Plain Jane; sade, gösterişsiz kızları tanımlamakta kullanılan argo bir ifadedir. Pek çoklarına göre Charlotte Bronte’nin Jane Eyre’i ile ortaya çıkmış ve bu şekilde konuşma diline katılmıştır çünkü roman boyunca, Jane de dâhil olmak üzere, herkes Jane’i sadeliğiyle betimlemektedir.

plain-jane-16

Bu ifadenin özellikle son zamanlarda daha da ön plana çıkması MTV’de yayınlanan Plain Jane adlı reality şovla olmuştur. Stilist ve moda yorumcusu Louise Roe’nun sunuculuğunu yaptığı programda gösterişsiz Jane’ler baştan yaratılmaktadır. Video ile başvuruları alınan programda Jane’ler Louise’in yardımlarıyla kendilerine güvenmeyi ve kendilerine yakışan stiller, kullanmayı öğrenecekleri üç- dört günlük süreçten geçmektedir.

Plain-Jane-plain-jane-29624638-400-266

Peki Plain Jane kimdir? Ne gibi özellikler taşır? Programın girişinde Louise Jane’i şöyle tanımlar: sıradan, tuhaf, ve çabuk unutulan ancak sevecen. Genelde çekingendirler ve bu yüzden de fazlasıyla sessizdirler. Plain Jane’ler modayı sever ama kendine uymayan şeyler giyer. Korkuları vardır ve yeni şeyler denemekten hoşlanmazlar. Her Jane’in bir de herkesten sır gibi sakladığı, beğendiği biri vardır ama ona karşı adım atmayı düşünmez bile. Kabuğunda mutludur Jane, kendi dünyasının güveninde yaşamak ister.

Louise Roe, programda tavsiye almak için mail atan kızların bu konuda “yardımlarına” koşmaktadır. Kızlara; nasıl kendilerine daha da güveneceklerini, korkularını nasıl yeneceklerini ve nasıl vücut yapılarına göre giyineceklerini öğretmeyi amaçlar. Sonrasında da hayallerini süsleyen kişiyle bir randevuya çıkarır. Formatı dolayısıyla sezonlardır tartışmalara sebep olsa da MTV’nin en çok izlenen programlarından biri olma özelliğini korumaktadır.

Average Joe ise Plain Jane’in erkek versiyonudur. Bu terimin ise 2003 yapımı aynı isimli yarışma programıyla oluştuğu düşünülmektedir.  Joe da tıpkı Jane gibi sıradan ve sessizdir. Çok konuşmaz, etliye sütlüye karışmaz, mümkün oldukça ilgi odağı olmaktan kaçınır. Çekingendir; yeteneklerini sergilemekten çekinir, insanlarla iletişim kurmaktan çekinir. Duvarları vardır, herkese her şeyi anlatmaz, gizemlidir.

Yani aslında herkes biraz Jane, herkes biraz Joe. Ancak yeni bir yıla girerken muhteriz tarafları biraz daha törpülemek, biraz daha kendine güvenmek, biraz daha ön planda olmak ne denli sakıncalı olabilir ki?

İyi yıllar… :)

Leave a Reply