Ankara’da Huzur Dolu Bir Parizyen: La Foule

11006388_420582968117438_7287637696049702648_n

 

Ayrancı Şimşek Sokak’ta konumlanmış, sevimli mi sevimli bir kafe olan La Foule, adından da anlaşılacağı üzere kapıdan girer girmez o muhteşem Fransız esintisini iliklerinizde hissettiriyor. Adını kaldırım serçesi Edith Piaf’ın aynı adlı şarkısından almasından mütevellit mekana girmeden şarkının melodisi zihninizde dolanmaya başlıyor. Fransız stiline uygun olarak dizayn edilmiş mekana girdiğinizdeyse kulağınıza çalınan birbirinden güzel Fransızca şarkılar eşliğinde Parizyen bir havaya bürünüyor ve kendinizi uzak diyarlarda hissediyorsunuz.75848783__O-J1FraTi3KBTJuq2Tp0ORKgsEJfy4rqIpyZ7JR3uU

Karnınızın zil çalmaya başlamasıyla o uzak diyarlardan geri dönüp menüde sizi bekleyen lezzetlerin arasına dalma vakti geliyor. Fransızvari ambiyansına rağmen Café de Paris soslu bonfileden öteye geçemeyen amiyane menüsünün sizi hayal kırıklığına uğratma ihtimali ne yazık ki oldukça yüksek. Siparişlerinizi beklerken servisin yavaşlığından dem vurmanızsa kaçılmaz ama yüzlerinden sıcak bir gülümsemeyi eksik etmeyen çalışanlar sayesinde tüm serzenişlerinizi unutabilirsiniz.

İncir soslu bonfile

İncir soslu bonfile

Siparişleriniz geldiğindeyse yemeklerin zevkli sunumu ve lezzeti, menünün yarattığı hüsranı tamamıyla alıp götürüyor. Her ne kadar Fransız mutfağı yetersiz kalmış olsa da menüde rahatlıkla damak zevkinize uygun bir lezzet bulabilirsiniz. Et yemekleri, makarnalar, sandviçler…Siz de tatlı ve tuzlunun muhteşem uyumuna hayran olanlardansanız tercihinizi erik soslu biftek veya incir soslu bonfileden yana kullanabilirsiniz. Klasiklerden vazgeçemeyenler içinse Café de Paris soslu bonfile de oldukça lezzetli bir seçenek. Etler öyle kıvamında pişirilmiş ki iyi pişmiş dediğinizde önünüze gelen o kurumuş etten eser yok.

İncirli hurmalı tatlı

İncirli hurmalı tatlı

Tercihinizi hangi yemekten yana kullanacağınız tamamen sizin damak zevkinize kalmış ama tatlı faslına geçtiğinizde mekanın alametifarikası incirli hurmalı tatlıyı kesinlikle es geçmeyin. Yeri gelmişken mekanın Ankaralı çayseverlerin gönlüne taht kurabilecek bir çay menüsüne sahip olduğunu da hatırlatalım. Kıcasası La Foule, ince düşünülmüş Fransızvari ambiyansı, güzel müzikleri, lezzetli yemekleri ve makul fiyatlarıyla pek çok Ankaralının gönlünü kazanabilecek bir mekan. Eğer kafe işletmeciliğindeki Fransız hegemonyasından sıkılmadıysanız Fransız esintilerinin arasında keyifli bir muhabbet için en kısa zamanda yolunuzu LaFoule’e düşürmenizi öneririm. Bon appetit!

Leave a Reply