Kadını Kadına Kadınla: Cosmopolitan

300 W. 57th St.

New York, New York

Genç bir kadınsanız ve yolunuz bir gazete bayiine düşmüşse onu raflarda görmeniz olası. İşte orada, solda, pembe logosuyla size gülümseyen dergi:

Ve o artık 50 yaşında. 1880lerde bir aile dergisi olarak yayın hayatına başladığı bilinen derginin 1965’te şimdiki formatına kavuşmasından dolayı geçtiğimiz haftasonu 50. yaşgününü kutladı. Pekçok ünlü ismin katıldığı doğumgünü partisi, büyük sükse yarattı. 61 ülkenin kadınlarıyla buluşan Cosmopolitan dergisi, dünyanın en çok tiraja sahip dergileri arasında belirtiliyor.

 

Peki Cosmo bu günlere nasıl ulaştı?

1965 yılında Helen Gurley Brown isimli bir kadının bir süredir çalıştığı derginin genel yayın yönetmeni olmasıyla ismini değiştirmesiyle başladı. Beyaz erkekler dışında herkesin dışlandığı bir dünyada kadınların sesi olmasıyla hızla yükselen New Cosmopolitan, zamanla dünya üzerindeki evli olmayan kadınların sesi oldu. Dünya üzerinde yalnız ama güçlü iş kadınlarını temsilen başladığı yolculuğunu her yaş grubu ve etnik kökenden kadına hitap ederek sürdüren Cosmo, uzunca bir süre raflardan düşmeyecek gibi görünmekte.

 

Daha fazla Hilary Duff ve Cosmo için Beauty and the Briefcase’i izlemek isteyebilirsiniz

 

    

 

Mutlu yıllar Cosmo.

Seviliyorsun.

Cosmo’nun dünyayı nasıl ele geçirdiğinin öyküsüne buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Leave a Reply