Tarihi, milattan önceki yıllara kadar giden Milano asıl önemini Roma İmparatorluğu ile kazanmıştır. Şehir, İtalya’nın kuzeyinde yer alır ve Avrupa’nın en zengin şehirleri arasındadır. Milano dünyaca alışverişin,modanın ve lüks otomobil sektörünün kalbi olarak kabul edilmesinin yanı sıra sanat ve kültür anlamında da görülmesi gereken bir şehirdir. İtalya’ya mini bir tur için çıkıyorsanız ve Milano’yu ana hatlarıyla gezip ayrımak istiyorsanız gezmeniz gereken birkaç temel yer bulunmakta.

1 resim

Duomo di Milano

Dünyaca ünlü katedral “Duomo di Milano” büyüklük bakımından  Avrupa’da dördüncüdür. İnsanı kendine hayran bırakan bu görkemli kuleli katedral Milano’ya gelen turistlerin ilgi odağıdır. Katedralin önündeki geniş alan foroğraf çektirmek için pozdan poza giren insanlarla doludur. Buraya gelip de “Duomo di Milano” yu görmeden kesinlikle gitmemelisiniz Yalnız burada üzerinize kuş yemi atıp güvercin salan, sonra da fotoğrafınızı çekip bu fotoğraf için para isteyen uyanık tiplere karşı dikkatli olmalısınız.

2 resim

Duomo di Milano

Teatro alla Scala

La Scala  dünyanın en ünlü operaları arasındadır. Çok güzel eserlerin, en yetenekli sanatçılarla sahnelenmesine ev sahipliği yapan opera binası Dünya’nın dört bir tarafından seyirciler gelir. Teatro alla Scala çok profesyonel ve disiplinlidir; sağlam bir eğitimi olmayan sanatçılar asla burada sahneye çıkamaz.

3 resim

Teatro alla Scala

Poldi Pezzoli Müzesi

Poldi Pezzoli’nin evinde kurulmuş müze Rönesans eserlerine ev sahipliği yapar, müzede o döneme ait savaş materyalleri bulunmaktadır. 2. Dünya Savaşı’nda aldığı hasar yüzünden sonradan yenilenmiştir. Rönesans dışında, ilk çağlara ait halıların da sergilendiği müzeye gitmek genel kültürünüz açısından önemli olacaktır.

4 resim

Poldi Pezzoli Müzesi

Via Montenapoleone

Via Montenapoleone, dünyaca ünlü mağazaların bulunduğu rağbet gören bir caddedir. Louis Vuitton, Ralph Lauren, Dolce&Gabbana, Fendi gibi markaların bulunduğu cadde cebine güvenen turistler için mutlaka uğranması gereken bir yer. Alıcı olmasanız bile burada gezmek ve burayı görmek sizin için zevkli olacaktır.

5 resim

Via Montenapoleone

Galleria Vittorio Emanuele II

Dünyanın en eski alış-veriş merkezlerinden olan Galleria Vittorio Emanuele II adını İtalya’nın ilk kralından alır.Alış-veriş merkezinde birçok ünlü mağazanın yanı sıra, güzel restorant ve kafeler de bulunmaktadır. Cam tavanla kaplı olan Galleria Vittorio Emanuele II görülmeğe değer bir ambiyansa sahiptir. Ayrıca Duomo di Milano ve Teatro alla Scala’yı birbirine bağlaması sebebiyle mutlaka uğrayacağınız bir noktada bulunur. Buradaki kafe veya retaronlarda bir buzlu kahve içip gelip geçeni izlemek Milano havası koklamanızı sağlayacaktır.

6 resim

Galleria Vittorio Emanuele II

Kaynakça

Öne çıkarılmış görsel: http://www.hello965.com/hotels/milano-italy/

Leave a Reply