Halkın Ölümsüz Prensesi : Diana Spencer

Lady Diana ismi küçüklüğümden beri sıklıkla duyduğum bir isimdi. Kimileri onu bir iyilik meleği olarak tanımlar kimileri sadece kraliyetle olan bağı ile anardı. Açık konuşmak gerekirse benim için birkaç yıl öncesine kadar sadece bir prensesti. Bundan yaklaşık 4 yıl önce gerçek Diana ile tanışmam tam da onunla kötü bir şekilde bütünleştirilmiş bir yerde Paris’te bir tünelde gerçekleşti. Çevremdeki insanların “aaaa,oooo,ayyy,yazıkkk mekanı cennet olsun,ne iyi insandı” gibi tepkileri eşliğinde Lady Di’yi artık tanımam gerektiğini işte o an anladım. Ve Ankara’ya döner dönmez hakkında araştırmalarda bulundum. Bu nedenle bu yazımda Prenses Diana’yı konuk etmek istedim. İsterseniz Lady Diana’yı tanımaya başlayalım…

lady-diana

Lady Diana Spencer, 1 Temmuz 1961 tarihinde İngiltere’de aristokrat bir ailede dünyaya geldi. Doğduktan birkaç yıl sonra Diana’nın annesi ve babası boşandılar böylece Diana babası ile birlikte yaşamaya başladı. Okul yılları pek parlak geçmedi. Gittiği okulları beğenmedi. 16 yaşında ileride eşi olacak kişiyi yani Prens Charles’ı ablasının flörtü olarak tanıdı… Prens Charles’ın aşk yaşamı, aristokrat kadınlarla olan ilişkileri basında daima çok konuşuluyordu. 30’lu yaşlarında olması sebebiyle üstünde ciddi bir evlilik baskısı vardı. Takdir edersiniz İngiliz Kraliyet ailesinin istekleri bizim Türk aileleri gibi evi olsun, arabası olsun, emekli maaşı olsun şeklinde değil. Prens’in müstakbel eşinin aristokrat bir aileden gelmesi olmazsa olmaz bir koşuldu. Bunun yanında Protestan olması ve Kraliyet Kilisesi’ne üye olması da diğer koşullardı. Bu nedenle tüm bu koşulları taşıyan Diana, Kraliyet Ailesi için oldukça cazip bir prenses adayıydı. 29 Temmuz 1981’de tüm dünya televizyonlarında naklen yayınlanan bir düğünle Diana artık prenses olmuştu.

charles-and-diana-thumb

jzşd

Kısa bir süre sonra Diana en büyük çocuğu William’ı dünyaya getirdi. Bebeğin cinsiyetinin erkek olduğunu öğrendiğinde inanılmaz rahatladığını da bir röportajında itiraf etmiş Lady Diana… İlişkide her şey yolunda gidiyor gibi görünse de aslında yolunda gitmeyen pek çok şey vardı. Prens Charles, Camilla Parker Browse ‘a aşıktı. Lady Diana, kendisini sevdirmeye ne kadar uğraşsa da Charles Camilla’yı unutamadı.Dört yıl sonra ikinci çocukları Harry’i kucaklarına aldılar. Ama Diana oğlu Harry’nin doğduğu günü “O gün evliliğim öldü.” olarak ifade etmiştir. 1995 yılında BBC muhabiriyle olan çok önemli bir röportajı yayınlandı. Bu röportajda yaşadıklarını ve hissettiklerini olağanca açıklığıyla ifade etmişti. Boşanmak istediğini ve kalplerin kraliçesi olmak istediğini söylemişti. Tam tamına 22,8 milyon kişi onu izledi ve hiçbir prenses o zamana kadar o kadar açık konuşmadığı için herkes şaşakaldı. 1996 yılında bu zoraki evlilik sonlandı.

prens-william-ilk-kez-annesiyle-ilgili-konustu,L4DBrpvghEWWn8wEG3Qz5A (1)

article-2350751-1AC2CE4A000005DC-821_634x443

Prenses-Diana-Şapkaları-200x300

Ayrılık dönemlerinde Diana birkaç ilişki yaşadı. Bunlardan biri ise birlikte ölüme gittiği Dodi El Fayed idi. 1997 yılının 31 Aralık günü tüm dünya yasa boğuldu. Lady Diana, sevgilisi Dodi El Fayed ile birlikte Paris’te paparazzilerin sebep olduğu düşünüldüğü (Kraliçe tarafından suikast düzenlendiği ihtimaller arasında)bir kazada hayata gözlerini yumdu… Ölüm haberi dünyada büyük bir yankı uyandırdı. Hatta, Türkiye’de pek çok evde adına helva yapıldı.(Bihter Ziyagil için yapılıyor Diana için mi yapılmasın ? )…

Tony Blair, Diana için “Halkın Prensesi” demiştir ve o günden beri böyle anılmaktadır… Gördüğünüz gibi şimdi geriye o güçlü, boyun eğmeyen, marjinal, farklı kişiliği ile güçlü kadın imajını sonuna kadar vurgulayan Diana kaldı. Yaptığı iyiliklerin yanı sıra stiliyle de basında fazlasıyla yer aldı ve pek çok insana ilham kaynağı oldu.

in_news_630px-298440

PrincessDiana14_V_14apr11_rex_b_426x639

John_Travolta_and_Princess_Diana

2_d

507903_detay

article-2439114-186F84C500000578-108_306x720

Ölümsüzlüğün prensesi Lady Diana kişiliğiyle ve hayat tarzıyla bende hayranlık uyandırdı. İsmiyle, hayatı ve yaptıklarıyla hâlâ yaşayan bir kadın o !

 

 

 

Leave a Reply

1 comment

  1. Hatice

    Ben de çok üzülmüştüm öldüğünde. Ama ölüm tarihini yanlışlıkla 31 Aralık olarak yazmışsınız.