Önceki yazılarımda Ege’yi konu edinmem, eminim dikkatinizi çekmiştir. Baktım ki, Ege hayranlığım dinmek bilmeyecek, ben de bir yazı dizisine başlamaya karar verdim.Güzel ülkemizin gezilip görülecek büyüleyici yerlerini bölge bölge ele alacak bu yazı dizisinin ilk durağı elbette Ege bölgesi olacak. Benim gibi bir Ege hayranından başka ne beklenebilir ki!

İlk durak Bafa

İlk durağımız  Aydın ile Muğla topraklarında yer alan Bafa Gölü. Bu göl, ege bölgemizin en büyük gölü. Doğal yaşam ilginizi çekiyorsa, burası tam size göre. Göl etrafında doğa yürüyüşleri yapabilir, kamp kurabilirsiniz. Öte yandan göldeki adalar Helenistik dönemden kalma kalıntılar da barındırıyor. Athena tapınağı ve  Agora da Kapkırı Köyü’nde yer alıyor. Bafa gölü Söke’ye 25 km mesafede yer alıyor ve yaklaşık 60 km2lik bir alana yayılıyor.

Bafa Gölü

Bafa Gölü

Bafa gölü yakınlarında konaklama seçenekleri arasında ilk sırada “Agora Pansiyon” yer alıyor.

Bir diğeri Kula

Divlit Dağı

Divlit Dağı

Bir diğer durağımız Manisa. Kula ilçesinde Osmanlı mimarı özelliklerini taşıyan 18. ve 19.yy yapısı evleri ile ünlü. Öte yandan Divlit yanardağı bölgesinde, Türkiye’nin en önemli ve en geniş oluşumlu volkan konilerini görmek mümkün. Toprağa, yer şekillerine ve mimariye düşkün iseniz, Kula tam size göre.

 

Bu bölgede konaklamak için “Villa Estet Bağ Hotel” ideal bir yer. İnternet sıralamasında zirvede yer alıyor.

Vazgeçilmezimiz Bodrum

Bu  yazımızdaki son durağımız Muğla ilimize bağlı Bodrum ilçemizdeki ‘Sualtı Arkeoloji Müzesi’ olacak. Arkeolojiye, müzelere meraklıysanız ve standart müze formatından çok daha farklı bir deneyim arıyorsanız, bu müze tam size göre. Ayrıca burası çağdaş müzeciliğin önemli bir parçası, çünkü burası Avrupa’nın en iyi sekiz müzesi arasında gösteriliyor. Müzede Tektaş Batığı, AmphoraSergilmeleri, Doğu Roma Batığı, Karyalı Prenses Salonu en ilgi çeken bölümler arasında yer alıyor. Pazartesi hariç her gün açık olan müzenin giriş ücreti ise 10 lira. Karyalı Prenses Salonu ve Cam Batığı için ise ekstra ücret ödeniyor.

Bodrum Su altı-1

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum gibi pansiyon ve otel zengini bir bölgede konaklama seçimi yapmak zor da olsa, listenin başında “Arriba Pansiyon” ve “Artemis Bodrum” yer alıyor.

Bodrum Su altı-2

Leave a Reply