Yurt Odanıza Hayat Katacak Bitkiler

Kendinize ait bir yerinizin olması büyük bir özgürlük gibi görünse de, öğrenci yurtlarının ve evlerinin çoğu zaman gerçek bir ev hissi yaratmaması ufak da olsa bir sorun. Kimileri çözümü ufak dekor çabalarında bulsa da, sizlere hem oksijen üretecek, hem size arkadaşlık edecek, hem de güzel görünecek bir önerim var: Bitkiler!

Kurdele çiçeği

Her koşula uyum sağlamasıyla ünlü kurdele çiçekleri, bakımlarının kolay olması ve az yer kaplamalarıyla öğrenciler için biçilmiş kaftan. Direkt ışığa ihtiyaç duymamaları, gerektiğinde kesilerek küçültülebilmeleri de diğer artıları. Çiçeksiz ve görece basit görünüşleri de yurt odalarının havasına kolayca uymasını sağlayacak.

spiderplant

Kurdele çiçeği ve mücevher bitkisi

Mücevher bitkisi

İyi şans simgesi olarak da görülen bu bitkiler düzenli sulandıkça sorunsuz büyüyen, daima yeşil bir bitki. Yüzyıllardır evlerde yetiştirilen, ofislerde de tercih edilen mücevher bitkileri, Ankara’nın hava şartlarında kolayca yaşayabilir. Bitkiniz biraz büyüdüğünde yapraklarından yeni bitkiler üretip arkadaşlarınıza hediye etmek bile isteyebilirsiniz!

Aloe vera

Aloe vera (ortada)

Aloe vera (Tıbbi Sarısabır)

Yanık, kesik gibi ufak yaralanmaların tedavisinde kullanılan, jeliyle cilt bakımı yapabileceğiniz aleo vera güneşi seven, ama güneşsiz de kolayca yetişebilen bir bitki. Onu koyabileceğiniz bir pencere kenarınız varsa gerisi sorun değil, çünkü su konusunda oldukça nazsız.

sukulent

Sukulentler

Sukulent (Etli Bitki)

Kuru havadan hoşlanan bu dayanıklı bitkiler Ankara’nın kışına dayanabilecek, hem de vize haftalarında su vermediğinizde size küsmeyecek, çiçek veya yaprak dökmeyeceği için size fazladan hiçbir iş çıkartmayacak… Kısaca tam bir yurt odası bitkisi, üstüne üstlük birçok farklı türü var. Azıcık ışık alan bir yere koyun, yeter.

fesleğen

Fesleğen

Fesleğen

Rüzgar ve soğuk sevmeyen fesleğenler başta biraz nazlı gözükse de, güzel kokuları buna değer. Yıllık bitki olmaları sebebiyle size tüm yıl eşlik edemeyecek bir bitki. Yazın eve dönerken annenize götürüp güzel bir fesleğenli makarna yemeğe ne dersiniz?

Şans bambusu

Şans bambusu

Şans bambusu

Aslında bambu olmayan bu bitki suda yetişiyor. Şeffaf bir saksıda su ve çakıllarla yetiştirebileceğiniz şans bambuları, çiçeksiz formlarıyla hem modern hem de dikkat çekici.

kaktüs

Fincanda kaktüs keyfi

Kaktüs

Bakımı kolay ufak bitkilerden bahsedip kaktüsleri anmamak imkansız elbette. Sayısız farklı türüyle hem bulması hem bakması oldukça kolay bu bitkileri farklı saksılara dikerek odanız için istediğiniz türde bir atmosfer yaratmak için kullanabilirsiniz.

Görsel kaynakları:

http://houseplants.about.com/od/foliageplants/p/SpiderPlant.htm

http://www.costafarms.com/get-growing/slideshow/top-plants-for-college-students

http://thelala.com/5-cute-plants-will-brighten-college-dorm/

http://www.kollabora.com/projects/succulents-vintage-cups

http://yard.ericteske.com/2015/02/crassula-argentea-10-day-propagation.html

http://www.frommydiningtable.com/raspberry-yogurt-for-kids/

 

Leave a Reply