Moda Dünyasında Yas: Oscar de la Renta’ya Veda

1

Bu yıl 20 Ekim’de vefat eden Oscar de la Renta’nın cenazesi bugün (3 Kasım 2014) yapılacak. Moda kariyerine 1950’lerin İspanyasında başlayan ünlü modacı, yaklaşık 8 yıldır kanserle savaşıyordu ve vefat ettiğinde 82 yaşındaydı. Peki kimdi Oscar de la Renta?

Oscar de la Renta

Oscar de la Renta

Sadece bir modacı olarak değil, popüler kültürün “kadınsılık ve modernliği birleştiren tasarımcı” olarak da bildiği de la Renta, 1932’de Dominik Cumhuriyeti’nde doğar, 6 kız kardeşi olan de la Renta, ailenin en büyük çocuğudur. 19 yaşına geldiğinde ressam olmak için İspanya’da okumaya giden modacı, gazeteler ve modaevleri için kıyafet çizimlerine yan gelir için başlar. Kısa süre sonra ünlü modacı Cristobal Balenciaga tarafından keşfedilen de la Renta, ressamlıktan modacılığa geçişini böylece yapmış olur.

Genç de la Renta

Genç de la Renta

De la Renta, Jacqueline Kennedy’nin 60’lı yıllarda tercih ettiği sayılı modacılardanken Nancy Reagan, Hillary Clinton ve Laura Bush’un beğenisini first lady oldukları dönemlerde kazanmıştır. Böylece bir nevi “first lady modacısı” olarak da düşünülen de la Renta’yı tercih etmeyen Michelle Obama ise modacı tarafından bir yemeğe giydiği elbisenin uygun olmadığı yönünde eleştirilmiştir ve çok yankı yapmıştır.

Jacqueline Kennedy Oscar de la Renta elbisesiyle

Jacqueline Kennedy Oscar de la Renta elbisesiyle

Hillary clinton Oscar de la Renta tuvaletiyle

Hillary clinton Oscar de la Renta tuvaletiyle

Modacı, 1965 yılında kendi modaevini kurmadan önce Balmain ve Lanvin gibi büyük modaevlerinde bulunmuştur. Modacının bazı tasarımlarına bakacak olursak:

9 8 7 6

9.1

Oscar de la Renta Bridal Spring 2014

Bugün, özellikle gelinlikleriyle ve elbiseleriyle beğeni toplayan modacı, Sex and the City dizisinin yıldızı Sarah Jessica Parker tarafından da açıkça beğeniliyor ve seviliyordu. Hem dizinin birçok bölümünde hem de dizinin devam niteliğindeki filminde kendisinden hayranlıkla ve beğeniyle bahsedilen modacının ölümünde sonra, ünlü oyuncu Parker “Ne zaman tanıştıklarını hatırlayamasa da ilk kez ne zaman onun eseri olan bir şeyi giydiğini hatırladığını” söylemiş ve böylece hayranlığını bir kez daha belirtmiştir.

Sex and the City dizisinin son sezonunda Sarah Jessica Parker sürpriz gelen Oscar de la Renta elbisesiyle

Sex and the City dizisinin son sezonunda Sarah Jessica Parker sürpriz gelen Oscar de la Renta elbisesiyle

Sarah Jessica Parker, dizideki sevigilisiyle Oscar de la Renta elbisesi içinde McDonald's'da

Sarah Jessica Parker, dizideki sevigilisiyle Oscar de la Renta elbisesi içinde McDonald’s’da

Sex and the City filminden Oscar de la Renta gelinlikle bir sahne

Sex and the City filminden Oscar de la Renta gelinlikle bir sahne

Ünlü modacı vefatıyla beraber geride bıraktığı tasarımları sayesinde birçok kişinin hayatında unutulmaz bir yere sahip olmaya devam edecek. Naomi Campbell, Karlie Kloss, Taylor Swift ve Nina Garcia gibi pek çok önemli model, oyuncu ve tasarımcıda büyük emeği geçen bu sevimli, başarılı ve kalbi büyük tasarımcıyı pek çok ünlü isim anılarıyla yaşatacağa benziyor.Oscar de la Renta şov sonunda modellerle beraber

Oscar de la Renta şov sonunda Karlie Kloss ile beraber.

Leave a Reply