IMG_5610 (1)

El Hamra

İki büyük medeniyetin buluştuğu Endülüs’ün Granada şehri, ününü İspanya’nın en çok ziyaret edilen yapısı olan El Hamra Sarayı’ndan alıyor.  UNESCO Dünya Mirasları arasında olan saray o kadar çok talep görüyor ki genel biletleri aylar öncesinden tükeniyor. Şehre adım attığınız ilk anda “Alhambra” özel turlarını görüyorsunuz, şehrin turizmi neredeyse  El Hamra üzerine kurulmuş. Peki bu saray  neden bu kadar önemli?

IMG_5561

Alcazabar

El Hamra’nın temelleri ilk olarak M.S. 889 yılında Roma sur kalıntılarının üzerine kurulan kaleyle atılmıştır. Daha sonrasında Gırnata Emirliği’ni (Nasriler) kuran Muhammed bin Ahmer tarafından  1232 yılında yapılan yenileme ile bugünkü saray kurulmuştur. Fakat  hanedan sarayı haline getirilmesi Granada Sultanı 1. Yusuf tarafından 1333 yılında gerçekleştirilmiştir. Müslümanların Endülüs’den kovulmasına İspanyolların verdiği  isim olan Reconquista döneminin bitmesinden sonra (1492) Kastilyalılarının eline geçmiştir.  El Hamra hem Müslümanların Endülüs’deki hüküm dönemlerinin görkemini hem de Katolik İspanyolların burayı yeniden fethetmesiyle elde ettikleri gücü ve zaferi aynı anda yansıttığı için önemlidir. Maalesef saray uzun yıllar ilgi görmemiş bakımsız kalmıştır. Ancak 19. yüzyıldan sonra tekrar önem kazanmış ve insanlık mirasına sunulmak için onarıma sokulmuştur. Saray, Arapça’da “kırmızı olan” anlamına gelmektedir.

IMG_5635

Nasrid Sarayı

El Hamra kompleksi üç bölüme ayrılmaktadır; cennet bahçeleri denebilecek kadar güzel  Generalife Bahçeleri, kale ve sur kısmı olan Alcazaba ve esas kısım Nasrid Sarayı.

IMG_5645

Nasrid Sarayı Tavan İşlemesi

Nasrid Sarayı’nın içi mükemmel bir şekilde işlenmiş; duvarlar, sütunlar, tavanlar hepsi eşsiz güzellikte. Odaların hepsi ayrı şekilde düzenlenmiş  ve hepsi  ferah alanlara açılmakta.

IMG_5595

Nasrid Sarayı Giriş Bölümü

Fakat yukarıda belirttiğim gibi bilet bulma işi biraz sıkıntılı, çünkü saraya çok talep var ve yetkililer bu kadar insanı aynı anda içeri sokmak istemiyor. İnternette (ticketmaster sayfası) satılan biletler aylar öncesinden tükenebiliyor, her ne kadar bazen yakın tarihlere bilet bulmak mümkün olsa da, 15 Euro’ya satılan genel biletleri internette bulmak   zor.  Onun dışında buraya özel rehberli turlar düzenleniyor ve bunların fiyatları da 35 ve 55 Euro (kişi başı)arasında değişebiliyor.  Ayrıca bilet konusunda bilgi sahibi olmayan turistler için El Hamra’nın resmi bilet ofisinde belli sayıda bilet çıkıyor ama sabah 8’de açılan ofise erkenden akın eden turistler  yüzünden geç saatte bilet almaya gidenlerin çoğu eli boş dönüyor, yani erkenden ofise gitmekte fayda var. Bir de şunu eklemek lazım ki resmi ofisten alınmayan biletlerin bazıları Nasrid sarayını içermiyor olabilir. Bu durumda bu biletlerin alınmasını pek tavsiye etmem.  Benim giriş macerama gelirsek, ben  bunlardan habersiz gidip  Granada’da bilet aradım ve tam bulamayacağımı düşündüğüm anda kaldığım oteldeki yetkili  saat 14:30’da Calle Reyes  Catolicos’da yer alan Alhambra Shop’a gitmemi söyledi. Burada daha öncesinde bilet alıp iptal eden kişilerin biletleri de satılıyormuş. Bu sayede ben istediğim bilete ulaşabildim.

IMG_5417 (1)

Generalife Bahçeri Bölümü

Aldığınız biletin üzerindeki Nasrid Sarayı saatine dikkat edin, çünkü sadece o zamanda Nasrid Sarayı’na girebiliyorsunuz. Onun dışında seçtiğiniz zaman dilimine göre (sabah veya öğleden sonra ) El Hamra içindeki gezinizi düzenleyebilirsiniz.

 

IMG_5564

El Hamra’dan Şehir Manzarası

Leave a Reply