Kahve Aşkına !

Merhaba! Bol kahve kokulu bir yazıya hazır mısınız ? Eğer hazırsanız önerim yazıyı okumaya başlamadan önce kendinize bir fincan kahve doldurmanız aksi takdirde bir süre sonra “Kahvee!” diye sayıklamaya başlayabilirsiniz. Kahvenizi doldurduysanız artık yazıyı okumaya başlayabilirsiniz. Keyifli okumalar :)

Kahveyi ilk kim keşfetti gerçekten bilmiyorum. Ama her gün kendisine saygılarımı ilettiğim bir gerçek. Sınav dönemlerindeki en iyi arkadaşımız, arkadaşlarımızla buluştuğumuzda sohbetlerimizin vazgeçilmezi, uyandığımızda yüzümüzü bile yıkamadan önce gerçekleştirdiğimiz rutinimiz olan kahve 14.yüzyıldan beri içecek olarak tüketilmekte. Tüm dünyada bir günde yaklaşık 2.5 milyar fincana yakın kahve tüketiliyor. Gördüğünüz gibi oldukça yüksek bir rakam. Özellikle insanlar evlerinde, iş yerlerinde, okullarında çay yerine kahve tüketmeyi tercih ediyorlar. Starbucks, Caribou gibi kahve zincirlerinin de artmasıyla birlikte pek çok kahve türü girdi hayatımıza. Ama ben bir kahve aşığı olarak son zamanlarda kahve zincirleri yerine, 3rd Wave(Üçüncü Dalga) kahvecileri denemeyi tercih ediyorum. Son aylarda üçüncü dalga kahvecilerin artması da biz kahve severler için güzel olan gelişmelerden bir tanesi. Bu yazıda temel kahve çeşitlerinden bahsetmeye çalışacağım sonraki yazılarda ise biraz daha yöresel ve az bilinen kahve çeşitlerini incelemeyi düşünüyorum. Hadi temel kahve çeşitleriyle başlayalım :)

retro-coffee-poster-iveta-angelova

Espresso Bazlı İçecekler:

it170helsn7kw-960x1200

Espresso: Espresso bütün kahvelerin özünü oluşturur diyebiliriz. Aşağıda göreceğiniz kahve çeşitlerinin hepsinin temelinde bulunmaktadır. Espresso, çok ince çekilmiş, sıkıştırılmış ve koyu kavrulmuş kahvenin içinden 90 derece sıcaklıktaki yüksek basınçlı su geçirilerek kahvenin kendi tadına en yakın olan çeşididir. Diğer kahve isimlerinde olduğu gibi ismi İtalyanca’dan gelmektedir. Kahvenin içinden suyu geçirme işlemi 15 saniye kadar olduğu için çok çabuk servis edilir ve bu nedenle İtalyanca’da ekspres anlamına gelen ismi almıştır. İtalya seyahatimde bir günde yaklaşık 3-4 adet Espresso içmiştim bu da bir süre sonra ciddi biçimde kalp çarpıntısına yol açmıştı. Bu nedenle dozunu iyi ayarlamakta fayda var dikkatli olun.

s-d81f7a5d714cc1d0172ab3b6d847252b8f1273d4

Americano: Americano ismini Amerikan askerlerinin kahvesi olmasından alır. Amerikada 2.Dünya Savaşı öncesinde en sık tüketilen kahve filtre kahveymiş. 2. Dünya Savaşı sırasında İtalya’da bulunan Amerikan askerleri kahve içmek istediklerinde filtre kahve makinesi olmadığını görmüşler ve ellerinde sadece Espresso bulunuyormuş. Bu nedenle Amerikalı askerler Espressoya su ilave ederek kendi filtre kahvelerini yaratmışlar. Ve kahvenin ismi Americano olarak kalmış. Kısacası  Americano, espressonun biraz daha sulu hali olduğu için Espresso’dan daha hafif içimlidir.

Mocha: Espresso ve süt karışımına çikolata ve süt köpüğü eklenmesiyle Mocha elde ediliyor. Bunun yanı sıra krema ve şurup Mocha’nın vazgeçilmezi. Bu da ne yazık ki Mocha’yı kalorili bir hale getiriyor. Her şeye rağmen White Chocolate Mocha favorim, vazgeçemem :)

article-whitechocolatemocha_tcm33-4809_w1024_n

Latte: En çok tüketilen kahve çeşitlerinden biri olan Latte, İtalyancada süt anlamına geliyor. Espresso, sıcak süt ve köpük karışımından elde edilen Latte, isminden de anlaşılacağı üzerine az kahve bol sütten oluşuyor. Yine değişik şuruplarla birlikte deneyebilirsiniz.

beachbody-blog-pumpkin-spice-latte

Cappuccino: Cappuccino, Latte’ye içerik açısından çok benzer ama sütün ısıtılma şekliyle Latte’den ayrılır. Üzerinde yoğun bir köpük tabakası bulunur. İsmini ise Americano gibi II. Dünya Savaşı’ndan alır. O dönem İtalya’da Capuchin isimli rahiplerin büyük pardesülerinin üzerinde kocaman büyük beyaz bir şapka olurmuş. Bu rahipler kahvelerinin süt miktarını arttırmak için sütü köpürterek daha kıvamlı hale getirir ve öyle içerlermiş. Bundan dolayı bu kahvenin adı Capuchin Rahipleri’nden gelerek Cappuccino olmuş.

Macchiato: İtalyanca’da benekli anlamına gelen Macchiato, espressonun üzerine bir kaşık köpük dökülmesiyle kahvenin üzerinde leke oluşturur. Bu nedenle benekli anlamına gelmektedir. Karamel Macchiato en çok tercih edilenlerden biridir.

NOT: Ekim ayında olduğumuz için Starbucks’ın dönemsel kahvelerinden biri olan Pumpkin Spice Latte şu an bulunuyor. İtiraf ediyorum kendisini ilk defa bu yıl tattım ve müptelası oldum diyebilirim. Eğer sizde White Chocolate Mocha seviyor üstüne benim gibi tarçına bayılıyorsanız zamanı geçmeden deneyin denettirin. Pişman olmazsınız!

51bcb68106d3479ea229f867450beb5a

Peki siz hangi kahve çeşidini seviyorsunuz ? Yorum olarak bırakabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere ! :)

Kaynakça: 

http://www.cemkarakus.com/kahve-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

Leave a Reply