Beklenen soğuklar kapıya dayandı, özellikle sabah derslerine giderken Ankara ayazı adeta bir kutup havası yaşatıyor bizlere. Yaz saati uygulamasının devam etmesi de cabası! Sabahları zifiri karanlıkta uyanmak soğuk hava ile birleşince dışarı çıkmak tam bir eziyet halini alıyor.  Sınavlar, ödevler  ve uykusuzluk derken var olan bir gıdım enerjimiz tükeniyor ve direncimiz kırılıyor;  soğuk algınlıkları ile mücadele etmeye başlıyoruz.  Bu noktada çoğumuz grip ilaçlarına  sarılıyoruz. Halbuki çok daha etkili ve doğal yöntemler mevcut : Ev yapımı çaylar!

homemade tea ile ilgili görsel sonucu

Son 2 senedir ne zaman kendimi halsiz ya da çok üşümüş hissetsem akşam koşarak eve gelip hasta olmamak adına favori çayımdan yapıyorum. O benim için bir çaydan öte adeta bir süper kahraman. Karşınızda çok sevgili zencefil & limon çayı.

Limon&Zencefil çayı

Limon&Zencefil çayı

Diyelim ki sıradan bir okul günü, sabah 8:40 dersiyle güne başladınız ve oradan oraya koşturdunuz. Tabi bu koşuşturmaca sırasında bozkır ayazı ciğerlerinize işledi ve yarın bir sınavınız  var. ” Eyvah hasta mı olacağım yoksa ? ” diyerek panik yapmıyoruz hiç. Hemen markete gidip bir zencefil ve bir limon alıyoruz. Ve ister yurtta ister evde zencefilli limonlu çayımızı hazırlıyoruz.

 • Limonumuzu ince ince ve yuvarlak olarak kesiyoruz.
 • Lenom

 

 

 

 

 • Zencefili yine aynı şekilde ince ve yassı olacak şekilde kesiyoruz.
  taze zencefil

  taze zencefil

  Fotoğraftaki gibi 5-6 dilim zencefil bizim için yeterli olacaktır. Soğuk ya da oda sıcaklığındaki suyu bir kaba doldurup içine limon ve zencefil dilimlerimizi atıyoruz. Benim kabım yaklaşık olarak 5 su bardağı ( 1 litre) su alıyor ve bu su miktarı 1 limon için yeterli ölçüde. Su malzemelerle birlikte kaynama başlayınca yaklaşık 20 dakika onu öylece kaynamaya bırakıyorum. Fakat bir dipnot düşmek faydalı olacaktır, ekşimtırak tadlardan çok hoşlanmıyorsanız kaynamaya başladıktan 5-10 dakika sonra ocaktan alabilirsiniz. Tek başınaysanız bu miktar tek öğün için elbette ki fazla gelecektir, çayınızı süzüp ertesi gün tekrardan içmek üzere buzdolabında saklayabilirsiniz.

  zencefil & limon çayı

  zencefil & limon çayı

  Şimdi geldik ikinci çayımıza: Tarçınlı Greyfurt Çayı!  Greyfurt bir C vitamini deposu olarak kış aylarımızın vazgeçilmez meyvesi. Ve bu çay keskin tadından dolayı greyfurt yiyemeyenler için iyi bir alternatif çünkü tarçın ve bal, greyfurtun keskin tadını kırıyor.

Malzemeler:

4-5 greyfurt
1 adet çubuk tarçın
bal
1 çay bardağı su
       

        Hazırlanışı

Greyfurtların suyunu sıkıp bir kaba alıyoruz ve üzerine suyumuzu ilave ediyoruz.  İçine çubuk tarçınımızı da koyup hepsini kaynatıyoruz. Kaynamaya başladıktan sonra ekşilik seviyesi yine size kalmış. Ekşi sevenlerdenseniz daha uzun süre kaynatabilirsiniz. Demledikten sonra içine bal ilave edebilirsiniz.

Yurtta da yapılabilmesi açısından yapımı çok kolay olan iki çay seçtim. Üşenmeyip gönül rahatlığı ile deneyebilirsiniz. Kendinizi daha dinç hissedeceğinizden emin olabilirsiniz. Ve unutmayın ki bu iki çay da yağ yakıcı özelliğe sahip. Bunu da bir dipnot düşelim :)

Greyfurt Çayı

Greyfurt Çayı

Leave a Reply