Avrupa’nın Büyüleyici 10 Yılbaşı Pazarı

Avrupa’daki ülkelerin pek çoğu, yeni yıl gelmeden o büyüleyici, insanın tüm havasını değiştiren Noel pazarlarının kurulmasıyla birlikte yeni yıl ruhuna bürünürler. Genellikle Kasım ayının son haftalarında kurulan bu pazarlar yeni yıl gelene kadar insanlara pek çok hoş an yaşatır. Avrupa’nın neredeyse her şehrinde kurulan bu pazarlar her kentin dokusuna, tarihine göre şekil değiştirir. Genellikle eski şehir merkezleri ve tarihi meydanlarda kurulan bu pazarlar sayesinde gerçek dünyadan bir süre de olsa kaçıp bir masal şehrinde yaşıyormuş gibi hissedersiniz. İşi biraz tarihi boyutuyla değerlendirmek gerekirse bundan yaklaşık 700 yıl önce tarçınlı ekmek ve mum satıcıları Almanya’da yılbaşı pazarı geleneğini başlatmış. Ve o günden bugüne de Noel pazarları tüm hızıyla pek çok ülkede yayılmış. İyi ki de yayılmış! Günümüzde ise Avrupa ülkeleri başta olmak üzere pek çok ülkede bir o kadar sevimli bir o kadar da huzur verici bu yılbaşı pazarları kurulmaktadır. Yeni yılı heyecanla beklediğimiz ama bir o kadar da ülkecek çok zor günler geçirdiğimiz bu günlerde belki bir nebze de olsa bu sevimli pazarlar havanızı değiştirebilir. Hepinize çok mutlu, sağlıklı, barış ve huzur dolu bir yıl diliyorum. İşte Avrupa’nın en etkileyici, en neşeli, en huzurlu yılbaşı pazarları! Keyifli okumalar :)

christmas_lights_photography_tumblr_wallpaper_free_desktop

tumblr_static_tumblr_static_5p7lyks2n08wgow484kckw8ok_640

 

1. Strazburg

 

strasbourg-christmas-market-main

 

Fransa’nın Strazburg şehri etkileyici Noel pazarları ile birlikte Noel’in başkenti olarak bilinmektedir.  Almanya-Fransa sınırında bulunan ve konumundan dolayı iki ülkenin kültüründen de fazlasıyla etkilenen Strazburg, Kasım ayında sihirli bir masal şehrine dönüşmektedir.  Kentte 1570’ten beri kurulan Christkindelsmärik, Avrupa’nın en eski ve en büyük Noel pazarlarından biridir. Gezilmesi gereken diğer pazarlar ise Place de la Cathedrale, Place Broglie, Place d’Austerlitz ve Place Gutenberg’de bulunmaktadır. Tüm şehir merkezinin araç trafiğine kapalı olmasından dolayı bu pazarları araba gürültüsü ve stresi olmadan büyük bir keyifle gezebilirsiniz. Hediyelik eşyaların, Noel süslerilerinin, masa örtülerinin ve tabiki leziz yiyecek-içeceklerin bulunduğu büyüleyici bir atmosfere sahip ahşap evler sizleri bekliyor!

strazburg

strazburg-2

2.Prag

Yılbaşı dönemi dışında da fazlasıyla masalsı bir atmosfere sahip olan Prag’ın yeni yıl zamanı ne kadar güzel olabileceği çok rahat tahmin edilebilir. Prag yeni yıl zamanı Ortaçağ’dan kalma bir panayır havasına bürünüyor. En gösterişli pazarı ise eski kent meydanında kuruluyor. Bu meydanda kurulan standlarda Bohemya kristallerinden porselenlere, oyuncaklardan işli giysilere ve biblolara pek çok hediye alternatifi bulunuyor.

christmas_market_1

christmas-market-in-prague-2

3. Kopenhag

hans-christian-andersen-christmas-market_pr_photo-2

Dünya’nın en yaşanılası şehirleri arasında üst sıralarda bulunan, Viking kültürünün hakim olduğu İskandinav şehri Kopenhag, Noel ile birlikte bambaşka bir atmosfere bürünüyor. Dünyanın ikinci en eski eğlence parkı, Noel pazarı için yüzlerce Noel ağacı ve binlerce ışıkla süsleniyor. Buranın en önemli aktivitelerinden biri de buz pateni pistine dönüştürülen donmuş göldür. Evet yanlış duymadınız! Sizce de çok heyecanlı gözükmüyor mu ? Tabi bu kadar aktiviteden sonra acıktığınızda pazarda glögg (baharatlı sıcak şarap) ve sıcak elma mantıları küçük dükkanlarda sizleri bekliyor

4. Berlin

En iyi Noel pazarlarından bahsederken Almanya’dan bahsetmemek tabii ki olmaz. Berlin’de her sene yaklaşık 60’a yakın Noel pazarı kuruluyor. Berlin’deki Noel pazarları da diğer şehirlerde olduğu gibi Kasım’ın son haftasında kurulup yeni yıla kadar açık kalıyor. Bu gösterişli pazarlarda hediyelik eşya almak dışında Almanya’ya özgün lezzetlerden tadabilir, tarçınlı sıcak şarap içebilirsiniz.

 

Stimmungsvoll beleuchtet ist am Donnerstag (30.11.2006) der Weihnachtsmarkt auf dem Gendarmenmarkt mit dem Deutschen Dom (M) und dem Konzerthaus (r) in Berlin-Mitte. Der Markt ist auch über die Weihnachtsfeiertage und zusätzlich am 31.12. geöffnet. Foto: Jens Kalaene dpa/lbn +++(c) dpa - Bildfunk+++

5. Köln

Almanya’nın ihtişamlı Noel pazarlarından biri olan Köln ile devam edelim. Noel pazarı geleneğinin başladığı Almanya’da elbette her kentte ihtişamlı ve bir o kadar sıcak Noel pazarları kurulmakta. Başkent Berlin’den sonra en keyifli Noel pazarı Köln’te bulunmaktadır. Almanya’nın dördüncü büyük şehri olan Köln’ün en etkileyici Noel pazarı, o büyüleyici Köln Katedrali etrafında kuruluyor. Dekoratif objeler, sanat eserleri ve el yapımı hediyelik eşyaların da satıldığı ahşap stantları ile bu pazar gelen herkesi büyülüyor.

e0iea

koln

6. Brugge

brugge

Orta Çağ’dan kalma mimarisi, birbirinden ilginç kanalları, masal şehirlerinden kalma havası ve çikolata kokulu sokaklarıyla Brugge yeni yıla en güzel giren şehirlerden bir tanesi. Noel pazarı Market Square’de kurulmaktadır. Dantel, kırlent ve çikolata en çok tercih edilen hediyelikler arasında.

brugge-2

brugge-3

7. Paris

Yılbaşı kutlaması için tercih edilen şehirlerin başında gelen Paris sadece Noel gecesi değil Noel öncesinde de farkını ortaya koyuyor. Şehrin pek çok noktasında kurulan Noel pazarlarından Concorde Meydanı’ndan Zafer Takı’na kadar uzanan caddenin üzerindeki Pazar ise en dikkat çekenlerinden. Başkentin en büyük Noel pazarı ise La Defense’ta kuruluyor. 10 bin metrekarelik bir alanda ‘chalet’ diye adlandırılan 250 kulübede Noel süslemeleri ve el işleri dışında reçel, kek ve peynir çeşitleri de satılıyor. Sıcak şarap kulübeleri de bu pazarların olmazsa olmazı. Her türlü yiyecek-içecek ve hediyelik eşyayı bu pazarlarda kolayca bulabilirsiniz.

paris

8. Viyana

Gerçek Noel ruhunu yaşayabileceğiniz en güzel şehirlerden bir tanesi de şüphesiz Viyana. Viyana’da sabit Noel pazarlarının dışında geçici Noel pazarları kuruluyor. Bu Noel pazarlarının en büyüğü ise Belediye Sarayı’nın önündeki meydanda kurulan Wiener Christkindlmarkt.

vienna-christmas-market-960x642

vienna

 

9. Aachen

Bir güzel Noel pazarı tabiki yine Almanya’dan geliyor :) Aachen, Almanya’nın kuzeybatısında yer alıyor. Kentin simgesi olan katedralin çevresinde kurulan Aachen’deki Noel pazarı ise diğer pazarlarda olduğu gibi, ışık ve renk cümbüşü altında alışverişinizi yapma imkanı sunuyor. Büyük bir özen ve duygularla inşa edilmiş, muhteşem kokuların birbirine karıştığı bu özel alan, orada bulunan herkesi büyülüyor. Aachen Noel Pazarı, 20 Kasım-23 Aralık tarihleri arasında gezilebiliyor.

aachen-almanya-k

 

10. Dresden

dresden

Kapanışı yine Almanya ile yapalım. Almanya’nın en eski Noel pazarı olan Dresden Noel pazarı yaklaşık 600 yıldır kurulmaya devam ediyor. 250 civarındaki pazar tezgahını birbirinden güzel yerel ürünlerle dolduruyor. Noel pazarının en öne çıkan aktivitelerinden biri de aralık ayının ikinci pazar günü kutlanan yıllık meyveli kek (stollen) festivalidir.

stollen-dresden

Stollen kek

 

 

Kaynakça

Görseller:

http://www.ihdimages.com/christmas-lights-photography-tumblr

http://www.sandierpastures.com

http://www.visitcopenhagen.com/copenhagen/get-spirit-copenhagens-christmas-markets

İçerik:

AVRUPA’NIN EN GÜZEL 10 NOEL PAZARI

http://www.hurriyet.com.tr/avrupanin-en-iyi-10-noel-pazari-40019647

http://www.momomdo.com.tr

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply