Minimalist Giyim Tarzı

Sade ve yalın görünmekten hoşlanıyor musunuz? “Less is more” sizin için bir hayat tarzı mı? Belki de siz de bir minimalistsiniz.

5

Minimalizm sanatta ortaya çıkan sadeliği ve nesneliği vurgulamayı amaçlayan bir akımdır. Nesnenin nesne olma özelliğine dikkat çeker. 1960’larda bu akım moda dünyasına da taşınmıştır. Minimalizm tüm yalınlığıyla bir zamanlar tercih edilen abartılı ve dikkat çekici kıyafetlerin karşısında durur. Böylece vurgu kıyafetten ziyade onu giyende olur.

8

Minimalist giyim tarzına baktığımızda ilk dikkatimizi çeken mütevazılığıdır. Belki de bu yüzdendir ki dekolteye çok yer verilmez. Dökümlü ve bol kıyafetlere sıkça rastlanır. Desenli ve parlak kumaşlar tercih edilmez ve abartılı aksesuarlar kullanılmaz çünkü sadelik ön plandadır. Tek renkler çokça kullanılır. En sık rastlanılan renkler ise siyah, beyaz, gri ve mavi gibi temel renklerdir.

3

9

Aslında minimalizm bunun da ötesinde bir tarzdır. Minimalist giyim stilinde bir parçanın fikri tasarımından önce gelir. Bu da parçanın kullanışlı ve yararlı olmasını sağlar, gereksiz her şeyden kaçınır. Böylece ortaya işlevselliği yüksek kreasyonlar ve gereksiz parçalardan uzak dolaplar çıkar.

6

İlgilenenler için naçizane bir kaç öneri vermeden geçmek de olmaz. Instagram’daki labelingenue hesabı, Tessa Maccormac’e ait shopcfb hesabı ve Roséline Lohr’a ait thisisglamorous hesabı minimalizmden hoşlananların ilgisini çekebilecek hesaplar. Carmen Hamilton imzalı The Chronicles of Her, Ann Kim imzalı Andy Heart, Berta Bernad ve Camille Charriere imzalı Camille Over the Rainbow minimalist giyim tarzıyla öne çıkan başarılı moda bloglarından.

1

Carmen Hamilton

 

4 berta bernad

Berta Bernad

 

Leave a Reply

1 comment