Eskiden Daha mı Tarz Sahibiydik ?

Uzun süredir tartışılan bir konuyu kendi bakış açımdan değerlendirmek istedim bu sebeple bu derin konuda biraz araştırma yaparak sizleri aydınlatabilmeye çalışmak istedim. Bu konuyu yaklaşık 6 yazıyla detaylı bir şekilde inceleyeceğim ve her dönemi kendi şartlarıyla anlatmaya çalışacağım. Evet genelde eski zamanlara öykünmek pek çoğumuzun yaptığı bir şeydir.Özellikle bu günlerin sıradanlığı konusunda pek çok şikayet duymuşuzdur çevremizden , büyüklerimizden. Peki bu konu gerçekten böyle mi ? Bu nedenle ilk olarak bu yazıda 50’li yılların modasına göz atmak istiyorum.

1950’li Yıllarda Moda

50liyıllarkalemetek

Günümüze çok uzak bir tarih gibi görünse de özellikle moda açısından 1950’li yıllardan fazlasıyla etkilendiğimiz ve günümüz modacılarının koleksiyonlarında o yıllardan esintiler olduğu da tartışılmaz bir gerçek.1950’li yıllarda kalem etekler,kısacık topuklu ayakkabılarla,çiçekli kabarık elbiseler tulumlarla ve zarif şapkalarla oldukça feminen bir hava hakim.Sanırım bu saydığım 1950 yıllarını temsil eden kıyafetler yabancı gelmemiştir. Özellikle son yıllarda kalem etekler ve kısa topuklu ayakkabılar günümüz başarılı iş kadınını temsil etmekte.

kalem2

Günümüz de bile stil ikonu olarak tanımlanan ve herkesin etkilendiği bir döneme damgasını vurmuş olan Marilyn Monroe o dönemin moda sembollerinden biri. Giydiği her kıyafet , saç ve makyaj şekli 50’li yılların modasını kökten değiştirmeye yetmiş.

marilyn-monroemarilynmonroe

 

50’li yılların makyaj trendlerine gelirsek o döneme Retro Makyaj hakim. Bugünle kıyasladığımızda oldukça tanıdık bir makyaj türü gelecektir size de.

makyaj

1950’li yılların modasının günümüzde oldukça yaygın olduğu bir gerçek.Sizce de bugünün modası o günlere benzemeye çalışmıyor mu ?

tulum2

Leave a Reply