ibiza-1024x683

http://www.adalardan.net/ibiza-adasi/

Renkli plajları ve çılgın eğlence hayatı ile bilinen İbiza, İspanya’ya ait bir Akdeniz adasıdır.  Balear Adaları Özerk Topluluğu’na dahildir ve İspanya’nın Valencia şehri kıyılarının yakınında bulunur. Adanın en önemli şehirleri başkent olan İbiza Town, Santa Eulària des Riu ve Sant Antoni de Portmany’dir. Ada aralarında ünlülerin ve dünya sosyetesinin  de bulunduğu birçok turisti cezbetmekle beraber İspanya’nın en popüler tatil noktalarından biridir. Ayrıca adanın popüler kültürdeki önemi de büyüktür; kitaplara, şarkılara ve filmlere ilham kaynağı olmuştur.

IMG_7295

Merkez

Adada kalınacak yer açısından birçok seçenek ve hepsinin de kendine göre bir avantajı var. Biz İbiza Town’ın merkezinde kalmayı tercih ettik, böylece merkezdeki gezilecek yerlere gitmemiz kolay oldu; ama maalesef diğer bölgelere uzak olduğumuz için oralarda ayrıntılı dolaşamadık.

Bora Bora Plajı

bora bora beach httpwww.jetibiza.com

http://www.jetibiza.com/

 

Bora Bora İbiza Town’ın merkezine oldukça yakın bir plaj, yani merkezde kalırsanız ulaşımınız kolay olur. Taksi kullanarak 10 dakikada ulaştık; yürüyerek ise 30 dakikada ulaşılabilir. Plajda zevkinize göre birçok “beach club” bulabilirsiniz ve buralardan şemsiye, şezlong kiralayıp güneşlenebilirsiniz.  Kumsala havlunuzu serip  güneşlenme şansınız da var tabii. Buradaki beach clublarda pek çok parti düzenleniyor ama biz eğlenceli bir etkinliğe denk gelemedik ne yazık ki. Denizi ise oldukça güzel ve temiz, fakat çok da abartılı bir tarafı yoktu.

Şehir Merkezi

IMG_7102

Şehir Merkezi Evler

Burada da dolaşmanın ayrı bir keyfi var ; bana Bodrum evlerini, sokaklarını, çarşılarını hatırlattı. Liman ve İbiza Kalesi arasında kalan bölgede bir sürü kafe, restaurant, pub bulunmakta. Aynı zamanda hediyelik eşya ya da takı satan bir sürü yerel mağazanın yanında dünyaca ünlü mağazalar  da var, alışveriş yapmak isteyenler için uygun bir ortam. Liman kıyısında yürüyüş yapabilir veya manzaraya karşı bir mekanda oturabilirsiniz.

Pacha

pacha

http://www.spainted.com/ibiza/Pacha/

Gelelim dünyanın en ünlü gece klüpleri arasında yer alan Pacha’ya… İbiza’da gece hayatının en üst noktası olarak kabul ediliyor , burada David Guetta ve Robin Schulz gibi ünlü isimler sık sık çıkıyor. Onun dışında genel müzik tarzı İbiza’nın diğer eğlence mekanları gibi house ve tekno. Özel birinin çıkmadığı günlerde bu tarz müziği sevmiyorsanız sıkılabilirsiniz.  Bu klübe şehir merkezinden ulaşımın kolay olduğunu hatırlatmak isterim.

Sant Antoni de Portmany

IMG_7197 (1)

Sant Antoni de Portmany

 

Sant Antoni’ye de bir akşamüstü uğrayabildik, çok sıcak ve sevimli bir bölge. Yalnız buraya uğrama sebebimiz Cafe del Mar adlı kafeyi ziyaret edebilmekti çünkü burada gün batımını izlemenin oldukça güzel olduğunu duymuştuk. Hatta birçok insanın bu sebepten geldiğini gördük.

IMG_7262

Cafe del Mar yakını

Bu bölgeye merkezden kalkan otobüslerle gayet kolay bir şekilde gelebilirsiniz, yolculuk aşağı yukarı 45 dk sürüyor. Genelde minik tatlı kafeler ve sokaklar bulunmakta.

Cafe del Mar

cafe_del_mar_685x3201

http://www.ticketsibiza.co.uk/cafe-del-mar-ibiza/

Cafe del Mar gerek manzarası, gerek de ambiyansıyla özel bir mekan ve gerçekten ziyaret edilmeye değer. Yiyecek, içecekleri de hoş ve lezzetli ama  ayırt edici bir tarafının olmadığını belirtmek gerekir. Buraya mümkünse akşamüstü uğrayıp, güneşin batışını izlemenizi özellikle tavsiye ederim.

IMG_7203

Cafe del Mar

İşin özü İbiza  gündüzleri denizin, akşamları da gece hayatının tadını çıkarmak isteyenler için ideal bir tatil yeri. Gezilecek bir sürü plaj, keşfedilecek bir sürü mekan var; bu nedenle de araba kiralayıp adanın her bölgesini gezen bir sürü turist mevcut. Siz de araba kiralayıp her yeri gezebilir ya da bir bölgede kalıp oranın çevresinde vakit geçirebilirsiniz. Her şekilde güzel zaman geçireceğinize eminim.

Kaynakça

http://www.jetibiza.com/

http://www.spainted.com/ibiza/Pacha/

http://www.ticketsibiza.co.uk/cafe-del-mar-ibiza/

http://www.adalardan.net/ibiza-adasi/

Leave a Reply