Bir Prenses Çantası: Hermès Kelly

hermes kelly colorful

Monako Prensesi Grace Kelly ile aynı ismi taşıyan Hermès Kelly, 1932 yılında bir seyahat çantası olarak yapılmış olsa da uzun zamandır günlük olarak kullanımda olan bir çanta. Çantanın, aynı markanın başka bir modeli olan Birkin kadar olmasa da bir tür statü sembolü olduğunu söylemek mümkün.

Farklı boyutlarda Kelly

Farklı boyutlarda Kelly

Kelly’ye gelmeden önce belki de değinilmesi gereken nokta her bir Hermès çantanın bir kişi tarafından yapıldığı bilgisi. Bir çantanın işçiliği sadece bir kişi tarafından yapıldığı için yapım süresi 18 ila 24 saat arasında değişebiliyor ve egzotik deri kullanımı durumunda zaten özel bir işçilikle yapılan çantanın maliyeti ve dolayısıyla fiyatı da doğru orantılı olarak artıyor. Hermès’in dünyanın farklı yerlerinden getirdiği egzotik deriler de tıpkı çantaların yapımı kadar özel işlemlerden geçiyor ve çanta yapımından kullanılan hallerini alıyor.

Egzotik deriden yapılmış Kelly örnekleri

Egzotik deriden yapılmış Kelly örnekleri

Farklı bir seçenek Kelly piknik çantası

Farklı bir seçenek Kelly piknik çantası

Fakat Kelly’yi diğer Hermèslerden ayıran en önemli nokta ismi ve isminin nereden geldiği. Bu bilgi için belki de Kelly’nin hikayesinin başına gitmek lazım. 1932 yılında son halini alan çanta Hermès’in damadı Robert Dumas tarafından tasarlanmıştır ve zamanın el çantalarından tutma yerinin farklılığı ve zarfa benzemesi ile ayrılır. 1954 yılında ise Alfred Hitchcock’un, Grace Kelly’nin başrolü oynadığı “To Catch a Thief” isimli filminde çantanın kullanılması ve Kelly’nin çantayı günlük hayatında da kullanmasıyla çanta Kelly ile özdeşleşmeye başlar. Ancak 1956 yılında Grace Kelly’nin Monako Prensi Rainier ile bir fotoğrafında hamile karnını malum çanta ile saklaması çantanın yeni ismini almasına neden olan olaydır. Bu fotoğraftan sonra çantanın adı Hermès Kelly olarak değiştirilir ve günümüze kadar gelir.

Grace Kelly ve Hermès Kelly ismine neden olan fotoğraf

Grace Kelly ve Hermès Kelly ismine neden olan fotoğraf

Çantanın özelliklerinden bahsetmemiz gerekirse çantanın yapımındaki işçiliğin özel olduğundan zaten bahsetmiştik. Atölyeye gelen deriler mükemmel bir simetriyle dizildikten sonra her bir çantayı hazırlayan kişi tarafından yapım aşaması başlar. Çantanın astarında kullanılan malzeme de keçi derisidir. Tüm dikişler çantayı hazırlayan kişi tarafından elle dikilirken çantaya dikilerek eklenen deri kısımlar ve dikişleri zımparalandıktan sonra çanta ile aynı renge getirilir. Böylesine özel bir işçilikten geçen çantanın fiyatı da buna karşılık artıyor tabii. Çantanın statü sembolü olmasında en çok Grace Kelly’nin rolü olsa da günümüzde kullanıldığı filmlerde de çantanın açıkça bir sembol olduğunu görmek mümkün.

Le divorce'ta Kade Hudson'a hediye edilen krokodil Kelly bir statü sembolü olarak resmediliyor

Le divorce’ta Kade Hudson’a hediye edilen krokodil Kelly bir statü sembolü olarak resmediliyor

Le Divorce'ta Kate Hudson'a evli politikacı sevgilisi tarafından hediye edilen Kelly

Le Divorce’ta Kate Hudson’a evli politikacı sevgilisi tarafından hediye edilen Kelly

 

Leave a Reply