Planlı Bir Yaşama Rengarenk Adım

Şu bir gerçek; zaman adil. Diline, dinine, ırkına bakmaksızın gün herkese 24 saat. Ancak gününüzden azami verimi elde edebilmek tamamen sizin elinizde. Özellikle de okulların açıldığı, sınavların- projelerin başladığı şu zaman diliminde biriken işleri zamanında elden çıkarabilmek için planlı bir yaşam şart. Bu yolda da en büyük yardımcımız yaşam planlayıcıları.

Yaşam planlayıcıları sıradan ajandalardan biraz daha farklı. Kullanıcıların her türlü aktivitelerini planlamaya yönelik hazırlanmış olmaları en büyük farklılık. İçlerinde yıllık ve aylık takvimlerin yanı sıra genellikle haftalık, nadiren de günlük planlama sayfaları bulundurmakta.

Planlayıcı dünyasının lideri şüphesiz ki Erin Condren. Kendi gününü planlamak için tasarladığı planlayıcıları 2004 yılında arkadaşının yönlendirmesiyle satmaya başlayan Condren, kısa zamanda yenilikçi tasarımları, planlayıcıları kişiselleştirme imkanları ve renkli stickerlarıyla marketi tekeline almıştır. Dış kapakları ve eklenebilen aksesuarlarıyla hiçbir planlayıcı birbirine eş değildir. Planlayıcılar altın-gümüş kaplamalı olup olmadıklarına göre 50-65 $ aralığında değişmektedir. Yaşam planlayıcıları yatay, dikey ve zaman çizelgeli olmak üzere üç farklı şekilde tasarlanmıştır. Bunların yanı sıra Öğretmen Planlayıcıları, Düğün Planlayıcıları, davetiyeler ve defterler de kullanıcılara sunulmaktadır. Planlama komitesi, yatırım değerinde gödükleri Erin Condren Yaşam Planlayıcı’larına uygun sticker ve dekoratif bantlardan oluşan bir yan sanayi oluşturmuş ve planlama deneyimini farklı bir boyuta taşımışlardır. Bu da etsy.com’un bilinirliğinin artmasına ve Youtube’da “Plan with me” (Benimle Planlayın) başlıklı videoların popülerleşmesine sebep olmuştur.

ECLP

ECLP yatay

ECLP dikey

ECLP Saatli

The Happy Planner ise gerek tasarımı gerek tarzı olsun gerek ise kişiselleştirilebilir olması olsun piyasadaki Erin Condren’a en yakın planlayıcı olarak görülmektedir. İç tasarımının ebatları olarak en çok tercih edilen ECLP dikey planlayıcıya çok yakın olmasından ötürü pek çok sticker bu planlayıcıda da kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra iki planlayıcı arasındaki en büyük fark ise Happy Planner’ın klipslerinin açılabilir olması sebebiyle sayfa ekleme ve çıkarmaya olanak vererek kişinin kendi zevkine göre düzenlemesine olanak tanımaktadır.

Happy Planner

Bunların haricinde kişiler eğer tercih ederse Filofax, Midori Planner, Kate Spade gibi markaların mini klasör biçimli planlayıcılarını da tercih edebilir. Etsy yahut herhangi bir kırtasiyeden edinilebilecek içlerin satın alınmasıyla kişilere tekrar tekrar kullanma fırsatı sağlayan bu ajandalar ise uzun vadede daha hesaplı olmaktadır.

Filofax

The Happiness Planner ise format olarak diğerlerinden biraz daha sıyrılmaktadır. Kitapçık şeklinde olan bu planlayıcı maksimum planlama deneyiminin yanı sıra kullanıcılarına huzurlu bir yaşamın da kapılarını açmayı vaat etmektedir. Günün inişlerinin çıkışlarının ve ana noktalarının üzerinde durulmasını sağlayan bu planlayıcı tarihli veya tarihsiz olarak da tercih edilebilir. Bunun yanında bu planlayıcının sizde işe yarayıp yaramadığını görmeniz için iç şablonu web sayfalarından ücretsiz indirebilir, 100 günlük mutluluk maillerine abone olarak her gün e-postanıza mutlu olmanızı sağlayacak mailler alabilirsiniz.

Tarihli Happiness Planner

Tarihsiz Happiness Planner

Türkiye’de ise yeni yeni gelişmekte olan planlayıcı dekore etme çılgınlığının en büyük etmeni Youtuber Ezgi Erikçi’nin Benimle Planlayın videolarıdır. MiyaDesign’ın ise neredeyse Erin Condren dikey planlayıcılara muadil sayılacak planlayıcıları da planlama alanında maksimum verim alabilmek adına tasarlanmıştır. Sitelerinden 65 TL’ye sahip olabileceğiniz planlayıcılar da Erin Condren için tasarlanmış tüm stickerlarla uyumlu olma özelliği taşımaktadır.

MiyaDesign

 

 

Görsel Kaynakları:

  • pinterest.com
  • erincondren.com
  • thehappinessplanner.com
  • www.miyadesign.net
  • http://www.meandmybigideas.com/create365-thehappyplanner/

Leave a Reply