Yeni Bir Dil Mi Öğreniyorsunuz? İşte Birkaç Sır

Kelimeleri bir bağlama bağlı olarak öğrenin.

Kelime ezberlemek, öyle ya da böyle, zor bir uğraş. Kelimeleri gerçekten öğrenmek için onları bir cümle içinde, internetteki bir espriyle, gördüğünüz bir dergide, aldığınız bir ürünün üstünde görüp o şekilde öğrenirseniz daha kalıcı olacaktır. Bir listeden ezberliyorsanız bile, bu kelimeleri hemen basit cümlelerde geçirmeye çalışmak verimliliğinizi arttırabilir.

Niçin öğrenmek istediğinizi belirleyin.

Okulda bir dersi geçmek için öğreneceğiniz şeyle, o dilde iş yapmak için çalışacağınız şeyler farklı olacaktır. Belli bir alana odaklanmanın dışında, neden öğrendiğinizi bilmek sizin için bir motivasyon kaynağı olabilir.

multilingual

Hata yapacağınızı kabullenin.

Dil öğrenmenin en büyük handikabı, birden bir bebeğin konuşabilme seviyesine inmek. Derste olsun, hedef dilinizi sizden daha iyi konuşan biriyle iletişim kurmaya çalışırken olsun, hata yapma endişesiyle öğrenme sürecinden kendimizi çektiğimiz olabiliyor. Kendinizi rezil ede ede konuşun gerekirse. Dil öğrenmek düşe kalka gidilen bir yol, yeri gelince bir kelimeyi karıştırıp dünyanın en komik anlarını yaşamak lazım. Hata yapacağınızı baştan kabullenirseniz daha çok konuşur, daha çok cümle kurar, kaçmayı bırakıp düşe kalka daha hızlı öğrenebilirsiniz.

Kendinizi öğrenmek zorunda bırakın.

Telefonunuzu hedef dilinize ayarlayın. Birine mesaj yerine ses kaydı gönderebilir, yanlışlıkla bir resmi silebilirsiniz başta. Ancak tamamen yeni bir dilde bir telefonla, bilgisayarla baş başa kaldığınızda öğrenmek zorunda kalıyorsunuz. Tatile giderken yanınıza sizi eğlendirebilecek hiçbir şey almayıp hedef dilinizdeki bir kitabı alarak kendinizi okumak zorunda bırakabilirsiniz. O dili sizden çok konuşabilen bir arkadaşınız varsa sizle yalnızca o dilde iletişim kurmasını rica edebilir, kendinizi dili kullanmak zorunda bırakabilirsiniz.

Language

Hedef dilinizdeki bir sözlüğü kullanın.

Bir kelimeyi anlarken altı yeni sözcüğü anlamaya çalışıp sözlükte kaybolacak mısınız? Evet. Ancak hemen sıkılmayın. Bu esnada birçok yeni sözcükle karşılaşacağınız gibi, kendi dilinizle düşünmeye ve sürekli çeviri yapmaya zorlanmadığınız için öğrenmeye çalıştığınız öğrenme süreciniz daha verimli hâle gelebilir.

Sizinle çalışacak/konuşacak/öğrenecek bir partner bulun.

Günde birkaç mesajla konuşuyor bile olsanız bu yola biriyle çıkmak, hem birbirimizi motive etmek hem de konuşma alıştırmaları yapmak için, gerektiğinde “bu cümle nasıl kuruluyordu,” diye sormak için harika bir fırsat.

procurement_conversation

Günlük tutun.

Kendi kendinize cümle kurabilmek için yazma alıştırması yapmak şart. Hem gündelik kelimeleri öğrenip hem de bildiğiniz dilbilgisi konularını doğal kullanışlarına oturtmak için basit olayları anlattığınız kısa günlük yazıları aynı zamanda her gün hedef diliniz için bir ufak çalışma yapmanıza sebep olacak.

Kendi kendinize konuşun.

Kelime okunuşları ve cümle kurma yeteneklerinizi geliştirmek için birebir. Kendinizi konuşurken duymak motive olmanıza da yardımcı olabilir.

En çok kullanılan kelimeler listeleri en yakın dostunuz.

Bir dilde en çok kullanılan 1000 kelimeyi bildiğinizde konuşma yoluyla kurulan iletişimin 80%sine hâkim oluyormuşsunuz. Nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız en sık kullanılan kelimelerden, veya günlük konuşma için gerekebilecek sözcüklerden oluşan farklı listelerden faydalanabilirsiniz.

Kafanızın içinde çalışmaya devam edin.

Kendi kendinize hedef dilinizde bir şeyler anlatmaya çalışın, örneğin dersten derse yürürken çevrenizde gördüğünüz şeyleri isimlendirmeye veya betimlemeyi deneyebilirsiniz. Bir şeyi beklerken son çalıştığınız kelimeleri içinizden tekrar edebilir veya herhangi bir konuda kendi kendinize içinizden bir diyalog kurmayı deneyebilirsiniz.

Language Master

Language Master

Dili konuşanları yalnızca dinlemeyin, dudaklarını da izleyin.

Söylemesi zor olan kelimeler için bu ipucu oldukça faydalı. Bulabildiğiniz her yerden, Youtube’dan, dizilerden, podcastlerden, anadilini konuşan insanları dinlemek zaten yapılması gerekenlerden. Ancak dinlemekle kalmayın, dudakların nasıl hareket ettiğine dikkat ederseniz telaffuzunuz çok daha hızlı gelişebilir.

Suya parmağınızı sokmayın, atlayın gitsin!

Dil öğrenmek korkutucu bir süreç belki. Ama öğrenmek isteyip bir endişeyle başlayamazsak bir yol almak da mümkün olmuyor. Korkmayın, neresinden başlarım diye çekinmeyin, başlayın gitsin.

 

Görsel Kaynakları

https://www.theodysseyonline.com/language-learning-study-abroad-tips-ball-rolling

Week 3’s class : Theories of language learning

http://www.shouldwe.org/issues/compulsory-foreign-language-learning

Avoiding the Language Traps that Hurt Your Leadership

http://www.ulapland.fi/Suomeksi/Ajankohtaista/Sivua-ei-loytynyt

Leave a Reply