Sokağın Yükselişi // Yeni Moda Anarşizm

Hip Hop Altın Çağı’nı 90’larda bıraksa da, ikinci baharını şu günlerde yaşıyor. Kanye West’in Yeezy süksesiyle sadece sokaklarda değil, moda haftalarında da boy gösterebileceğini çoktan kanıtladı bu akım. Ana caddelerde, depolarda, hatta metro istasyonlarında yapılan özgür ruhlu sanatsal defileler de, artık Grand Palais’deki ütülü ve temiz siluetli Chanel şovları kadar ilgi çekiyor. Son derece havalı ve umursamaz tavrıyla dikkat çeken hip hop, rap ve sokak kültürünü basitlikle birleştiren tasarımcılar, alışkın olmadığımız yeni bakış açılarıyla çoğu klasikleşmiş defileden bile daha çok gündem olmayı başarıyor çünkü modanın sanatsal yönüne önem verenler, artık moda incil lerinin her geçen gün dayatmaya çalıştığı trendlerden çok daha fazlasını, şaşırtılmayı istiyor!

Bu akım değişikliğini bir devrim olarak görebilirsiniz ya da artık herkesin istediği gibi umursamazca giyinmesinin, en azından öyle davranmanın, yeni bir trend olduğunu da düşünebilirsiniz. Asıl soru ise peki bu devrim, değişim ya da başkalaşım nereye kadar gidecek? 15 bin dolarlık Birkin’lerin tahtını, Balenciaga’nın Ikea Poşetleri ne mi bırakacağız? Ucuza pahalı gözükme uğraşı yerle bir mi oluyor? Kısacası kasıntı ve samimiyetsiz trendler dışarı, özgür ve rahat kıyafetler içeri mi? Akılda tutulması gereken belki de en önemli nokta ise her ne kadar bu bir anti-moda akımı olsa da aslında, “Pahalı Ucuzluk” tan başka bir şey değil. Yani ucuz, umursamaz ve salaş gözükmek düşünüldüğünden daha pahalı. Sonuçta 2000 dolarlık Balenciaga “Ikea Poşeti” varken 1 dolarlık orijinal bir Ikea Poşetini takacak cesarette birini göremezsiniz ki zaten Pahalı Ucuzluk konseptine de aykırı bir durum olur!

Bu yeni akım esintilerini kaybetmeden, şu an bir hayli revaçta olan birkaç özgür ruhlu tasarımcı da kadrajıma girdi.  Onlardan birkaçı ise şunlar… 

VETEMENTS

Anarşizm denilince modayla içli dışlı olan herkesin ilk aklına gelen marka Vetements. Şu günlerde satışlardaki düşüşü gündem olsa da, moda sahnesine ilk çıktığından beri kaderi ne olursa olsun yaptığı devrimle uzun yıllar akıllardan silinmeyecek bu marka. Anonim tasarımcıları amaçlarının aslında bir devrim olmadığını ısrarla belirtseler de, bu parodi markasının basit ürünleri ve pahalı fiyatlarıyla tabuları yıkmak için kurulmadığına inanmak güç.

    

Öne Çıkan Parçalar: DHL T shirt, Vetements Baskılı Sweatshirt

Nereden Alınır: Beymen, vetementswebsite.com

Public School 

En büyük ilhamı New York olan Public School, hatırı sayılır müşteri ve hayran kitlesiyle kesinlikle takibe alınması gereken bir marka. Kurucuları DKNY’ın eski çalışanlarından Dao-Yi Chow ve Maxwell Osborne başlangıçta sadece erkek giyimiyle uğraşsa da koleksiyonları artık unisex parçalardan oluşuyor. Aslında amaçlarının unisex çalışmak olmadığını, zaten cinsiyetlerin ayrılamayacağını da belirtiyor yetenekli tasarımcılar. Politik duruşları ve cinsiyet kavramına bakışlarıyla moda dünyasında kısa sürede zirveye çıkacaklarına şüphe yok.

  

Öne Çıkan Parçalar: We Need Leaders Ceket& Sweatshirt, Yankees ürünleri

Nereden Alınır:  publicschoolnyc.com

Les Benjamins 

İstanbul merkezli Les Benjamins’in sahibi Bünyamin Aydın’ın ismini henüz duymadıysanız vakit kaybetmeden koleksiyonunu incelemenizde fayda var. Türkiye’de alışılmışın dışındaki tasarımlarıyla zaten ilgi çekerken, dünyanın da yakın markajına çoktan girdi. Otantik çizgilerle grafiksel sokak kültürünü karıştırmakta son derece başarılı genç tasarımcının takipçileri arasında Jared Leto, Rita Ora ve Barbara Palvin gibi isimler var. Şimdiden Saks 5th Avenue gibi ikonik mağazaların raflarında da kendine yer bulan Les Benjamins’in popülaritesine hala ikna olmadıysanız Travis Scott’ın markanın After Party’si için verdiği konsere buradan ulaşabilirsiniz.

          

Öne Çıkan Parçalar: İkonik T shirtler, otantik desenli ceketler

Nereden Alınır: Beymen, Brandroom,  lesbenjamins.com

Head of State

Sokak giyimiyle yüksek kalite modayı harmanlayan New York kökenli Head of State’in Nijeryalı kurucusu Taofeek Abijako sadece 19 yaşında! İki senedir tasarım dünyasına damgasını vuran marka; punk, grafiksel ve ileri görüşlü tasarımları ve yüksek fiyatlarıyla dikkat çekiyor.

          

Öne Çıkan Parçalar: Beyaz pantolonlar, sweatshirt ler, baskılı sıfır yakalar

Nereden Alınır: www.headofstateny.com

CHATEAU

Kilit sözcükleri rahat ve sade olan İsveçli Chateau’nun, eğlenceli görsel içerikli kıyafetleri ve turuncu renkli tasarımları en çok tercih edilen ürünleri. Bisikletçi bir grup arkadaşın bir araya gelmesiyle kurulan Chateau, İskandinav genç modasının en önemli temsilcilerinden biri olmaya aday.

         

Öne Çıkan Parçalar: Kahve ve Sigara baskılı Sıfır Yakalar

Nereden Alınır: www.chateausthlm.com

OH OK

Cape Town merkezli Oh Ok’in kurucuları, tasarımcılığın yanı sıra parti organizasyonları da yapan bir ekip. Turuncu rengin fazlaca güçlü olmasına rağmen hak ettiği değeri görmediğini düşünen Oh Ok ekibi, çılgın ve salaş koleksiyonlarında turuncu rengine bir hayli fazla yer veriyor. Tasarımlarındaki amaçları ise herkesin giyebileceği samimi kıyafetler üretmek.

  

Öne Çıkan Parçalar: Kamyoncu Ceketleri ve turuncu olan her parça!

Nereden Alınır: oh-ok-worldwide.myshopify.com

69 US

Rihanna’nın favorilerinden olan ve beden ölçülerinde bir hayli cömert davranan 69’da her şey kot ile alakalı. Önemli olanın içinde rahatça hareket edilebilecek, cinsiyetsiz, ırksız ve zamansız kıyafetler tasarlamak olduğunu vurgulayan markanın bütün ürünleri Los Angeles’da üretilmekte. Yetenekli tasarımcılarının kim olduğu ise büyük bir merak konusu çünkü anonim olarak kalmak istiyorlar!

   

Öne Çıkan Parçalar: Tek kelime…Kot

Nereden Alınır: sixty-nine.us

Daha fazlası için Ambush, Hidden Mangroves, Blacksmith, Les Incompétents ve HGC Apparel’a da bakabilirsiniz.

Unutmayın yeni moda ANARŞİZM!!!

 

 

 

 

Görseller ve Kaynakça:

 

sixty-nine.us/#info

www.highsnobiety.com/2015/10/14/69-worldwide-anonymous/

www.highsnobiety.com/2017/10/12/new-fashion-brands-aa-spectrum/

www.streetlab.nu/en/category/chateau-2

www.highsnobiety.com/2017/01/10/new-menswear-brands-january-1/

www.headofstateny.com/about/

www.hurriyet.com.tr/kelebek/stil/istanbul-da-dogdu-dunya-capinda-fenomen-oldu-27402403

www.interviewmagazine.com/fashion/vetements-fw-2015

www.highsnobiety.com/2014/10/16/public-school-spring-summer-2015-interview/

10and5.com/2017/09/13/cape-town-label-oh-ok-apparel-channels-orange-in-dazed-out-debut-lookbook/

www.vogue.com/fashion-shows/spring-2018-menswear/les-benjamins/slideshow/collection#1

i1.wp.com/www.basariokulu.org/wp-content/uploads/2018/01/les-benjamins-900×579.jpg

www.highsnobiety.com/p/favorite-pieces-vetements-collab-heavy-ss18-collection/

www.hollywoodreporter.com/news/public-school-nyfwm-2015-809267

spree.co.za/the-thread/slogan-dressing-fashion-gets-political/

ilikeiwear.com/style/thats-totally-fine-superfluous-culture-69/

www.pinterest.com/anumberofname5/69-worldwide/

Leave a Reply