Café Cıtron

Jacquemus + Caviar Kaspia

Meşhur Apple Store binasına, L’Occitane x Pierre Hermé‘e ve daha açılmadan bile haber olan Nike mağazasına ev sahipliği yapan Dünya’nın en ünlü caddelerinden Champs-Élysées’nin son zamanlardaki gözdesi Jacquemus! Moda dünyasına Güney Fransa’ dan dahil olan Simone Porte Jacquemus, son zamanlarda adını düğüm elbise ve minyatür çantalarıyla bir hayli duyurdu. Ayrıca Valensole’de bir lavanta tarlasında yaptığı defileyle de kendini ispat eden Jacquemus, Provence dokusuna iliklerine kadar sahip. Champs-Élysées’de açtığı Fransızca “limon” anlamına gelen Citron da, alışveriş severlere küçük bir mola yeri sağlarken Paris’te Cote d’Azur tecrübesi yaratmayı hedefliyor.

Riviera tatlarını hatırı sayılır şeflerle Paris’e taşıyan özel menüsü ve sıcak iç dekorasyonuyla tecrübe edilmesi gereken kafelerden biri haline gelen Citron’un arkasında ise Jacquemus’tan daha da ikonik bir isim var: Caviar Kaspia.

1927’de Rus göçmen Arcady Fixon tarafından 17, Place de la Madeleine’de açılan Caviar Kaspia, havyar ve deniz mahsülleri aşıklarının dünya üzerindeki bir numaralı adresi! “Havyar Sanatı” mottosuyla hali hazırda Paris’in sayılı gurme restoranlarından biri iken Roma, Londra, New York gibi şehirlerde de tematik restoranlarıyla bu akımı sürdürüyor. Caviar Kaspia fine dining ile anılmasının yanı sıra Giambattista Valli ve Carine Roitfeld gibi isimlerle yaptığı iş birlikleriyle de biliniyor.

Citron ise Champs-Élysées’deki Galeries Lafayette mağazasının birinci katında bulunuyor. Merdivenlerden çıkar çıkmaz sizi içine çeken kafe, her ne kadar Provence havası vermek istese de beni Paris’ten çok da uzaklaştırmadı. Fakat yine de limon ağaçları ve ahşap ile harmanlanmış dekorasyonuyla yaz havası uyandırdı. Hafta içi akşam saatlerinde bir hayli sakin olan Citron’da Champs-Élysées’deki diğer yerler gibi sabahları yer bulmak zor olabilir. Atıştırmalık, aperatif ve tatlı ağırlıklı ilginç menüsüyle tipik bir Akdeniz restoranından çok daha yenilikçi. Şeker dolgulu limon tatlısı ve haşlanmış yumurtası denenmesi gereken tatlardan birkaçı, fakat riske girmek istemiyorsanız limonlu cheescake de bir hayli güzel. Tipik bir Caviar Kaspia restoranında fiyatlar 13 ile 472 Euro gibi geniş bir aralıkta olsa da, Paris’in geneli düşünüldüğünde Citron çok da pahalı bir kafe sayılmaz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Gerek Simone Jacquemus, gerekse de ünlü isimler tarafından reklamı çok fazla yapıldığı için ve Caviar Kaspia imzasından dolayı Citron’ a bir şans verebilirsiniz; fakat yine de mağaza içerisinde kapalı bir mekandansa Angelina, Café de Flore, Le Consulat gibi başka ünlü kafeleri ya da ara sokaklarda kalmış yerleri tercih etmenizi tavsiye ederim. Ayrıca geçen ay yine Jacquemus’un açtığı ve Citron’un bir üst katında yer alan Oursin’i de bir deneyebilirsiniz.

 

 

Kaynakça ve Görseller:

www.caviarkaspia.com/

www.instagram.com/citronparis/

 

Leave a Reply