Tabağın Sonunu Ekmekle Sıyırmayı Sevenlerin Adresi: Scarpetta

 

img

Doğma-büyüme bir Ankaralı olarak şehre yeni gelen arkadaşlarımdan Ankara’nın bohem sosyal hayatıyla ilgili birçok şikâyet duyuyorum. Aslına bakarsak, çokta haksız sayılmazlar! Ankara’yı İstanbul ile kıyaslayacak olursak yapılabilecek aktiviteler gerçekten kısıtlı, bunun yanında biz Ankaralılar hafta sonları ya da boş zamanlarımızda güzel yemek ve hoş sohbet için genellikle aynı mekânları ve restoranları seçiyoruz. Yemek için seçtiğimiz bu restoranlar ise genellikle kurumsallaşmış ve menüsünü ezberlediğimiz restoranlar oluyor. İşte ben bu tabuları yıkmak için Ankara’nın ara sokaklarında çeşitli keşifler gerçekleştirdim ve sonuç kesinlikle başarılı!

Scarpetta, Ümitköy’de Mutlukent sitesinde yer alan bir home cafe. İçeriye girdiğiniz anda yayılan cevizli ekmek kokusu az sonra masada yaşayacağınız eşsiz yemek deneyiminin bir habercisi gibi. Bu haberci koku, bizi masaya kadar götürüyor ve doğayla iç içe olan doğru bir kahvaltı durağı bulduğumuzu bir kere daha onaylatıyor. Üstelik masaya oturduğumuz andan itibaren mekânın sahibi bizi tüm içtenliğiyle ve güler yüzüyle ağırlıyor. İşte tam olarak bu yüzden de home cafe tarzı mekânların her zaman daha samimi olduğunu düşünüyorum.

image1 (1)

 

Gel gelelim Scarpetta’nın şu meşhur serpme kahvaltısına! Öncelikle porsiyondan bahsedecek olursak üç kişi olmamıza rağmen iki kişilik kahvaltı bize fazlasıyla yetti. Fazlasıyla kelimesinin altını çiziyorum çünkü burada tabaklar bittikçe arzunuza göre yenileniyor! Kahvaltıda domatessiz yapamayanlar kulübü olarak gittiğimiz bu mekânda iki kez domates tabağımız yenilendi ve porsiyonlar dolu doluydu. Dahası, domates, salatalık ve peynir gibi temel kahvaltı besinlerinin yanında lezzetli kreplerinden tutun da mevsim meyvelerine kadar her şey mevcuttu. Bunlara ek olarak, daha kapısından girerken kokusunu aldığım cevizli ekmekten bahsetmeden geçmek olmaz. Serpme kahvaltımızı beklerken hepimize birer servis açıldı ve herkese Scarpetta’dan birer cevizli ekmek! Önümüze gelen o ekmekler tıpkı yemek öncesi gelen aperatifler gibi açlığımızı yatıştırdı ve kahvaltımıza güzel bir zemin hazırladı. Peynirin bile üç çeşidini yediğimiz Scarpetta’dan ben de arkadaşlarım da oldukça memnun ayrıldık.

Bu kadar güzel, dolu dolu geçen bir kahvaltının ardına kahve içmeden kalkmak olmazdı açıkçası, ne de olsa içilen bir kahvenin kırk yıllık hatırı vardır. Tıpkı kahvaltısı gibi güzel bir sunumla önümüze gelen kahveler sohbetimizi keyifli kıldı, yanında getirdikleri şerbetse ağzımızı tatlandırdı diyebilirim.

img2

Bunlara ek olarak, meraklısına: Scarpetta tabağın dibinde kalan sosu ekmekle sıyırmak anlamına geliyormuş. Lezzetli mi lezzetli yemeklere sahip olan bu kafe için daha güzel bir isim olamazdı sanırım. İnanın bana tabağın sonunda kalan o sos ekmekle bir güzel sıyırılacak! Bu arada, eğer arkadaşlarınızla bir cafede sohbet ederken sohbetin ve gülmelerinizin dozunu biraz fazla kaçırdığınızda üzerinize dikilen o bakışlardan sıkıldıysanız Scarpetta tam da size göre bir mekân. Saatlerce aynı masada oturabilir, arkadaşlarınızla çocuklar gibi şen olabilirsiniz çünkü burası bir kafeden farklı, burası adeta kendi evinizin bahçesi. Ben buraya kahvaltıya gelmeme rağmen yemeklerinin de oldukça başarılı olacağını düşünüyorum. Daha çok denenmeli, daha çok keşfedilmeli diyorum.

Adres: Mutlukent Sitesi 1948. Sok. No:6, Ümitköy/Ankara

 

 

Leave a Reply

2 comments

  1. nazan orçan

    Sevgili Tuğçe Doğan
    Benimde şikayetçi olduğum şehrin her alanına yayılmış, kurumsallaşmış cafe restoranlara dikkat çekmiş olmanızdan dolayı sizi tebrik ederim.Zincir markalar arasında kendine yer bulabilen böyle lokal mekanları keşfedip Ankara’da farklılık arayanlara katkı sağlayan yazınızı çok beğendim.Kaleminizle cevizli ekmeğin tadını damağımda hissettirdiniz.
    Diğer yazılarınızda da Ankara’nın bilinmeyen lezzet mekanlarını bulup benim gibi damak zevki düşkünlerine rehberlik edeceğinizi düşünüyorum.Daha geniş kitlelere ulaşmanız dileğiyle…..

  2. Birsen Güner

    Tuğçe Hanım, bu cok güzel yazınız ve mekanım hakkındaki görüşleriniz beni ve tüm Scarpetta ekibini cok mutlu etti. Bir Bilkent mezunu olarak Bilkentli bir misafirimizden bunları duymak da beni ayrıca sevindirdi. İyi ki gelmişsiniz ve misafirimiz olmuşsunuz. Güzel yorumlarınız icin ve misafirimiz olduğunuz tesekkur ederim. Her zaman bekleriz evinize.