Üniversiteye Başlamadan Önceki Yaz Yapmanız Gereken 14 Şey

Gelecek sonbaharda üniversiteye başlayacaksınız, sınav stresi nihayet buharlaşıp uçmuş ve bu yazı nasıl geçireceğinizi bilememekten kaynaklanan bir boşluk içindesiniz… Hem güzel bir yaz geçirip hem de hayatınızın yeni bir bölümüne yumuşak bir geçiş yapmanın yollarını arıyorsanız, çözüm burada:

      1.  Üniversitenizin bulunduğu şehri tanımaya çalışın.

Şehir dışında bir üniversiteye gidecekseniz, bu şehri tanımak büyük bir avantaj. Nereden alışveriş yapabileceğinizi, nereden toplu taşıma araçlarına binebileceğinizi bilmek gibi gündelik işlerin yanı sıra şehrin neresinde yenip içilir, nereler dolaşılabilir, gitmek isteyebileceğiniz sergi, tiyatro gibi etkinlikler nerede yapılır, havaalanına nasıl gidilir gibi soruların cevaplarını, o cevaplara hemen ihtiyaç duymadığınız bir zamanda öğrenmek ileriye dönük stresinizi yatıştıracak.

Picture1_800x400

 1. Saçınızı kestirin.

Basit gibi görünse de, alışkın olmadığınız bir şehre gidip, henüz şehri kafanıza bile oturtamamışken kuaför derdine düşmek oldukça gereksiz. Böyle ufak işleri okul yılından önce halletmek size zaman kazandıracağı gibi, yeni tanışacağınız herkes de sizi yeni saçınızla bilecek.

 1. Doktor ve diş hekimi kontrollerinize gidin.

Sonradan önemli derslerinize veya sınavlarınıza denk gelebilecek randevular yerine, doktorlarla olabilecek rutin işlerinizi okul başlamadan halledin. Üniversite için şehir değiştirdiyseniz bu daha da önemli, ilk kez göreceğiniz bir doktor yerine sizi yıllardır takip eden bir doktorla rutininizi devam ettirmek sizi hem yeni doktor arayışından, hem de tanışıp kendinizi en baştan açıklamak zahmetinden kurtaracak.

Student cooking

 1. Çamaşır yıkamayı ve basit yemek pişirme becerilerini öğrenin.

Bunları ihtiyaç duyduğunuzda aceleyle de yapabilirsiniz. Yine de o anın paniğini yaşamamak, annenizi arayıp sormamak veya arama motorlarıyla güreşmemek için yazın biraz pratik yapmak makul bir fikir.

 1. Oda/Ev arkadaşınızla görüşün, birbirinizi daha yakından tanımaya çalışın.

Eğer gelecekteki oda arkadaşınızın kim olacağını yurtlara taşınmadan önce öğrenme şansınız varsa, bu şansı onunla tanışıp kaynaşmak ve karşılıklı huzurunuz için kuralları ve limitleri belirlemek için kullanabilirsiniz.

Kaplan Intrnational Colleges

 1. Faturalarınızı ödeme gibi işleri tek başınıza yapmayı öğrenin.

Bu güne kadar her türlü parasal ve bürokratik işinizi ebeveynlerinize yaptırdıysanız, sorumluluk alma vakti geldi.  Banka hesapları, kendinize ait faturalar, okula dair ödemeler, resmi dairelerle çıkabilecek işler; artık hepsini kendiniz yapabiliyor olmalısınız. Bu konularda sorularınız ve çekinceleriniz varsa öğrenin, rahatlayın.

 1. Ödevler, projeler, quizler ve sınavlar üzerinize yağacak… Kendinizi organize edeceğiniz bir metot bulun.

Ajandalar, aylık büyük takvimler, kendi istediğiniz gibi düzenleyebileceğiniz “bullet journal”lar seçenekler arasında. Lisenin aksine, önemli tarihler size neredeyse hiç hatırlatılmayacak ve kendinizi yazılı hale getirmediğiniz her şeyi unuturken bulduğunuz da çok olacak. İş yükünün altından kalkmak için daha düzenli ve planlı olmanız gerektiğini, her zaman yanınızda taşıdığınız bir ajandadan daha iyi ne hatırlatabilir?

PLANNER-LAYOUT

 1. Kıyafet ve yurt odası gereçleri için alışverişe çıkın.

Okul başladığında bunları almaya vaktiniz olmayabilir veya acil ihtiyaçlarınızda neyi nereden alacağınızı hemen öğrenemeyebilirsiniz. Bu aşamayı yazın yaşayıp okula hazırlıklı başlamakta fayda var.

 1. Aile ve arkadaşlarınızla zaman geçirin.

Herkes başka şehirlere gidip derslere gömülmeden önce lise arkadaşlarınızla görüşün. Artık ailenizle yaşamayacaksanız onlarla zaman geçirin. Ailenin özel günlerinde okul veya diğer sebeplerle eve dönemeyecekseniz bunlar için peşin peşin gönül alın.

f1142b733975827ec45cbf3b58cccdd8

Yeşilçam’ın büyüklerini örnek alın: dostlarla gülün, eğlenin.

 1. Spor yapın.

Üniversiteye daha fit başlamak gibi bir hedefiniz varsa tam zamanı. Üniversite sınavına hazırlanmanın kazandırdığı hareketsizliğe inat, gündelik yaşantınızda bir spor rutini yaratmak ve bunu okul yılı içinde sürdürmek istiyorsanız bu alışkanlığı kazanmanın da tam zamanı.

 1. Rahatlayın.

Yazınızı dolduracak birçok iş sizi bekliyor. Ama rahatlamayı unutmayın! Stresli bir sınavdan yeni çıktınız ve birkaç aylık tembellik hakkınız. Üniversite tüm hızıyla başlamadan önce sakin, rahat, eğlenceli bir yaz geçirin.

 1. Şu an yaşadığınız şehirde gezmeyi sevdiğiniz yerleri bol bol gezin, yapmayı sevdiğiniz şeyleri yapın.

Üniversite için başka bir şehre taşınacaksanız özleyeceğiniz, orada bulamayacağınız şeyler olacak. Ev özlemi başlamadan giderilemez ama belki de bir daha yaşamak için tam zamanlı olarak dönmeyeceğiniz şehrinizde güzel anılar edinmek için bu yaz son şansınız olabilir.

 1. Yeni bir hobiye başlayın.

Bir süredir ilginizi çeken ama üniversite sınavı yoğunluğuyla ilgilenemediğiniz konular varsa bunlara yönelmek için kocaman bir yazınız var. Üniversiteye başladığınızda aynı ilgileri paylaşan insanlarla iletişime geçip kendinizi geliştirme imkanınız olacak. Bir hobiye sahip olmak sosyal anlamda da işinizi kolaylaştıracak, basit ama etkili bir adım.

social_media_freak

 1. Sosyal medya hesaplarınızı temizleyin.

Yeni insanlarla tanışacak, başvurduğunuz bazı kulüpler ve stajyerlikler için sosyal medya hesaplarınızda geçmişe yönelik araştırma yapıldığını göreceksiniz. Eğer çok da hoşunuza gitmeyen veya türlü sebeplerden ötürü uygunsuz kaçacak durum güncellemeleriniz, fotoğraflarınız, tweetleriniz veya hesaplarınız varsa onları okul başlamadan silin.

 

Görseller:

User Journey Mapping – Designing the Ideal Journey

http://theknowledgeplymouth.co.uk/student-cookbooks-to-last-you-the-year/

http://www.global-yurtdisiegitim.com/ingiltere-yaz-okullari/kaplan-international-bournemouth-yaz-okulu

https://tr.pinterest.com/pin/573716440001624685/

http://hustleandhalcyon.com/

https://www.hastac.org/blogs/shawnclark101yahoocom/2015/12/10/through-eyes-social-media

 

 

Leave a Reply