IT GIRL:DİLARA FINDIKOĞLU

Bu aralar sosyal medyada isminden fazlasıyla söz ettiren ve Turkish it girl olarak anılan,ayakkabı tutkunu Dilara Fındıkoğlu… 5 senedir Londra’da yaşıyor ve Central Saint Martins’de moda bölümü son sınıfta okuyor. Çocukluğundan beri modanın içinde olmuş ve moda tasarımına yönelmek istemiş; Jeremy Scott, Mary Katrantzou ve Yazbükey’de çalışmış, fakat işin içine girince fikri değişmiş. Moda’nın kendini tekrar etmesinden sıkılan stilist, okulunu bitirdikten sonra kostüm tasarımı veya güzel sanatlar eğitimi için Royal College of Art’a gitmeyi düşünüyor.

 

3e58dee3d425b3e7c99370316040a287e45662c4

 

70’e yakın giyilebilir ya da sadece seyirlik tasarım ayakkabısı bulunan Fındıkoğlu’nun evinde rastgele yerlerde ayakkabıları dizili. Mutfak, banyo, kütüphane her yer dolu… Genelde vintage ayakkabı ve kıyafetlerin kendisi için özel olduğunu söylüyor ve eski eşyaların içinde  yaşanmışlık hissi barındırdığı için daha gerçek geldiğini de ekliyor. Ayakkabıların kendisi için tutkuya dönüşen tasarımcı, çok beğendiği ayakkabıları numarasına bakmadan alıyor olması bir yana:”Ayakkabıların alınırken konforlu ya da giyilebilir olması benim için önemli değil;kendi başına bir karakter gibi durmalarına bakıyorum.”, diyerek kendine ait tarzını biz moda severlere yansıtıyor.

 

Bu-ay-obsesyon-bolumumuze-konuk-olan-Dilara-Findikoglu-icin-ayakkabi-basli-basina-bir-arzu-objesi.-D

 

Son zamanların minimal tarzlarını veya sokak stilini çok tercih etmeyen Fındıkoğlu, maksimalizmin dönüşünü bekliyor gibi görünüyor. Eskilerden Roger Vivier’nin 50 ve 60’lardaki modellerinin kendisini fazlasıyla heyecanlandırdığını söylüyor.

‘Grinin Elli Tonu’ filminden ünlü olan “harness” aksesuarının Türkiye’de iki tasarımcısı bulunmakta. Bunlardan biri Elif Domaniç diğeri Dilara Fındıkoğlu. Tasarımlarının dış giyimle ve sadece modayla alakalı olduğunu savunan Fındıkoğlu’nun ilk koleksiyonu sadece yedi parça deri şeritli harness’lardan oluşuyor. Tasarımlarının iyi kombinlerle dış giyim şeklinde kullanılmasını tercih eden Fındıkoğlu’nun ilham kaynağı John Willie olmuş.

dilara-FINDIKOGLU            Dilara-Fındıkoğlu-2

 

Modanın aslında kendi yarattığımız stil olduğunu bize bir kez daha kanıtlayan Dilara Fındıkoğlu kişiliğini tarzına başarılı bir şekilde yansıtıyor. İlginç tarzıyla kendinden söz ettiren ve şimdiden Turk “It-girl” olarak anılan tasarımcının kendisini ve yeni tasarımlarını sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

Leave a Reply