Tel Tokayla 1950’lere Dönmek: “Pin Curl”

Moda tarihi de insanlık tarihi gibi kendini tekrarlamaktan hoşlanıyor, bu inkâr edilemez. Retronun ve vintage giyinmenin engellenemez yükselişi de tüm hızıyla devam ediyor. İkinci el dükkânlara soygunlar düzenliyor, yeni üretim retro kıyafetleri sık sık kullanarak modaya ayak uyduruyoruz. Geriye ne mi kalıyor? Tabi ki de saç!

marilyn

Marilyn Monroe saçlarını sararken

Arama motorları size 50li yılların saç modelleri için sayısız video sunuyor, ama gerçek retro âşıkları için bu modelleri maşa gibi görece yeni aletlerle yapmak yeterli değil. Benim de üyesi olduğum bu grup, Marilyn Monroe’nun, Grace Kelly’nin, Rita Hayworth’ın ve Lauren Bacall’un saç modellerini denemek istediklerinde, onların altmış yıl önce yapmış oldukları şekilde denemek isteyen ve sayısı dünyada giderek artan kadınlardan oluşuyor. Bu büyüyü birebire en yakın şekilde yakalamak için kullandığımız yöntemin adıysa “pin curl”, yani tel tokayla kıvırma.

lauren bacall

The Big Sleep (Birleşen Kalpler) filminde muhteşem saçlarıyla Lauren Bacall

Topuzun nasıl sayısız varyasyonu varsa, pincurl’ün yarattığı sonuç da sizin sarma sayınıza, saç uzunluğunuza ve yapınıza, kullandığınız şekil verme ürününe (köpük, sprey gibi) ve bu işteki ustalığınıza bağlı olarak değişiyor ve farklı sarma yöntemleri de mevcut. Saçınızın bu yönteme verdiği tepkiye ve zevkinize göre zamanla yöntemlerinizi geliştirebilir, sarma sayınız ve sıklığınızla oynayabilir, farklı varyasyonlar yaratabilirsiniz. Aşağıdaki yöntem, Pin curling 101 olarak görülebilir.

pincurl

Nasıl sardığınız önemli! Bakınız sonuçlar…

Hazırsanız başlayalım!

 1. Yıkadığınız saçlarınızın nemini havluyla alın.
 2. Tercihen şu şarkıyı açın. Çünkü havaya girmek önemli.
 3. Hiçbir düğüm kalmayacak şekilde saçınızı iyice tarayın.
 4. Modelin daha kalıcı olması için saç köpüğü kullanacaksanız bu adımda kullanın.
 5. Saçınızı yandan ayırın. Tercihen ortaya yakın veya oldukça yandan olabilir, ama şu an için çok abartılı olmamasını tavsiye ederim.
 6. Saçınızın yandan ayırdığınız için miktarca fazla olan tarafını, sizi meşgul etmemesi için, bir tokayla geçici olarak bağlayın.
 7. Üzerinizde çalıştığınız tarafı da üç yatay parçaya ayırın ve kullanmayacağınız bölümleri şimdilik tokalayın.
 8. Elinizde kalan az miktardaki saçı üç parça olarak sarıp tel toka ile tutturacaksınız:
  1. Elinizdeki saç parçasına (eğer önceden köpük kullanmasaydınız) iyice saç spreyi sıkarak kalıcı bir bukle elde edebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra saçı kafanızın gerisine ve yukarıya doğru çekin ve saçın ucunu bir yuvarlak oluşturacak şekilde saçın kendisine sarmaya başlayın.
   fgerrs

   Yazarınız bu yazıyı anlaşılabilir kılmak için her şeyini ortaya koydu!

  2. Saçı kendine sararak, kendi içinde yuvarlayarak, saçın sonuna kadar gelin. Saçtan yapılma, içi boş bir çemberiniz olmalı.
  3. Bu çemberin içinden bir tel toka geçirerek çemberi kafanıza tutturun. Tel toka çemberi bir noktada kesmeli. (İki noktadan keserse çemberi bastırarak düzleştirir ve saçın hacmini azaltır.)
 9. Bu işlemi üç kez tekrar ettiğinizde daha önce tokalayıp ayırmış olduğunuz bölümlere de aynısını uygulayarak saçınızın asıl büyük ayrımına gelin.
 10. Burası büyük ayırım olduğu ve hacimce daha çok saç taşıdığı için burayı ilk etapta üç yerine dört yatay parçaya ayırarak tüm adımları aynen uygulayın.
 11. Başınıza tokaları tutması için ince bir eşarp bağlayın ve işinize bakın! Bu şekilde uyuyabilirsiniz, tokalar batmayacaktır. Saçınızı doğal kurumaya bırakabilir veya eşarbın üstünden kurutma makinesiyle büyük bir sabrın da yardımıyla kurutabilirsiniz.
 12. Uyandığınızda/Saçınız tamamen kuruduğunda eşarbı açın ve tel tokaları teker teker çıkartmaya başlayın. İlk anki görüntü pek iç açıcı olmayacak, cesur olun.
 13. Büyük olasılıkla şu an bozulmuş bir afro peruk takıyormuş gibi hissediyor ve bunun Lauren Bacall’un saçıyla ne gibi bir ilişkisi olabilir, diye düşünüyorsunuz. Elinize dişli olmayan, büyük bir tarak alın ve saçınızın oluşturduğu yuvarlakları acımasızca tararken, dün saçınızı iyice tarayıp sarmış olduğunuz için dua edin. Doğru yapılmış pincurl’ü taramak can yakmaz ama yine de ilk taramada saçınızı elinizle kökünden tutarak tararsanız kökünü çekmez ve acıtmazsınız.
 14. Bukleleri iyice açana kadar taradıysanız, artık tarayıp düzleştirme kısmını köklere kaydırmalısınız. Kulağınıza kadar olan kısımda büyük dalgalanmaların olmaması 50lilerin pincurl’ünün başlıca özelliğidir. İlk pin curl’ümü yaptığımda saçımı 45 dakika boyunca taramam gerekmişti, sonucun güzel olacağından (ve öğrendikçe bu sürenin 10 dakikaya düşeceğinden) emin olun.
 15. Saç diplerinizin düz, uçlarınızınsa merinos koyun tüyü gibi kıvırcığımsı olduğu aşamaya geldiyseniz tüm bu çaba yakında meyvesini verecek demektir. Saç uçlarınızı sol avuç içinize toplayın. Saç elinizdeki tarakla saçı, elinizde tutarken tarayın. Eliniz saçın buklelerini salmasına ama formunu tamamen kaybetmemesine yardım edecek. Sonuçtan memnun olana kadar saçınızı tarayın.
 16. Artık hazırsınız! Bir selfie çekmeyi (#50lerdekadinolmakzormus) ve herkese Marilyn Monroe’nun bir numaralı saç sırrını öğrendiğinizi söylemeyi hak ettiniz.
Lake

Veronica Lake altın saçlarını tararken

Saçınızı yıkamamaya ne kadar dayanabiliyorsunuz bilmiyorum ama bu model her sabah beş dakika bile almayan minik dokunuşlarla birlikte birkaç gün muhteşemliğini koruyor. Acemilik hataları yüzünden bukleler aşırı açılıp düzleşebilir ama bu çok ufak bir ihtimal. İlk yapışınızda size çok zahmetli gelse de, sonuçtan etkilenmeseniz de alternatif bir yöntem olarak arada sırada uygulamaya devam ederseniz kısa zamandaki yönteminizi geliştirip değiştirerek başarılı bir pin curlcü olabilirsiniz. Bu yöntem yalnızca dalga yaratmak için değil, saça hacim vermek için de birebir. Buklelerin büyüklük ve sıklığını ayarlayabiliyor olmanız (saçınızı kaç parçaya ayırdığınıza göre: çok parça, çok ve sık bukle demek) da cabası. Hem hangi kadın tüm bu efsane Hollywood yıldızlarıyla bir şeyi paylaşmak istemez ki?

“Ay şekerim, inanır mısın, Rita Hayworth da zamanında saçını böyle yapıyormuş,” demeler dileğiyle…

 

Görsel Kaynakları:

http://s742.photobucket.com/user/aletea_2009/media/varios/Annex-BogartHumphreyBigSleepThe_09.jpg.html?t=1260731685

http://lisawallerrogers.com/2015/01/31/veronica-lake-the-peekaboo-girl/

Kolajlar yazar tarafından hazırlanmıştır.

Leave a Reply