Brooms up!

Neredeyse tüm Harry Potter fanlarının oynamak ya da izlemek hayali kurduğu oyundur Quidditch. Harry ve arkadaşları serinin bir kitabında süpürgeler üzerinde uçarak oynanan bu fantastik oyunun Dünya Kupası’na bile katılırlar. 2005 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üniversite öğrencileri bu fanteziyi hayalin ötesine geçirdi. ‘Muggle’lara uyarlanan bu spor, günümüzde bir çok ülkede federasyonu, derneği ve ligi olan bir spor halinde. Ülkemize de ilk kez ODTÜ Quidditch Topluluğu ile girmiş olan bu sporun Türkiye Kupası da düzenleniyor. Bu sene yeni bir takım da aralarına katıldı; Bilkent Foxes.

harry-potter-quidditch

Nasıl Oynanır?

Quidditchin en iyi yanı cinsiyet eşitliğini destekleyen bir spor olması. Üç kovalayıcı, iki vurucu, bir tutucu ve bir arayıcıdan oluşan yedi kişilik karma takımlar halinde oynanıyor. Oyuna 3 farklı top dahil oluyor; snitch, quaffle ve bludger. Quaffleların 1 ila 2 metrelik çemberlerden geçirilmesi 10 puan, snitchi yakalamak ise 30 puan. Oyun snitch yakalanana kadar sürüyor. Tabii bu süre boyunce oyuncular süpürgelerini bacaklarının arasında tutmak zorundalar.

sn_ts_111510_hdr

Oyunu daha iyi anlamak için Bilkent Foxes’ın takım kaptanı Halil Can Sezgi ile röportaj yapıyoruz.

+Topluluk olarak ne zaman kuruldunuz?

-Kurulma süreci aslında geçen sene nisan ayında başladı ama topluluklar sene başında kurulduğu için bu sene eylülde şansımız oldu.

+Gördüğünüz ilgiden memnun musunuz?

-Oryantasyonda bir stant kurduk ve açıkçası beklediğimiz ilgiden fazlasını gördük. Yaklaşık 210 başvuru aldık.

+Genel olarak nasıl tepkiler alıyorsunuz?

-Genelde Harry Potter fanlarının ilgilendiği bir şey gibi düşünülüyor ama artık bu bir spor.  ODTÜ’nün bir topluluğu var, Hacettepe’nin topluluğu bu sene kuruldu. Bazen komik tepkiler de alabiliyoruz tabii “Süpürgelerle uçuyor musunuz? Nasıl oynuyorsunuz?” gibi. Ama spor olarak yaptığımız için güzel tepkiler de alıyoruz.

+Harry Potterla anılmaktan rahatsız oluyor musunuz?

-Yok rahatsızlık değil ama zaten yavaş yavaş aşılmaya başlandı bu durum. İnsanların artık yüzde yetmişi sekseni bir spor olarak bakıyor buna. Ben de o kadar Harry Potter fanı olan bir insan değilim mesela.

+Okuldan gördüğünüz destekten memnun musunuz?

-Okuldan gördüğümüz destek güzel. Antrenman yapmamız için saha sağlanıyor.  Her kulüp gibi ödeneğimiz var.

+Malzemeleri bulmak zor oluyor mu? Türkiye’nin Diagon Alley’si var mı?

-Türkiye’de yok. Amerika’da bir yer var bütün malzemeler yapılı şekilde gönderiliyor ama biz buradan sipariş verdiğimizde çok pahalıya geliyor. Kural Kitabı’nda çemberin iç çapı ne olmalı uzunluğu ne olmalı hepsi yazıyor zaten. Biz de malzemelerimizi  tesisatçıya gidip su borularından falan kendimiz yaptırdık bu sene.

20151108_140212

+ Turnuvalara katılmayı düşünüyor musunuz?

-Aslında geçen ay İstanbul’da dernek tarafından 2. Quidditch Türkiye Kupası düzenlendi. Katılmak istedik fakat sınavlarımızla çakıştığı için katılamadık maalesef. Ocak ayında Adana’da uluslararası bir turnuva olacak. Ona katılmayı düşünüyoruz.

+Bir formanız var mı peki?

-Takımımızın adı yeni belli oldu. Grup içinde bir oylama yaptık ve Bilkent Foxes seçildi. Aramızdan biri logomuzu tasarlıyor. Sonra formalarımız hazır olacak.

+İyi bir quidditch oyuncusu olmak için hangi özelliklere sahip olmak gerekiyor?

Çok kondisyon gerektiren bir oyun. Bu yüzden de oyuncu değiştirme sınırlaması yok. Oynadığınız pozisyona göre de değişiyor sahip olmanız gereken özellikler. Biraz kalıplı olabilirsiniz veya hızlı olmanız avantaj sağlayabilir. Bir de oyun sürekli değiştiği için dışarıdan gözüktüğü kadar basit değil. Anlık taktikler yapmanız gerekiyor.

+Kimin hangi pozisyonda oynayacağına nasıl karar veriliyor?

-En iyisi deneyerek görmek. Mesela ben şimdiye kadar her pozisyonda oynadım.

+Benim en çok ilgimi çeken snitch oldu. Kim nasıl snitch oluyor?

-İki takımla da bağlantısı olmayan tarafsız bir insan snitch koşucusu oluyor. Bir futbol çorabının içine tenis topu koyuyoruz. Ve çorabı snitch koşucusun şortunun içinden sarkıtıyoruz. Genelde oyunun 15. veya 18. Dakikasından sonra dahil oluyor oyuna.  İki takımın da arayıcısı bu noktada oyuna dahil oluyor ve oyun snitch yakalanana kadar devam ediyor. Kitapta snitch 150 puan ama sporda quaffle oyununun etkisini azaltmamak için 30’a düşürülmüş. Snitch de hakem gibi her maça atanıyor. Ayrıca bir de snitch hakemi var.

Snitch_2

Harry Potter’daki snitch

Quidditch sporundaki snitch

Quidditch sporundaki snitch

+Herkesin merak ettiği soruyu soralım o zaman. Süpürgeyle koşmak zor oluyor mu?

-Başta zor oluyor tabii ki, insanlar alışamıyor. Süpürge  bacağın arasından çıkıyor ve kurallar gereği oyuna tekrar dahil olmak için kaleye dönmek gerekiyor. Ama sonradan alışıyorsun ve o senin bir parçan haline geliyor.

Bilkent Foxes’a katılacakları turnuvalarda bol şans diliyoruz. Eğer siz de bu oyunu denemek isterseniz Bilkent Quidditch Topluluğu her pazar 13.00 – 16.00 arası Merkez Kampüs çim alanda antrenman yapıyor ve kapıları yeni gelenlere açık. Meraklısına duyurulur.

20151108_140847

 

 

Leave a Reply