tr/2012/12/guangzhou-wuyang.html

https://tr.foursquare.com/v/guangzhou-wuyang-chinese-restaurant/4c65826caebea593028570d0/menu

http://www.bursahaberportali.com/yemek-tarifleri/acili-eksili-corba-tarifi-h17051.html

 

Leave a Reply

1 comment

  1. Aybala Deniz

    Burası gerçekten harika bir yerdi ben de tavsiye ederim, ayrıca çok güzel bir yazı olmuş ^^