Victoria’s Secret artık hepimizin de bildiği gibi bir iç çamaşırı markasından çok daha fazlası. Çalıştığı süper modeller ve düzenlediği şovlarla ikon haline gelen markanın internet sitesinde tanıtıma ihtiyaç duymadıkları yazıyor. İşte sadece ABD’de 1000’den fazla mağazası bulunun marka:
vs-logo

   Markanın ismi her ne kadar Victoria’s Secret olsa da Roy Raymond adındaki iş adamı tarafından 1977 yılında California’da kurulmuş. Kuruluş hikayesinin arkasında ise Raymond’ın eşine iç çamaşırı alırken utanması yatıyor. Bu konuda bir şeyler yapmak isteyen ve piyasadaki açığı fark eden Raymond moda dünyasına bu milyar dolarlık markanın doğmasını sağlamış. Günümüzde Victoria’s Secret mağazalarında ayakkabıdan kozmetiğe kadar birçok farklı ürünü bulmak mümkün.

VICTORIA S Feb2012-1

   Victoria’s Secret’ı bu kadar tanınmış yapan şüphesiz ki nefes kesen fashion showları. Artık bir yılbaşı klasiği haline dönüşen fashion showlarının ilki 1995 yılında yapılmış. 1995’ten beri Victoria’s Secret’ın defileleri en ünlü modelleri aynı podyuma çıkarıyor. Cara Delevingne ve Jessica Hart bu isimlerden yalnızca bir kaçı. Bu showları klasik bir defileden çıkarıp bir moda şovuna dönüştüren bir diğer unsur ise sahnede ağırlanan isimler. Rihanna, Justin Bieber, Katy Perry, Taylor Swift, Bruno Mars, Maroon 5… Neredeyse aklınıza gelebilecek bütün isimler bu moda şovunun bir parçası haline gelmiş.

jb

   Victoria’s Secret birçok ünlü isimle çalışsa da bu markanın meleği olmak pek de kolay değil. Şova çıkan her model melek unvanını alamıyor. Şimdiye kadar bu unvanı alanlar arasında Heidi Klum, Miranda Kerr, Gisele Bündchen gibi dünyanın en ünlü modelleri var. Günümüzde hala bu sıfatı taşıyan 8 model mevcut. Bunlar Adriana Lima, Karlie Kloss, Lily Aldridge, Lindsay Ellingson, Candice Swanepoel, Doutzen Kroes, Behati Prinsloo ve Alessandra Ambrosio. İçlerinden en kıdemli melek 1999’dan beri şovlara katılan Adriana Lima. Hatta Lima geçtiğimiz günlerde verdiği bir röportajda bu yüzden kendisini –her ne kadar hiç öyle görünmese de-  ‘grandma angel’ olarak tanımladı.

Victoria's Secret Fashion Show, Lexington Armory, New York, America - 07 Nov 2012

   Fashion Show’ların diğer bir önemli unsuru ise fantasy bra’lar. Mücevherlerle süslenmiş olan bu milyon dolarlık sutyenler her sene bir melek tarafından tanıtılıyor. Gisele Bündchen’in 2000 yılında taşıdığı 15 milyon dolarlık Red Hot Fantasy Bra/Panties ise dünyanın en pahalı iç çamaşırı olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş. Bu ilginç özellikler modaya ilgisi az olan insanların bile Victoria’s Secret’ı bilmesine ve takip etmesine sebep oluyor. Başarılı marka uzun yıllar daha çok konuşulmayı garantilemiş gibi.

victorias-secret-has-a-model-casting-tactic-thats-worth-billions

Leave a Reply