Her ne kadar tatil denilince akla ilk başta kum, güneş ve deniz gelse de, kış tatilinin tadını bir kere almış müdavimler için kayak tatilinin keyfi bir ayrıdır! Lokasyonundan tutun da giyilen kıyafetlere hatta çekilen fotoğraflara kadar apayrı bir endüstri haline gelmiş kış turizmi, çok fazla tecrübesi olmayanlar için başta yabancı hatta korkutucu gelebilir. Bu aylarda çok revaçta olan kayak tatiline dair bilmeniz gerekenler ise bu rehberde!

Ne Giyinmeliyim?Ä°lgili resim

Sadece kayak ya da kış turizminin değil genel olarak tatillerin belki de en can alıcı noktası kıyafet konusudur. Moda bir yana kışın doğru hava koşullarına göre giyinmek bir hayli önemli, özellikle de kayak merkezlerinde kar kalınlığının 1 buçuk metreyi aştığı şu günlerde.

İhtiyacınız olan soğuğa ve suya dayanıklı kayak kıyafetlerini hemen hemen gittiğiniz tüm kayak merkezlerinde kiralayabilirsiniz. Eğer kendi kıyafetlerinizi gitmeden önce temin edecekseniz, kayak malum pahalı bir spor olduğu için ekipmanların geniş bir fiyat aralığı olduğunu bilmekte yarar var. Bu fiyatı belirleyen kriterler ise hem malzeme kalitesi hem de tahmin edersiniz ki şıklık. Bogner, Fusalp, Dale of Norway gibi yüksek kalite ve lüks markaları; North Face, Salomon, Obermeyer gibi orta-lüks markaları ya da daha makul fiyatlı Decathlon, Kar Spor ya da Boyner’de satılan ürünleri tercih edebilirsiniz. Başlangıç seviyesi için özellikle de çok soğuk olmayan havalar için seçtiğiniz markaların çok da bir fark yaratmayacağını da belirtmem gerek ki makul fiyatlı ürünler de fiyat performans açısından gayet başarılı.

Kayak tatiline giderken termal atlet, alt- üst içlik, termal çorap, su geçirmeyen eldiven, kar pantolonu, polar üst, kar montu ve tercihe göre boyunluk, bere ve gözlük almalısınız.  

⇒ Suya ve soğuğa karşı yanınızda yedek kıyafet götürmeyi de unutmayın!

Doğru Ekipmanı Nasıl Seçeceğim? 

burton snowboard ile ilgili görsel sonucu

 

Kendi ekipmanınızı satın almayacaksanız, her kayak pistinin malzeme kiralama yerindeki görevlilerin ya da kayak dersini verecek uzmanların vücut ölçüleriniz ve seviyenize göre size uygun malzemeleri vereceği konusunda bir şüpheniz olmasın.

 

 

 

 

Nereye Gitmeliyim?

Lokasyon tercihinde popülariteden ziyade başka faktörler göz önünde bulundurulmalı. Pist uzunluğu ve dikliği; teleferik/telesiyej skipass, konaklama ve ekipman kiralama fiyatları; kar kalınlığı; hava koşulları; ulaşım kolaylığı; kayma seviyesi ya da kayak okullarının kalitesi seçiminizde etkili olmalı.

Kar kalınlığı ve hava koşulları her sene değişiklik gösterse de, yüksek fiyat ve pist kalitesi açısından Kartalkaya bir numara. Uludağ, Palandöken, Erciyes ve Ilgaz ise onu takip etmekte. Yeni başlayanlar için her ne kadar tüm kayak merkezlerinde uygun eğimli pistler bulunsa da, başlangıç için Erciyes ve Ilgaz’ı tercih etmenizi tavsiye ederim. Ayrıca Ankara’ya yakınlığıyla da Ilgaz günübirlik geziler için başkentliler için güzel bir seçenek.

Gece hayatından da eksik kalamam diyorsanız, tercihinizi Kartalkaya ve Uludağ’dan yana yapmalısınız. Gerek gündüz gerekse de gece aktiviteleriyle Bodrum’u karlı dağlara taşıyan Dorukkaya Hotel bünyesinde 2012’de Kartalkaya’da, 2014’te de Uludağ’da açılan Drop Lounge’a da bir uğramanızı tavsiye ederim.

 

 

 

 

 

 

 

Daha makul fiyatlı bir tatil için günübirlik ya da konaklamalı turları ya da kış festivallerini de tercih edebilirsiniz.

 

Avrupa’da Nereye Gitmeli?

En Ünlü: Saint- Moritz, İsviçre

En Popüler: Courchevel, Fransa

En Karlı: Kitzbühel, Avusturya

En Zorlu:  Chamonix, Fransa

En Kayılabilir: Zermatt, İsviçre

En Yakın: Bansko, Bulgaristan

Başlangıç için En Uygun: Breuil-Cervinia, İtalya

En Pahalı: Courchevel, Fransa

En İyi Fiyat- Performans: Les Houches, Fransa

Ailelere En Uygun: Avoriaz, Fransa

Ä°lgili resim     Ä°lgili resim

 

Unutmadan, düşmekten korkmayın çünkü herkes düşüyor !!!

 

 

 

Kaynakça ve Görseller:

“We Learned To Ski” Sunday Times- New Revised Edition

planetware.com/europe/top-rated-ski-resorts-in-europe-ch-1-10.htm

droplounge.com.tr/

skyscanner.net/news/world-s-10-cheapest-ski-resorts-revealed

sissysworld.com/courchevel-my-love-%CE%BC%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%83-%CF%84%CE%BF-nammos-%CF%80%CE%B1%CE%B5%CE%B9-%CE%B5%CE%BA%CE%B5%CE%B9/

preferredhotels.com/property/grand-hotel-zermatterhof-1381

alpenwild.com/Alpshiking/things-to-do-in-chamonix/

www.hakubaescal.com/winter-en/rental/burton/

shop.rockymountainskiandboard.com/brands/Bogner-Jackets-Down-Insulated-Pants-Ski/

 

 

 

 

Leave a Reply