Kokteyl ve Ötesi | Miksoloji Sanatı

İlk duyulduğunda tuhaf ritüelleri olan dinsel bir topluluğu akıllara getirse de, mixology alkollü ya da alkolsüz her türlü içeceğin karıştırılma sanatı, benim tabirimle ise kokteyl sanatı! Son yıllarda sıkça duyulmaya başlandığı için yeni bir terim gibi gözükse de aslında alkolün tüketilmeye başlandığı Milattan Önce 7000’li yıllara kadar uzanan bir hikayesi var miksolojinin. Tarihçilere göre resmi ortaya çıkışı ise 19. yüzyıldaki kokteyl yapımı ilk defa İngiltere ve Amerika Birleşik Devletlerinde bu zamanlarda ortaya çıkıyor.

 

Ä°lgili resimDünyanın en saygın ve en ünlü miksolojisti ise Lauren Mote! 15 yaşından beri yiyecek içecek sektöründe bulunan ve bartenderlığının 20. yılını kutlayan Kanadalı Mote, 2015 World Class Yarışmasının 1.si. Bu birincilik yabana atılacak türden bir birincilik değil çünkü lüks içecek sektörünün devi niteliğindeki World Class, sadece Lauren Mote için özel bir unvan bile yarattı, Diageo Reserve Global Cocktailian unvanı! Bu unvanın gastronomi dünyasında nasıl bir konumu olduğu ise Diageo Reserve nedir sorusunun cevabından kolaylıkla anlaşılabilir! Herhangi bir alkollü içecek reyonunda gördüğünüz yerli ya da yabancı bir ürün, çok büyük bir ihtimalle Diageo Reserve markasına aittir çünkü Johnnie Walker, Smirnoff, Bailey’s, Ciroc ve 200’den fazla markayı çatısı altında toplayan alkollü içecek pazarının lideri bu kuruluş.

 

Farklı içerik ve tatları yaratıcı biçimde bir araya getirmeye olan tutkusundan dolayı üniversite öğrenimini yarıda bırakıp böyle bir kariyer seçtiğini GQ röportajında belirten Mote, birincisi olduğu World Class’ın şimdi de jüri koltuğunda oturuyor. Hatta geçtiğimiz Ağustos ayında yarışmanın İstanbul ayağı için ülkemize bile geldi. Miksolojinin ve bartenderlığın doğası gereği esas mesele en iyi reçeteyi oluşturabilmek gibi gözükse de aslında kokteyl sanatının bunların daha da ötesinde, karşındaki insanla bağ kurabilmek olduğunu şu sözleriyle belirtiyor Mote yine GQ röportajında:

Bir bartender tüm kokteyl tariflerini bilebilir, farklı içecekleri tatma konusunda uzman olabilir, İskoç ve İrlanda viskilerini ayırabilir ve eğitimle bu bilgilerini pekiştirebilir. Ancak bir insana tutkulu olmayı, işine büyük bir heyecan duymayı ve kişiler arası sıcak bir ilişki kurmayı öğretmek kolay değil.

Peki istenen içeceği doldurmaktan ibaret olan o karanlık çağlardan uzaklaşan; limitsiz çeşit, tat, aroma ve teknikle hazırlanan; nerede, nasıl, hangi bardakta, ne kadar fiyata içtiğimizin uzun zamandır çok daha ötesine geçen ve bir kokteyl kültürünü amaçlayan miksoloji sanatı ya da bartenderlığı gelecekte ne bekliyor?

Bana kalırsa, çok karışık ve egzotik kokteyllerin uzun süreli hakimiyeti, tıpkı gastronomi dünyasında olduğu gibi bir minimalleşme ve basitleşme akımıyla sarsılacak. Tabi ki bu klasik tariflere dönüş şeklinde değil yine devrimsel bir nitelikte olacak çünkü artık bilimin de işin içine girdiği, moleküler miksoloji söz konusu. Malzemelerin kimyasal özellikleri ve moleküler boyutta girdikleri reaksiyonlar göz önüne alınarak oluşturulan kokteyller, hem ilginç teknikleriyle hem de daha iyi aroma, tat ve uyum vaadiyle dikkat çekiyor. Özellikle Türkiye’de acil olarak böyle bir akıma ihtiyaç var çünkü yiyecek içecek sektöründe menülerde yazan şatafatlı isimlerden ya da yüksek fiyatlardan çok daha önemlisi, hep daha iyi ve yenilikçi ürünleri hedefleyip müşteriyi özel hissettirebilmek ve bu emeklerin sonucunda gelen talep doğrultusunda kar edebilmek olmalı.

 

İlgili resim molecular mixology ile ilgili görsel sonucu

 

İstanbul’ da Salon Cuma, Alexandra Cocktailbar, Any, Alancha, Moretenders’ ve Finn Karaköy; Ankara’ da ise Die Blume ve Mr. B Cocktail Bar denenmesi gereken kokteyl barlardan sadece birkaçı.

 

Dünya’da Uğramanız Gereken Birkaç Kokteyl Bar Önerisi:

Dandelyan London

Mondrian Hotel’in içinde bulunan uzmanlarca dünyanın en iyi barlarından biri seçilen Dandelyan’ a ,yeni ismiyle Lyaness’ e, kokteyl tutkunuysanız kesinlikle uğramalısınız.

Harry’ s New York Bar, Paris

Ernest Hemingway’ in uğrak yeri olan Harry’s Bar’ a Avrupa’ nın başka kentlerinde de rastlayabilirsiniz fakat Bloody Mary, White Lady ve Sidecar kokteyllerinin Paris’ teki orijinal yerinde icat edildiği rivayetleri bulunmakta.

Baltra Bar, Mexico City

The Dead Rabbit, New York

Gentlemen 1919, Paris

The Other Room, Singapore

 

Daha fazla bar önerisi için buraya tıklayabilirsiniz

 

 

 


Kaynakça ve Görseller:

www.ancient-origins.net/history/alcohol-ancients-oldest-drinks-world-007074

gq.com.tr/populer/kokteyl-dunyasindaki-feminen-guc

youtube.com/watch?v=mhMKa5rdXVI

hemingwaysparis.blogspot.com/2008/11/harrys-new-york-bar.html

www.independent.co.uk/travel/news-and-advice/dandelyan-closed-london-bar-worlds-50-best-winner-mondrian-southbank-a8568571.html

www.thespiritsbusiness.com/2017/06/diageo-reserve-appoints-industrys-first-global-cocktailian/

tr.aliexpress.com/item/Molek-ler-Mixology-Ara-Katman-gen-Kokteyl-Buzlu-kristal-arap-kadehi-Koni-Martini-K-resel-Set/32951789000.html

frankieistanbul.com/frankie-kokteyl/

www.spiritlablondon.com/en/our-blog/bartending-courses/molecular-mixology-london

reddit.com/r/cocktails/comments/346oz7/interesting_manhattan_presentation/

Leave a Reply