2014-2015 Ödül Sezonu 19 Kasım’da SAG (Screen Actors Guild) Awards adaylıklarının açıklanmasıyla resmi olarak başladı. Ödül törenleri furyası; yalnızca müzik, sinema-televizyon endüstrilerince değil aynı zamanda moda sektörünce de merakla beklenmekte olan üç aylık bir süreç. Ünlülerce konuşulmanın, tasarımcılarca son moda “couture” tasarımlarını göstermenin bir numaralı yolu.

Ben oldum olası ödül sezonunu çok sevmişimdir. Gece geç saatte olduğundan ödül törenlerine kadar dayanamazdım ama kırmızı halıda kim neyle boy göstermiş izlemek çok hoşuma giderdi. Oturduğum yerden yorumlar yapmayı çok eğlenceli bulurdum. Hele ki tatilse ve kuzenim ziyarete gelmişse, pijama partisi için çok güzel bir bahane olurdu. Sizi bilemem ama benim bu sezon biraz içim buruk.

Ödül sezonunun en güzel yanı olan Fashion Police bu sene biraz eksik, hüzünlü. Geçtiğimiz aylarda yapıtaşını kaybetti program: Joan Rivers. Bir süre sonra Fashion Police’in yayın yönetmeni ve Rivers’ın biricik kızı Melissa Rivers programın 2015 Ödül Sezonu’nda geri döneceğini duyurdu. Programı düzenli olarak takip edenlerin, Joan’ın deyimiyle Fash-aholic’lerin, içini buruk bir sevinç kapladı. Joan ve espri dolu yorumları olmadan programın ne kadar devam edebileceği tartışıldı, tartışılmaya da devam ediyor. Bu konu da hem E!’nin hem de Melissa Rivers’ın üzerinde çok baskı olacak gibi duruyor. Bu yüzden bu sene ödül töreni sadece Joan Rivers’ı anmakla geçmeyecek, bir de ardında bıraktığı program tüm gözlerin odağında olacak gibi.

Joan_Rivers_-_1967

Peki Joan Rivers neden bu kadar önemliydi? 4 Eylül’de yaşamını yitiren Rivers, ekranların belki de en sevilen yüzlerinden biriydi. Sert ama komik yorumları, kırıcı olmaktan ziyade insanlara kendileriyle dalga geçebilmek için bir örnek oluşturuyordu. Programın belki de bu kadar çok izlenmesinin en önemli sebeplerindendi Rivers. O kadar ki 1968 yılında New York Times’da “kuvvetle muhtemel yaşayan en komik kadın” unvanıyla bile anılacaktı. Seksen bir yıllık hayatına yedi çok izlenen televizyon şovu, pek çok Emmy ödülü ve adaylığı, birer adet Tony ve Grammy adaylığı, on iki “best-seller” kitap, genç bir kadın ve bir torun ve binlerce hayran sığdıran Rivers, şüphesiz ki sektörün en güçlü kadınlarından biri olarak anılmaya devam edecek.

joan-rivers---photo-credit-charles-william-bush

Leave a Reply