Ankara’da Mantı Molası: Bal Mantı

Ülkemizin vazgeçilmez bir yemeği olan mantıyı genellikle Kayseri yöresi ile özdeşleştiririz. Peki, siz hiç Ege Bölgesinin ağız tadına uygun mantı yediniz mi? Bu mantı diğer mantılara göre daha hafif. Yeni tanıştığım bu güzel lezzeti sizinle paylaşmak istedim, bu lezzetin sırrı ise Bal Mantı’ da gizli.

mantı 1

Ege mutfağından çıkan mantıları denemelisiniz.

Üç  çeşit mantı servis ediliyor: kıtır mantı, tepsi mantı ve klasik mantı. Klasik mantı haşlandıktan sonra yoğurtla servis edilen hepimizin bildiği bir mantı çeşidi. Benim favorim olan kıtır mantı ise kızgın yağda hamur kızartılarak pişiriliyor. Yağda pişiriliyor dediğime bakmayın, gayet hafif bir lezzeti var. Tepsi mantı ise fırınlanarak hazırlanıyor, sonrasında et suyunda bakır sahanda pişiyor.

mantı 7

Tepsi mantı

mantı 6

Kıtır mantı

Bal Mantı 3. Yılını doldurmaya hazırlanan Bal ailesinin işletmesini yaptığı sevimli, sıcak bir mekan. Eren Bal Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Mezunu olduktan sonra kendi alanında iş yapmak yerine mantı ve ev yemekleri yapan bir yer açmaya karar vermiş, iyi ki de açmış…

mantı 2

Güler yüzle karşılandığınız bu mekanda kendinizi evinizde gibi rahat hissedebilirsiniz.

Açık mutfak konseptini benimseyen Bal Mantı; günlük olarak et, tavuk ve sebze yemekleri de hazırlıyor. Yemeğinizden sonra tatlı isterseniz, menüde göreceğiniz Bal Mantı ismi sizi şaşırtmasın çünkü bu kendilerine özgü şerbetle hazırlanan hafif bir tatlı.

mantı 8

Bal Mantı tatlısı

Burasının en sevdiğim yanı ise gençlere ekonomik destekte bulunmak için 25 yaşından küçük, genellikle üniversite öğrencilerinin garson olarak seçilmesi.

Eğer siz de benim gibi mantı aşığıysanız, Çukurambar’daki Bal Mantı’ya uğramalısınız. Bilkent Üniversitesi kimlik kartınızı göstererek %10 indirim hakkınızı bu dönem kullanmayı unutmayın.

 

Misafirperverliği ve bilgilendirmeleri için Eren Bal’a teşekkür ediyorum.

Daha fazla bilgi için: http://www.balmanti.com/

 

Leave a Reply