Cheesecake Severlerin Uğrak Noktası: Turta Home Cafe

“Butik işletmelerden, zincirleşmiş işletmelere nazaran, daha çok memnun kalınacağı” ön yargısı bende uzun zamandır var aslında. Ancak Mutluköy Sitesi’ndeki en eski kafelerden biri olan Turta Home Cafe kadar bu ön yargıyı pekiştiren bir başka deneyimimin olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Gitmemiş olanlar için abartılı bir ifade gibi gelebilir ama hayatımda yediğim en lezzetli cheesecakeleri yapan adres diyebilirim Turta Home Cafe için.

İlk bakışta çok küçük, ev havasında, iddiasız bir mekân gibi gelebilirken küçük detaylarla kısa zamanda aklınızdaki sıralamada zirveye oynayabilen bir adres Turta. Üstelik tanıtım için neredeyse hiç çaba sarf edilmemiş, kendi halinde bir butik pastacı olmasına rağmen bunu başarabilen nadir yerlerden biri. Tunalı Hilmi’yi, Bahçelievler’i bırakın Bilkent civarı için bile sapa sayılabilecek bir konumda bulunmasına rağmen hem Bilkent’te hem de genel olarak gurme sitelerinde adından söz ettirmeyi başarabilmiş bir yer olabilmiş aynı zamanda. Bana sorarsanız, bu başarısını yıllar içerisinde kaybetmemiş olmasını lezzetine, tazeliğine ve kapıdan girince hissettiğiniz yoğun pasta kokusuna borçlu.

İnternet sitesinde, Turta‘nın en büyük özelliğinin değişen bir menüye sahip olması olduğu söylense de müşterilerce tutulmuş olan çeşitlerin hemen hemen her gün aynı şekilde tezgâhlarda yerlerini aldıklarını görebiliyoruz. Kek ve poğaça türü yiyeceklerin de satılmasının yanı sıra, yeşillikler içerisindeki şirin bahçesinde kahvaltı da yapılabiliyor. Aynı zamanda, hafta sonu çok kalabalık olmakla birlikte hafta içi belli saatlerde gidildiğinde son derece sakin bir atmosferle karşılaşılabiliyor. Arzu edilirse üst kata da servis istenilebiliyor.

Turta’da kahvaltı

Turta‘da en fazla önerilen ürünler, işletmenin cheesecakeleri ile limonlu pastası. Özellikle cheesecakelerini yedikten sonra daha önce hiç cheesecake yememiş olduğunuzu düşünebilirsiniz. Pasta ve kekler işletmenin alt katında hazırlandığından dolayı her zaman taze ve önceden de belirttiğim gibi, başka hiçbir yerde denk gelinmeyecek derecede, ortamı orijinal kılan hoş bir pasta kokusu var içeride.

Çilekli cheesecake

Frambuazlı cheesecake ve limonlu pasta

Limonlu pastasının ananaslı versiyonu da oldukça revaçta olan ürünler arasında. Karşılaştırma yapacak olursak, limonlu pastasının daha lezzetli olduğunu söyleyebilirim. Çilekli pastası da ayrıca önerilebilecek olanlardan. Zaten Turta‘yı keşfettikten sonra, eğer benim gibi meraklı biriyseniz, her gidişinizde meraktan farklı bir tat denemeye başladığınızı göreceksiniz. Ürünlerin hepsi genellikle hayal kırıklığına uğratmayacak cinsten. Frambuaz sevmediğim için aynı şekilde düşünemesem de, gördüğüm kadarıyla, cheesecakeleri arasında da genellikle frambuazlı cheesecakeleri tercih ediliyor. Turta‘dan özel günler için pasta siparişi verilebildiğini de ayrıca belirtelim. Sipariş için yapılan pasta örneklerine göz atmak ve daha fazla bilgi edinmek için işletmenin instagram sayfasını ve web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Afiyet olsun !

 

Adres: Mutluköy Sitesi 1944. Cadde 1948. Sokak No:15 Ümitköy-Ankara

Telefon: (0312) 235 95 35

 

Görsel Kaynaklar:

https://www.yelp.com/biz_photos/turta-home-cafe-ankara?select=xb2VtSHRSxcJrQV5oht8zA

https://nerdeneyesek1.blogspot.com/2015/05/?view=snapshot

https://tr.foursquare.com/v/turta-home-cafe/4cbaff8bf50e224ba9fcf6fb/photos

https://www.firsatbufirsat.com/mekan/turta-home-cafe

https://tr.foursquare.com/v/turta-home-cafe/4cbaff8bf50e224ba9fcf6fb?openPhotoId=51a2089d498edfa82a3736af

 

 

Leave a Reply