Ortadoğu’da Moda Rüzgarı

 

Geçtiğimiz sezon Dubai görkemli bir defileye ev sahipliği yaptı. Dünyanın en yüksek binası olan Burj Khalifa ‘ da gerçekleşen bu unutulmaz defilenin sahibi moda dünyasında attığı her adımla büyük ses getiren ve moda dünyasında “kaiser” olarak nitelendirilen Karl Lagerfeld idi. Özel ve tamemen insan gücü ile yapılmış bir adada, Jumeriah Beach Park’da gerçekleşen defile de Lagerfeld 2015 Chanel Cruise Koleksiyonunu tanıttı. Defilede tanıtılan parçalardan söz etmeden önce “Neden Dubai? “ sorusunun cevabını Karl Lagerfeld’in vizyonu ile harmanlayarak cevaplamak istiyorum.

Picture1

Chanel, Fendi ve KL gibi devleşmiş markalara tasarım yapan Karl Lagerfeld’ i diğer birçok modacıdan farklı kılan zamansız ve evrenin farklı köşelerinden ilham alarak hazırladığı tasarımların yanında adeta bir şölene dönüşen defileleridir. Bunlara en büyük örnek geçtiğimiz yıllarda Singapur, Venedik, Versay Sarayı ve Dallas’da gerçekleşen defilelerdir. Dubai’de gerçekleşen ve alışılmışın dışında olan bu Ortadoğu defilesi, tanıtılan tasarımlar ve moda şöleni olarak antik köklerden esinlenilmiş olmakla birlikte gelecek odaklı bir modern-şark sunumuydu. Folklorik bir havada geçen defile Coco Chanel’in de cazibesiyle doğudan ve batıdan lüks severleri egzotik bir atmosferde birleştirdi. Oyuncu Freida Pinto, Tilda Swinton, Saudi Prenses Deena Al-Juhani bunlardan birkaçıydı. Dubai’nin egzotik sam yeli kokusunun yanında 2005 yılından beri Moda haftalarına ev sahipliği yapan ve Orta Doğu’da devleşen bir moda ve lüks merkezine dönüşen şehir tıpkı Paris, New York, Milano kadınları hatta onlardan da tutkulu moda severleri barındırıyor. Vogue İngiltere’nin yazarlarından Laura Bailey, defile esnasında Suudi Prenses Deena Al-Juhani Abdulaziz ile moda üzerine olan sohbetlerinden her daim benim mayo olarak giyindiğim parçaları o kıyafetlerinin içine giyinmek zorunda olsa da asla erişemeyeceğim bir moda bilgisine sahip diye bahsediyor.

Picture2

Tasarımlar, bir Karl Lagerfeld klasiği olarak defilenin gerçekleştiği ortamdan esinlenerek sunulmuştur. Mankenlerde Ortadoğu kadınlarından esinlenerek yoğun ve gösterişli göz makyajı tercih edilmiş. Karl Lagerfeld’ in Binbir Gece Masalları’ndan ilham alarak hazırladığı defile şalvar pantolon, çini porselen, puşi deseni ve çarık ayakkabılar gibi doğu kültüründen izler taşımaktadır. Uçuşan şifon kumaşların da yer aldığı, Hint esintisi içeren tasarımların yanında, Karl Lagerfeld kanımca doğunun sıcak rüzgarlarından esinlense de kullandığı pastel, keskin olmayan renkler, simetrik dikişler ve küçük siyah ceketler CocoChanel çizgisinden asla şaşmadığını gösteriyor.

 

Karl Lagerfeld, bedeni gittikçe küçülse de moda dünyasında alışılmışın dışında dev işler yapmaya devam ediyor. Kuşkusuz ki Dubai’de gerçekleşen 2015 Chanel Cruise Koleksiyonu doğu ve batı moda dünyasını tek solukta birleştirdiği ve Orta doğuda patlayan bombaların, dökülen göz yaşlarının arasında yeni bir soluk getirdiği için Karl Lagerfeld yine eşsiz bir olaya imza atmış gözüküyor. Son zamanlarda sanatta ve modada “Eurocentric ” akım yerini daha oryantalist, etnik ve bilinmezliklerle dolu Ortadoğu rüzgarına götürüyor. Sonraki yazılarımı, kimine göre uzak diyarlar kimine göre aslında bir parçası olduğumuz Ortadoğu ve Arap dünyasından esintilerle yazmak için sabırsızlanıyorum.

Kaynaklar:
http://www.vogue.co.uk/news/2014/05/22/chanel-cruise-show-dubai-ss15-karl-lagerfeld-video-diary
http://jumbom.com/2015-chanel-cruise-koleksiyonu/

Leave a Reply