Plak dinlemek insanları, yalnızca müziği duymanın ötesinde bir deneyime davet eder. Bir plağı elinize almanızla başlayan geçmişe yolculuk eskilerde yaşanmışlara tanık olmanızı sağlar; romantizme, kırgınlıklara, aşklara, umuda, yorgunluğa…

Yazıya plakların tarihi serüvenini anlatarak başlamak istiyorum. İlk olarak 78’lik taş plaklar karşımıza çıkmıştır. Bunlar sıkıştırılmış kömür tozundan yapılan ilk ses kayıtlarıdır. Kayıt süresinin kısalığı ve çok kırılgan bir yapısı olması sebebiyle 78’lik plaklar yerini 33’lük plaklara bırakıyor. 33’lük plaklar “uzunçalar” olarak da bilinir.45’lik plaklar ise daha küçüktür, bu yüzden kayıt süresi de kısadır. Benim 45’lik ve 33’lük plaklarım var, maalesef hiç 78’lik taş plaklara denk gelemedim.

plak

Günümüzün sınırsız dijital kayıt kaynakları plaklardaki analog kaydın kalitesini açıkça hissettirir. Daha az işlenmiş, parlatılmış bu kayıtlar bana hep daha samimi ve sıcak gelmiştir, sesin sahibiyle yan yanaymış gibi neredeyse… Plak dinlemenin zevki; radyo, cd veya diğer dijital kayıtlarla karşılaştırılamaz bile!

plak

Ayrancı Antika Pazar’ında dilediğiniz plakları bulabilirsiniz

 

Bir plak sever olarak; gittiğim şehirlerden, ülkelerden plakları koleksiyonuma eklemeyi seviyorum. Sadece klasik müzik değil; rock, caz, blues ve pop müzik türlerinin de plakları var. Sanılanın aksine plaklar büyük bir piyasaya sahip, hatta yeni albümler çıktığında plak kayıtlarıyla karşılaşmanız mümkün. Zeki Müren, The Beatles, Diana Ross, Fikret Kızılok, Erkin Koray gibi aklımıza kazınmış sanatçıların plakları olduğu gibi Ajda Pekkan, Zaz, Teoman, Stacey Kent, Lizz Wright, Diana Krall, Jason Mraz gibi günümüz sanatçılarının plaklarını bulmak da mümkün.

plak

Plakların fiyatları kafanıza takılıyorsa, rahatça bütçenize uygun plaklar bulabileceğinizi eklemek isterim. Siz de benim gibi hikayelerini barındıran plakları seviyorsanız Ayrancı Antika Pazarı’na uğramalısınız. Her ayın ilk pazar gününde kurulan bu pazarda hem antika hem de organik ürünler satılıyor. İkinci el plakların yanında henüz kullanılmamış olanları da bulabilirsiniz.

Ayrancı Antika Pazarının yeri bende çok ayrıdır. İlk plağı aldıktan sonra yüzümde beliren gülümse, eve gelip plak çantasına bakınca daha da arttı. Plaklarımın arasına hediye olarak 45’lik plak konulmuş. 03.06.1971 tarihine ait bu plağı diğerlerinden hep ayrı tutarım çünkü üstünde “Kardeşime neşeli günler temennisiyle…” yazıyor, belli ki bir yaşanmışlığı var.

Kendinize bir gün ayırın ve Ayrancı Antika Pazarını keşfedin. Aklınızda bulunsun oraya gidip de bir şeyler almadan çıkmanız imkansız!

 

 

 

Leave a Reply