Tatlının Mutlulukla Bir İlgisi Var !

Yazıya başlamadan birkaç önemli uyarım olacak. Bu yazı aşırı dozda tatlı içerir ve yazıyı bitirdikten sonra oluşabilecek tatlı ihtiyacı hemen karşılanmalıdır. Eğer diyetinize o meşhur “Pazartesi” günü başlayacaksanız diyet gününüzü bir sonraki Pazartesi gününe erteleyin derim çünkü burada gördüğünüz tatlılar kaçırılacak gibi değil ! :) Yılbaşı, doğum günü, sınav öncesi, sınav sonrası gibi pek çok zaman diliminde tatlı yemek için daima bahanemiz vardır. Evet şeker fazlasıyla sağlıksız; gerek kilo problemlerine sebep oluyor, gerek sağlık üzerinde pek çok olumsuz etkisi var. Bu nedenle tatlı tüketimine elbette dikkat etmeliyiz. Fakat soğuk bir kış gününde filtre kahvenin yanında sıcacık bir brownie yemekte insanda mutluluk hormonlarının tavan yapmasına neden olur :)  Bu nedenle şeker tüketimine dikkat ederken ara sıra küçük kaçamaklar da yapabilmeliyiz. Bu yazımda sizinle 10 ülkenin 10 ünlü tatlısını paylaşmak istiyorum…

  1. İtalya – Gelato

Eğer İtalya’ya gittiyseniz gelato yemeden sakın dönmeyin. Aynı dondurmayı Türkiye’de de yerim diye düşünüp tatmazsanız büyük hata edersiniz. Çünkü bu tatlı aslında bir çeşit dondurma ancak her zaman yediğiniz dondurmalardan oldukça farklı bir dokuya sahip. Normallerinden daha az tereyağı içeren ve bu sayede daha hafif bir yapıya sahip olan bu dondurmanın tadı, damağınızdan uzun süre gitmeyecek.

rome.ice_.cream_          Gelato

  1. Belçika-Gaufres de Liege

Hepimizin bildiği gibi waffle denilince akılımıza Belçika gelir. Waffle’ın her türlüsünü bu ülkede bulabilirsiniz ancak Gaufres de Liege bunların arasında en ünlüsüdür. Küçük boyutlarda yapılan bu Waffle’ın içindeki tatların zenginliğini hemen hissedeceksiniz. Karamelize edilmiş şekerle kaplı olan tatlının dışındaki gevreklik de sizi bu tatlıya hayran bıraktıracak türden.

Belgian-Waffle-2-903                 Brown-Butter-Pumpkin-Spice-Belgium-Waffles-are-perfect-for-brunch

 

  1. Fransa- Çikolatalı Sufle

Tatlılardan bahsederken Fransa’dan bahsetmemek olmaz. Fransızlar tatlı konusunda oldukça uzmanlaşmışlar şüphesiz. Sufle, Fransızların vazgeçilmez tatlısı. Ben de tam bir sufle aşığıyım. Sufle kısmını yazarken gözlerinde kalp olan emojiye döndüm. Çünkü sufle tam olarak bir tutku. İster bitter, ister beyaz, ister sütlü… Pek çok farklı şekilde çikolatalı sufleye kolayca ulaşabilirsiniz Fransa’da.

sufle                sufle (1)

 

 

  1. Japonya- Daifuku Mochi

Son zamanlarda Amerika’da da popüler olan bu tatlının doğduğu yer Japonya’dır. Japonya’nın geleneksel tatlıları arasında yer alan Daifuku Mochi, glütenli pirinç kekinden yapılıyor. İçleri ise tatlı bir macun şeklindeki sıvıyla ya da kremayla dolduruluyor ve dışı da genellikle pudra şekeri ile kaplanarak servis ediliyor.

Daifuku Mochi    mochi_plate

  1. Avusturya- Apfelstrudel

Oldukça Ünlü bir Viyana tatlısı olan Apfelstrudel  içinde şeker, tarçın, kuru üzüm ve doğranmış elma  bulunuyor. Genellikle dondurma ya da vanilyalı krema sosuyla servis edilen bu tatlı sizce de oldukça lezzetli görünmüyor mu ?

7742-7200_161_2_det_001    Apfelstrudel

  1. Kanada- Maple Taffy

Maple Taffy’nin ana maddesi akçaağaç şurubu. Saatlerce pişirilen akçağaç şurubu kar üzerinde sertleştirilir ve lolipop görünümü ortaya çıkar.

Mapple Taffy     maple-taffy-tire-derable-quebec-canada-pictures-photos_med

 

  1. Brezilya- Quindim

Brezilya’ya özgü olan Quindim, yumurta, şeker ve hindistan cevizinin aromalarını içinde barındırıyor. Görüntüsü itibariyle turtaya benzer. Yuvarlak bir forma sahip olan tatlı, muhallebi dokusunda yapılır.

quindim-brasil-xl-668x400x80xX

  1. Hindistan- Gulab Jamun

Tatlının ismi Farsça gül suyu kelimesinden gelmektedir. Gulab Jamun, şekerpare tatlısını andıyor gördüğünüz gibi. Hemen hemen her restoranda bulunan bu tatlının sıcak olarak yenmesi gerekiyormuş. Tatlının hamuru pişirildikten sonra üzerinde gül suyu dökülüyor. Sizce de Kemalpaşa tatlısını andırmıyor mu ?

Gulab Jamun

  1. Türkiye- Baklava

Şüphesiz ki Türk Mutfağı dünyadaki en geniş ve lezzetli mutfaklardan biri. Tatlı konusunda da pek çok değişik lezzete sahibiz. Bunlardan biri de kuşkusuz baklavadır.  Yıllarca Yunanistan ile tartışmasını yaptığımız ve her iki ülkenin de yerel tatlısı olarak ilan ettiği baklava, tadıyla dünyaca ünlenmiş en önemli tatlılarımızdan.

baklava2

 

  1. Kuzey Amerika- Cheesecake

Cheesecake uzun süredir ülkemizde de oldukça popüler. Kökeni Antik Yunan’a dayanan cheesecake, Avrupa’dan Amerika’ya olan göçlerden dolayı Amerika’da oldukça popülerleşmiştir.  Oreoludan, böğürtlenliye pek çok çeşidi var. Cheesecake’ler, yapımında kullanılan malzemelere ve üzerine dökülen soslara göre de oldukça farklılık gösterir ama değiştirilemeyecek tek bir malzeme vardır, o da peynirdir. Bununla birlikte kullanıldıkları ülkelere göre peynirler de farklılık gösterirler. New York stilinde genelde krem peynir, özellikle de Philadelphia marka krem peynir kullanılır. Kahvenin, çayın yanına çok yakışan lezzetlerden biri olan Cheesecake pek çok restoranda bulunuyor :)

2014-11-10-HT-Cheesecake-20                        hqdefault

 

 

Leave a Reply