Her sene bir moda deviyle yaptığı işbirliği adeta izdihama dönen H&M, bu sonbahar kapılarını Türk asıllı İngiltere merkezli tasarımcı Erdem Moralıoğlu’na açıyor. 2 Kasım’da Türkiye’de seçili mağazalarda yer alacak kapsül koleksiyon, ilk duyurulduğundan beri oldukça ilgi çekiyor. Şu ana kadar Balmain, Lanvin, Jimmy Choo ve daha nice moda evleriyle yapılan işbirlikleri, ilk defa 2004 yılında Karl Lagerfeld ile başladı. Asıl amacı ulaşılabilirlik ya da diğer bir deyişle yüksek kalite tasarım ürünleri sudan ucuz fiyatlara(!) satmak olan işbirlikleri, geçtiğimiz yıllarda Marni’nin kurucusu Consuelo Castiglioni, Isabel Marant, Alexander Wang, Stella McCartney gibi tasarımcıların, özellikle de Oliver Rousteing’in, kendilerini daha büyük kitlelere duyurmasında bir hayli etkili olmuştu ve Moralıoğlu’nu ve ERDEM markasını da çok ileriye taşıyacağına şüphe yok.

 

 

Hali hazırda müşterileri ve takipçileri arasında Anna Wintour, Kate Middleton, Keira Knightley ve Emma Stone’un bulunduğu, moda dünyasında kısa sürede kendine kalıcı bir yer bulan ve ülkemizde de yavaş yavaş popülerleşen Erdem Moralıoğlu, Türk bir baba ve İngiliz bir anne ile Montreal’de büyüdü. Karma bir kültürden gelen estetik anlayışı, Ryerson Üniversitesi ve Royal College of Art’da aldığı moda eğitimi sonrası ona sayısız kapı açtı. Vivienne Westwood’un yanında yaptığı staj ve DVF serüveni ardından 2005’te Londra Moda Haftası’ndaki defilesi onun için dönüm noktası oldu. Romantiklikte kendine sınır tanımayan tasarımcı, dantel ve floral desenli tasarımlarıyla özellikle İngiliz modasına yeni bir soluk getirdi. 2005’te Londra, Mayfair’de açtığı sükse yaratan mağazası ve 2010 yılında British Fashion Council’den aldığı 200.000 Sterlinlik rekor ödül sonrası Barneys, Saks 5th Avenue ve Selfridges gibi büyük mağazaların da çekim alanına girdi.

H&M için hazırladığı tasarımlarına dair usta yönetmen Baz Luhrmann’ın çektiği tanıtım klibinin dışında başlarda hiçbir detay verilmese de, son günlerde kapsül koleksiyondan kilit parçalar Los Angeles’da yapılan defilede ortaya çıktı. Geçen seneki spor, renkli ve çılgın Kenzo işbirliğine karşılık Moralıoğlu’nun koleksiyonu, son derece romantik, feminen, zarif ve asil parçalardan oluşuyor. Alışılmışın dışında kullanılan floral desenlere rağmen son derece zamansız parçaların bulunduğu koleksiyonda, erkek giyimi de dikkatleri üzerine çekiyor. Tasarım hayatı boyunca daha önce erkek kıyafetleri tasarlamadığını söyleyen Moralıoğlu’na inanmak neredeyse imkansız çünkü yaratıcılığın usta terzilik ile birleştiği tanıtım defilesinde izleyicilere adeta bir görsel şölen yaşattı.

Türk moda severlerin de bir hayli heyecanlı olduğu koleksiyon internet sitesinin yanında, İstanbul Zorlu Center ve İstinye Park’ta; Ankara’da ise Cepa Avm’de satışa çıkacak.

 

 

 

 

Daha fazla görsel için tıkla

 

 

Kaynakça: vogue.com.tr/haber/erdem-moralioglu

hm.com/tr_tr/life/culture/inside-h-m/erdem-x-h-m-in-designer-collaboration.html

google.com.tr/search?rlz=1C1NHXL_trTR684NL684&biw=1357&bih=610&tbm=isch&sa=1&q=erdem+moral%C4%B1o%C4%9Flu+celebrities&oq=erdem+moral%C4%B1o%C4%9Flu+celebrities&gs_l=psy-ab.3…8528.11881.0.12251.11.11.0.0.0.0.92.954.11.11.0….0…1.1.64.psy-ab..0.0.0….0.4riVbXGcbc8#imgrc=7yewyWv5G9guzM:

harpersbazaar.com/uk/fashion/fashion-news/news/a42679/hms-next-designer-collaboration-is-with-erdem/

about.hm.com/en/media/gallery/hm/events.html

Leave a Reply